10 zlozvyků, které vás obírají o energii

10 zlozvyků, které vás obírají o energii

Cítíte se po většinu dne malátní a vyčerpaní, a to bez zjevného důvodu? Možná je načase zjistit, co za tím vězí, a něco s tím provést. Projděte si seznam deseti nejčastějších zlozvyků, které způsobují únavu. Možná, že se některý z nich týká právě vás.
 

1. Zapomínáte pít

Už lehká dehydratace může způsobit únavu až ospalost. Ruku na srdce, kolik jste toho od rána vypili? Kávu samozřejmě nepočítejte. Sníží-li se objem vody v těle, krev zhoustne a začne proudit pomaleji, což se mimo jiné projeví i bolestí hlavy a někdy také závratěmi. Únavě způsobené dehydratací předejdete pravidelným přísunem tekutin (ideální je čistá voda bez bublinek) – v kratších intervalech a menším množství.
 

2. Chcete být nejlepší

Toužíte být za každou cenu dokonalí a káráte se za každou sebemenší chybu? Perfekcionismus dokáže pořádně vyčerpat. Vy ale nejste stroj a máte své limity. Nastavte si cíle, které jsou reálné, a buďte k sobě laskavější. Vyhnete se zbytečným frustracím, které vás stojí spoustu energie.
 

3. Vytváříte si černé scénáře

Také patříte k těm, kteří dělají z komára velblouda a za každým banálním problémem tuší katastrofu? Trvalá úzkost člověka paralyzuje a duševně vyčerpává. Zkuste se dívat na svět s větší důvěrou a z té veselejší stránky. Nemůžete tím nic ztratit, kromě zbytečných strachů. Černé myšlenky rozptýlí také meditace, procházka v přírodě nebo rozhovor s přáteli, kteří celou situaci vidí realističtěji a s větším nadhledem.
 

4. Vynecháváte snídani

Po dlouhé noci si tělo žádá čerstvé palivo, jinak přes den pojede „na výpary“, což záhy poznáte na snížené duševní výkonnosti. Potřebnou dávku energie získáte právě díky dobré snídani (vhodná je například ovesná kaše s ořechy, medem a sušeným ovocem nebo plátek celozrnného chleba s vejcem, kouskem libové šunky a čerstvou zeleninou).
 

5. Máte nepořádek na stole

Přeplněný pracovní stůl a rozházené věci, které se všude povalují bez ladu a skladu, snižují naši schopnost soustředit se a zpracovávat informace. Ukliďte si před odchodem z práce domů, další den pak budete moct začít nejen s čistým stolem, ale také s čistou hlavou, a vše vám půjde mnohem lépe od ruky.
 

6. Dáváte si skleničku před spaním

Alkohol vám sice pomůže uvolnit se a rychleji usnout, ale zároveň naruší REM fázi, která je z hlediska regenerace ta nejdůležitější. Spánek se pak stává lehkým a nekvalitním a vy se ráno probouzíte unavení, bez nálady a chuti do života.
 

7. Proléváte se kávou

Většina lidí začíná den hrnkem kávy a tak pokračuje až do pozdních odpoledních hodin. Nadměrná konzumace kofeinu však může – kromě jiných rizik – narušit cyklus spánku a probouzení. Tuto látku navíc organismus poměrně dlouho odbourává, takže pokud se bez kávy neobejdete, dejte si poslední šálek osm hodin předtím, než půjdete spát.
 

8. Sedíte pořád doma

Že je venku příliš vedro? Nebo fouká vítr, případně prší? Zanechte výmluv. Na procházku se dá vyrazit v každém počasí. Stačí půlhodinka denně. Pročistíte si hlavu, protáhnete tělo, vyplavíte endorfiny a hned vám bude lépe.
 

9. Bavíte se s „upíry“

Všimli jste si, že po rozhovoru s některými lidmi se cítíte vyčerpaní, nebo vás dokonce rozbolí hlava? Věřte nebo ne, energetičtí upíři skutečně existují. Neživí se krví, ale energií, o kterou vás bez milosti připraví, jakmile se jim naskytne možnost. Tady pomůže jediné – omezte kontakt s takovými lidmi na nejnutnější minimum.
 

10. Špatná organizace času

Musíte přes den zvládnout spoustu povinností? Běháte od jednoho ke druhému, nevíte, co dřív, a stejně pořádně nic nestíháte? Vyčleňte si každý večer 10 minut a udělejte si seznam úkolů na další den, seřazený podle stupně důležitosti. Budete mít lepší přehled o tom, co potřebujete vyřídit, a odškrtávání jednotlivých položek vám přinese pocit uspokojení.

Pečujte o tělo již na buněčné úrovni díky doplňků stravy s obsahem koenzymu Q 10, které jsou volně k dostání v lékárnách a na e-shopech. Tato látka, nazývaná též ubichinon, je součástí buněčných mitochondrií, které fungují jako významné továrny energie pro všechny tělesné buňky a hrají důležitou roli při získávání energie z potravy. Koenzym Q 10 je částečně vytvářen přímo v našem těle, ale jeho produkce s rostoucím věkem klesá.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články