10 důvodů, proč nehubnete

10 důvodů, proč nehubnete

Už delší dobu se marně snažíte shodit nadbytečná kila, zkoušíte možné i nemožné a ze všech těch dietních doporučení vám jde hlava kolem? Neztrácejte naději. To, že se vám přes veškeré úsilí nedaří zhubnout, má svou reálnou příčinu. Projděte si deset nejčastějších důvodů, proč se váha nechce pohnout z místa, a možná objevíte, kde je zakopaný pes...
 

1. Schází vám trpělivost

Den co den stoupáte na váhu s nadějí, že se ručička konečně umoudří a poskočí směrem dolů? Anebo jste za poslední měsíc shodili „jenom“ dvě kila a máte pocit, že jste selhali? Uvědomte si, že k tomu, abyste dosáhli vysněné váhy, potřebujete dostatek času. Hubnutí není rychlá akce na pár týdnů. Pokud si hned na začátku stanovíte příliš vysoké cíle, budete zklamaní a brzy ztratíte motivaci. Buďte vděční za každý pokrok a odměňte se i za malé zlepšení.
 

2. Střídáte dietu za dietou

Takovým způsobem nikdy nezhubnete. Získat optimální váhu není otázkou diet, ale trvalé (a hlavně udržitelné) změny životního stylu. I když se vám podaří nějaké kilogramy odbourat, jakmile přejdete na normální režim, během chviličky je máte zpátky, většinou i s dalším „bonusem“, o který se spolehlivě postará jo-jo efekt. Vysvětlení je snadné a logické. Tělo, které trpí jednostrannou dietou, přepne v rámci sebezáchovy na úsporný režim a každé sousto uloží pro jistotu dvakrát. Když mu pak později opět „povolíte kohoutek“, je jasné, k čemu to povede.
 

3. Ráno nesnídáte

Říkáte si, že každá ušetřená kalorie je dobrá? V případě prvního denního jídla to rozhodně neplatí. Když se ráno nenasnídáte, váš metabolismus se zpomalí a tělo bude mnohem obtížněji odbourávat tuky. Pokud nejste zvyklí ráno jíst, dejte si alespoň něco malého, třeba banán, polotučný bílý jogurt nebo plátek žitného chleba s kouskem šunky či sýra – „snídaňový návyk“ se dá vypěstovat a pro vaši postavu to bude jedině dobře.
 

4. Pijete málo vody

Voda je naprosto nezbytná k tomu, aby tělo bylo hydratované, a navíc vám pomůže zhubnout. Dejte si chvíli před jídlem sklenici vody, váš žaludek se potom rychleji zaplní a vy toho tolik nesníte. Pití studené vody také pomáhá zrychlovat metabolismus a tlumí chutě na džusy, limonády a další slazené nápoje.
 

5. Cpete se „polystyrenem“

Také si myslíte, že rýžových a kukuřičných chlebíčků si můžete dopřát, co hrdlo ráčí? Vypadají přece super zdravě a je to takové „nafouklé nic“. Bohužel vás zklameme. Tyto na pohled zcela neškodné dobrůtky mají totiž vysoký glykemický index (to je rychlost, jakou se z dané potraviny vstřebá cukr do těla) a rychle se přeměňují na tukové zásoby. Takže to s nimi nepřehánějte, případně si k nim dejte kousek šunky, vajíčka, sýra, tvarohu nebo zeleniny.
 

6. Vynecháváte přílohy

Těstoviny, brambory, rýže, čočka, fazole, pečivo, kuskus… To všechno jste zařadili na „černou listinu“ a místo toho chroupete mega porce salátu a výjimečně si za odměnu dáte malý kousek masa nebo sýra. A pak se divíte, že se necítíte ve své kůži, jste unavení, je vám špatně od žaludku, točí se vám hlava a občas nemáte
daleko k mdlobám. Tento stav se nazývá ketóza a vzniká, když tělu chybí sacharidy. Na ketóze jsou založeny i různé diety (např. proteinová nebo Atkinsonova) – organismus totiž čerpá energii z tukových zásob, takže kila rychle mizí. Nadšení zastánci těchto diet si už ale neuvědomují, že tím svému tělu dávají pořádně zabrat. Podobnými experimenty si můžete trvale poškodit metabolismus.
 

7. Příliš hodně solíte

Sůl naše tělo sice potřebuje, ale v mnohem menším množství, než mu obvykle dopřáváme. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 5 gramů, většina z nás ale spotřebuje třikrát tolik. Kvůli obsaženému sodíku dochází ke zvýšenému transportu vody do mezibuněčných prostor, takže nepřibíráme tuk, ale hmotnost přesto narůstá. Každý litr vody, který máme v těle navíc, rovná se jeden nadbytečný kilogram.
 

8. Po návratu z fitka už nic nejíte

Chyba! Možná máte dobrý pocit z toho, že jste si dali do těla a večerní hlad jednoduše zaspíte, to však může být přesně ten důvod, proč se váha nehýbe. Krátce po cvičení byste měli sníst kousek ovoce, případně si dopřát proteinový nápoj bez umělých sladidel nebo tyčinku v raw kvalitě.
 

9. Kupujete light potraviny

Tyto výrobky sice mají sníženou energetickou hodnotu (méně tuku nebo cukru), ale nějaké ty kalorie stejně obsahují. Co je ovšem problém – často ukrývají spoustu syntetických látek, které energetický příjem naopak zvyšují (např. zahušťovadla). Pro naše tělo jsou tyto složky zcela neidentifikovatelné. Neví, co s nimi a kam je zařadit. A tak je pošle rovnou cestou do tukových zásob.
 

10. Málo spíte

To je v dnešní uspěchané době velmi častý problém, počítejte ale s tím, že bez vydatného a pravidelného spánku jen těžko zhubnete. Spánek je pro tělo velmi důležitý – během něj se regeneruje, „opravuje“, čerpá energii na další den a mimo jiné spaluje tuky. No řekněte sami, není to paráda? Spíte a zároveň hubnete. Nedostatek spánku také podporuje produkci hormonů, které zvyšují chuť k jídlu. Co z toho vyplývá? Že další den slupnete všechno, co vám přijde pod ruku.
 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články