5 kroků k lepšímu soustředění

5 kroků k lepšímu soustředění
Jste příliš roztěkaní? Máte potíže s koncentrací? A jako nechtěný bonus mizerný pocit z toho, že jste opět nezvládli včas odevzdat zadané úkoly? Nelámejte nad sebou hůl. Stačí zlepšit své soustředění a oprostit se od věcí, které vás rozptylují. Zpočátku to možná bude vyžadovat trochu cviku, ale zvládne to úplně každý. Tím si můžete být jisti.
 

1. Odpojte se v duchu

Podle vědců se člověku prožene hlavou asi padesát tisíc myšlenek za den. Děsivé číslo, uvážíme-li, že většina z nich se týká nepodstatných, mnohdy i vyloženě negativních věcí. Říkáte si, jak se máte v takové „přesile“ soustředit? Ale vy přece nejste otroky svých myšlenek. Nedovolte jim, aby vás ovládaly. Jak? Tím, že se odpojíte. Prostě jen seďte a soustřeďte se na svůj dech, či na nějaký konkrétní předmět, případně mantru, kterou si můžete v duchu nebo šeptem opakovat. Během chvilky nastane jev, který psychologové označují jako „vstoupení do mezery“. Zpočátku to může trvat zlomek sekundy, ale i tak to bezpečně poznáte. Je to nádherný pocit, kdy nemyslíte na minulost, ani na budoucnost a jste plně ponořeni v přítomném okamžiku – tady a teď. Jakmile na vás znovu začnou dotírat myšlenky, celý proces zopakujte. A pak znovu a znovu. Tak dlouho, jak budete chtít. Budete-li trénovat denně, poroste i vaše schopnost soustředění a nebudou vás rušit žádné nežádoucí podněty.
 

2. Odpojte se fyzicky

To znamená od internetu, který umí naše soustředění ničit přímo mistrným způsobem. Možná teď namítnete, že surfování na netu a vyhledávání různých dat je nezbytnou součástí vaší práce. To však ještě neznamená, že musíte mít otevřeno několik oken naráz a střídavě pracovat, povídat si s přáteli na Skypu, projíždět Instagram a provádět transakce v internetovém bankovnictví. Je sice lákavé zvládat víc činností najednou, ale rozhodně ne efektivní. Potřebujete-li počítač ke své práci, načtěte si stránky s příslušnými materiály, stáhněte si je na plochu a pak internet odpojte. Ani ženy nezvládají multitasking, jak se často říká. Vědecké výzkumy potvrzují, že plné soustředění na jednu činnost je mnohem efektivnější, než se snažit dělat víc věcí zároveň.
 

3. Nastavte si budík na 30 minut

Americký blogger Leo Babauta, autor bestsellerů v oblasti seberozvoje, doporučuje pro lepší soustředění „efektivní půlhodinky“. V praxi to znamená, že si nastavíte budík po 30 minutách a naplno se ponoříte do práce. Po zaznění alarmu vstanete a 5–10 minut si dopřejete krátký relax. Co budete dělat, je na vás. Můžete se trochu protáhnout a zacvičit si, vyběhnout ven s odpadkovým košem, dát si malou svačinku… A pak se budete opět půl hodiny nerušeně věnovat práci. Průměrný člověk totiž udrží největší pozornost právě po dobu kolem 30 minut, přestože mnozí z nás nepřetržitě pracují i podstatně delší čas. To však už není zdaleka tak efektivní, protože nám postupně klesá energie a s tím i schopnost soustředění. Pokud se naučíte dělit činnost na půlhodinové aktivní bloky a odpočinkové pauzy, uděláte toho mnohem víc a rychleji.
 

4. Ukliďte si na stole i v počítači

Není divu, že u přeplněného stolu, na kterém se vrší šanony a hrnky s nedopitou kávou, nám to zrovna dvakrát nepálí. Všechny tyto nadbytečné věci odvádějí naši pozornost nežádoucím směrem. Ukliďte je někam, kde je nebudete mít na očích. Ideální pracoviště obsahuje pouze to, co nezbytně potřebujeme pro svou práci. To se ovšem netýká jen samotného stolu, nýbrž i pracovní plochy na vašem počítači. Chaos v uložených souborech a desítky zbytečných ikon snižují míru vašeho soustředění. Proto si vše srovnejte a nepotřebné odstraňte, včetně programů, které nepoužíváte.
 

5. Doplňte „železnou rezervu“

Ze školy si možná pamatujete, že železo podporuje tvorbu červených krvinek, které jsou součástí krevního barviva hemoglobinu, a ten je zodpovědný za transport kyslíku ke všem orgánům a buňkám. A kde je kyslík, tam je také energie. Že vám chybí železo, poznáte mimo jiné podle zvýšené únavy a zhoršené schopnosti soustředění (k dalším typickým příznakům patří zimomřivost a nezdravě bledá pokožka, dušnost, bolesti hlavy, podrážděnost, sklony k depresivním stavům, zácpa, nadýmání, plynatost, pocit celkové slabosti, ale také vypadávání vlasů, suché lámavé nehty nebo bolavé ústní koutky).
Přirozeným zdrojem železa jsou hlavně potraviny živočišného původu (především maso), dále pak luštěniny, obiloviny, sušené ovoce nebo ořechy – v této podobě je ovšem pro náš organismus hůře vstřebatelné. Další možností, jak doplnit železo, jsou kvalitní doplňky stravy obsahující dobře vstřebatelné železo z organického zdroje obohacené o komplex vitaminů a minerálů potřebných pro tvorbu krve, energii a podporu kognitivních funkcí (vitamin C, E, B12, kyselina listová, hořčík). Koupíte je volně v lékárně nebo na e-shopech.
Iron-20mg-COMPLEX_30-_BOX_CZE_3D_R_W14526-S-01-CZE-SLO-(1).PNG
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články