10 tipů na rychlé a zdravé svačinky

10 tipů na rychlé a zdravé svačinky

Ideální svačina by měla obsahovat vyvážený poměr všech základních výživových prvků, jako jsou komplexní sacharidy, bílkoviny, tělu prospěšné zdravé tuky, vitamíny, minerální látky a vláknina. 
 

Dopolední versus odpolední svačiny 

Dopolední svačina by měla tvořit 15 % denního příjmu energie. Jako její základ je vhodné např. celozrnné pečivo. To je totiž bohaté na sacharidy a vlákninu, která je nezbytná pro dobře fungující trávení. Bílé pečivo obsahuje málo živin i vlákniny a nezasytí na dlouho. Zdrojem vlákniny je také ovoce a zelenina. Zapomeňte na salámy a paštiky, maximálně je nahraďte kvalitní šunkou s podílem masa přesahujícím 90 %. Odpolední svačina pak v ideálním případě tvoří 10 % denního energetického příjmu a měla by pokrýt veškeré odpolední sportovní aktivity. Vhodnější jsou potraviny, které mají nižší glykemický index a nejsou příliš energeticky náročné. Pocit sytosti z nich pak vydrží déle a organismus nebude mít problém s přebytkem energie i při větším objemu jídla. Sušenka nebo čokoládová tyčinka sice energii rychle dobije, ale bohužel pouze krátkodobě. Jedná se o jednoduché cukry, které rychle zvednou hladinu krevního cukru, ale stejně tak rychle ji zase nechají klesnout. Což má za následek další chuť na sladké a hlad.

10 tipů pro zdravé svačiny 

1. Hummus + tyčinky z mrkve

Kupte hummus prodávaný na váhu nebo v jednotlivých porcích (50 gramů), nebo si ho připravte doma. Pak nakrájejte jednu velkou šťavnatou mrkev plnou vitamínů. Mrkev můžete střídat řapíkatým celerem, okurkou, paprikou nebo cherry rajčátky. Na domácí hummus vymíchejte v mixéru do hladka 300 g konzervované cizrny, šťávu ½ citronu a 2 polévkové lžíce tahini pasty. Přidejte sůl, pepř a česnek podle chuti.

2. Jablko + přírodní mandlové máslo

Tato svačinka dodá bílkoviny a uspokojí chutě na sladké i slané.  Nakrájejte větší šťavnaté jablko a  jako dip použijte neslazené mandlové máslo. Jedna porce mandlového másla jsou 2 polévkové lžíce a dodá tělu až  7 gramů bílkovin.

3. Cottage  + čerstvé ovoce

1 šálek čerstvých jahod a asi 10 kuliček hroznového vína smíchejte  s půl šálkem nízkotučného sýra Cottage nebo tvarohu. Jahody mají více vitamínu C než pomeranč a přitom mají přirozeně nízký obsah cukru, takže nerozkolísají hladinu krevního cukru. Hrozny zasytí a kromě toho, že mají skvělou chuť, dodávají tělu antioxidanty. Cottage a tvaroh jsou bohaté na bílkoviny, které vám dodají energii a přitom jen něco kolem 100 kalorií. 

4. Tuňáková pita kapsa + zelenina

Použijte tuňáka naloženého ve vodě a polovinu celozrnného pita chleba. Naplňte kapsu tuňákem a máte mini-proteinové jídlo s pouhými 70 až 80 kaloriemi. Celozrnná pita tělu dodá vlákninu a energie ve formě komplexních sacharidů. Tuňák výborně chutná také na celozrnném nebo žitném knäckebrotu. Přidejte zeleninu, aby vaše svačinka obsahovala také vitamíny.

5. Řecký jogurt + čerstvé ovoce

Smíchejte bílý nízkotučný řecký jogurt s ¼ šálkem neslazených ovesných vloček, ořechů a pšeničných vloček. Porce jogurtu dodá tělu vápník, vločky obsahují vlákninu a ořechy jsou bílkoviny. Tato svačinka nabízí mnoho variant, protože můžete střídat typy ořechů, přidat skořici a čerstvé ovoce. 

6. Mandle + čerstvé ovoce

Mandle jsou synonymem pro zdravou výživu. Jsou bohaté na bílkoviny . Stejně jako se všemi ostatními semeny a ořechy je přes noc namočte ve vodě přes, ráno slijte a pomalu sušte v troubě nebo opražte na sucho na pánvi bez přidání soli nebo cukru. Když  k hrstce mandlí (10 až 14 mandlí maximálně) přidáte čerstvé sezónní ovoce, budete mít jednu z nejzdravějších svačinek. 

7. Vejce na tvrdo + zelenina

Natvrdo vařená vejce jsou lehká svačinka, která se hodí na cesty a poskytne tělu asi 7 gramů bílkovin při pouhých asi 85 kaloriích. Vaječné bílky jsou považovány za základ zdravé výživy, ale nevzdávejte se ani žloutku.  Žloutky jednak výborně chutnají a navíc jsou plné kvalitních a prospěšných látek pro lidský organismus. Přidejte libovolnou zeleninu, protože zelenina nikdy neublíží.

8. Pomazánka z lučiny + křupavý chléb

Smíchejte 100 g lučiny, jednu strouhanou šťavnatou mrkev a hrst rozinek. Namažte na celozrnný nebo žitný knäckebrot.

9. Mini sýr + hrozny

Jednotlivé porce sýra, jako je Mini Babybel, jsou skvělá, protože jsou snadno přenosné. Když k nim přidáte hroznové víno (nebo jiné ovoce), budete mít výjimečně dobrou a výživnou odpolední svačinku, která tělu dodá bílkoviny, energii a vitamíny. 

10. Banánové smoothie z kefíru

Jeden šálek kefíru obsahuje až třikrát více probiotik než stejná porce jogurtu, dodá tělu 11 gramů bílkovin a pokryje čtvrtinu denní potřeby vitaminu D . Kefír je také z 99% bez laktózy, takže je dobrou alternativou mléka pro ty, kdo mají potíže s trávením tradičních mléčných výrobků. Smíchejte ho v mixéru se zralým banánem a máte pohotovou vitamínovou svačinku, která zasytí.

Potraviny pro podporu imunity a zdraví 

Zdravá výživa toho umí opravdu hodně. Nejen, že nás pestrý a vyvážený jídelníček udržuje v kondici, ale některé potraviny jsou skvělým pomocníkem na podporu imunity. Do jídelníčku je vhodné zařadit potraviny, které obsahují vitamin C (paprika, kiwi, citrusy), vitamin D (tučné mořské ryby, vejce), probiotika, jejichž bohatými zdrojem jsou zejména fermentované potraviny (kvašené zelí, jogurty a kefíry), ale také betaglukany. V případě, že se Vám nedaří stravovat tak, jak byste si představovali a chcete podpořit imunitu a celkové zdraví, je tu Walmark! Našim tipem, a to nejen v období chladných měsíců, je Beta Glukan 200 mg obsahující vysokou dávku betaglukanu, extrakt z šípku a černého bezu a vitamin C. Betaglukany jsou přírodní imunomodulátory, které podpoří imunitu, a proto doplněk stravy s jejich obsahem nesmí chybět ani v portfoilu Walmark
 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články