telephone Helpline: 800 141 141
Váš seznam je prázdný

Jak to funguje?

- Najděte na našich stránkách nejvhodnější produkty pro sebe a své blízké
- Přidejte je do svého seznamu
- Až budete mít na seznamu vše, co potřebujete, přejděte do partnerského eshopu, kde si zvolíte počet kusů a objednávku dokončíte.

Váš seznam je prázdný. Prohlédněte si naše produkty a vyberte si ty nejlepší pro podporu svého zdraví.

7 rad pro zdravé oči, když pracujete na počítači

7 rad pro zdravé oči, když pracujete na počítači
Trávíte denně dlouhé hodiny před monitorem? Upřený pohled a strnulé zírání na obrazovku je dnes běžnou součástí pracovního dne mnoha lidí. Tento novodobý trend si však bez milosti vybírá svou daň. Možná jste už zaslechli pojem „syndrom počítačového vidění“. Mezi jeho typické projevy patří podrážděné oči, snížená schopnost zaostřit a dvojitý obraz. Těmto nepříjemnost lze však celkem účinně předcházet. Stačí, když dodržíte několik preventivních opatření.
 

1. Častěji mrkejte a zvlhčujte oči

Možná vám to zní jako příliš banální doporučení, věřte ale, že má své opodstatnění. Mrkání totiž zajišťuje rovnoměrné rozložení slzného filmu na oku, což je pro zdravý a ostrý zrak zcela zásadní. Slzy odplavují z povrchu očí nečistoty, chrání je před různými mikroby a vyživují rohovku. Každý člověk mrkne během dne v průměru dvacetkrát za minutu. Při práci na počítači je to ale pouze osmkrát! Když k tomu ještě přidáte fakt, že celý den prosedíte v klimatizované kanceláři, která vysouší vzduch i sliznice v očích, je nad slunce jasné, že si tak zaděláváte na problém. V takovém případě mohou být vítaným pomocníkem zvlhčující kapky (které lze případně aplikovat i na kontaktní čočky).
 

2. Přeostřujte na blízko a na dálku

Snažte se nezírat celou dobu do jednoho místa, ale uvolněně pohybujte očima po celé obrazovce. Kdykoliv si vzpomenete, proveďte krátké akomodační cvičení. Zaostřete na několik vteřin na nějaký blízký předmět (např. šálek s kávou nebo diář na vašem stole) a pak se na chvilku zahleďte z okna (případně na nějaký vzdálenější objekt v místnosti). Nebo zkuste následující cvičení. Palec jedné ruky vztyčte asi 20 cm od nosu a druhý palec umístěte na vzdálenost celé ruky tak, aby se oba prsty překrývaly. Zaostřete na první palec a potom mrknutím přeostřete na druhý. Opakujte celkem dvacetkrát.
 

3. Trénujte okohybné svaly

Také oční svaly potřebují trénink. Je to snadné a účinné a zabere to jen pár minut denně. Můžete pohybovat očima střídavě nahoru a dolů, doleva a doprava, ve směru úhlopříčky, zakroužit jimi v obou směrech, rychle zamrkat… Mezi jednotlivými cviky si dejte vždy malou pauzu a oči na 10 vteřin zavřete. Můžete je také zlehka přikrýt dlaněmi – ale tak, abyste se jich nedotýkali rukama – a přitom si představovat příjemné barvy. Cvičte s otevřenýma i zavřenýma očima a samozřejmě bez brýlí.
 

4. Zamezte nadměrnému oslnění

Nastavte si osvětlení pracovního místa tak, aby lesk na monitoru byl pokud možno co nejnižší. Vaše oči se nebudou muset zbytečně namáhat. Myslete také na to, že na monitor by nemělo dopadat přímé světlo z okna. Co se týče umělého osvětlení v kanceláři, mělo by být spíše tlumenější.
 

5. Vyhněte se blikající obrazovce

Jestli je to možné, pořiďte si monitor s označením „flicker free“. Ten díky nové technologii zabraňuje problikávání obrazu a je mnohem šetrnější vůči vašim očím, které se tak snadno neunaví. Pro každodenní práci na počítači je tento typ monitoru naprosto ideální. Nastavte si také písmo na obrazovce, které by mělo být dostatečně velké, abyste nemuseli „luštit blechy“, a upravte jas. Měl by být přibližně stejný jako jas v okolí.
 

6. Buďte aspoň občas off-line

Sotva v práci vypnete počítač, vezmete do ruky tablet nebo mobil? Takhle si vaše oči nikdy pořádně neodpočinou. Dopřejte si alespoň jeden den v týdnu bez veškerých obrazovek. Není to tak nesplnitelný požadavek, jak se na první pohled může zdát.
 

7. Podpořte oči správnou výživou

Ke zdraví svých očí můžete přispět také pomocí živin podporujících normální stav zraku. Patří mezi ně především zinek avitamin A. Vhodné je doplňovat i karotenoidy, které jsou součástí oční sítnice, jako, zeaxanthin či lutein, , která se také přirozeně vyskytuje ve žlutočerveném ovoci, zelené listové zelenině a vaječném žloutku. Komplexní výživu pro oči nabízejí také kvalitní doplňky stravy, například Lutein Plus s obsahem mnoha potřebných živin. Jsou volně k zakoupení v lékárně či na e-shopu.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu