Syndrom počítačového vidění. Tipy pro zdravý zrak!

Syndrom počítačového vidění. Tipy pro zdravý zrak!
Trávíte denně dlouhé hodiny před monitorem? Upřený pohled a strnulé zírání na obrazovku je dnes běžnou součástí pracovního dne mnoha lidí. Tento novodobý trend si však bez milosti vybírá svou daň. Možná jste už zaslechli pojem „syndrom počítačového vidění“. Mezi jeho typické projevy patří podrážděné oči, snížená schopnost zaostřit a dvojitý obraz. Jak si udržet zdravý zrak i přesto, že se bez počítače neobejdete? 
 
 

Už jste slyšeli o "CVS"? 

Computer Vision Syndrome (CVS) neboli „syndrom počítačového vidění“ nebo také „syndrom unaveného oka“ je většině lidí dobře známý, aniž to tuší. Jde o dočasné zrakové obtíže, které mohou být spojeny s dlouhodobým  namáháním očí v důsledku práce na počítači. Nejčastějšími projevy syndromu počítačového vidění jsou oční únava, suché a zarudlé oči, pálení očí, rozmazané a dvojité vidění, ale také bolesti hlavy, krku, ramen a zad. Nepříjemné projevy, které jsou s tímto syndromem spojeny, většinou odezní poté, co byla práce na počítači ukončena. Některé z nich bohužel mohou přetrvávat. 

 

Jak vzniká "syndrom počítačového vidění"? 

Syndrom počítačového vidění někdy zažilo až 90 % těch, kteří s počítačem pracují, a to včetně dětí. Tento syndrom bývá spojován s dlouhodobým jednostranným zatížením zraku a těla. Mezi příčiny, které syndrom počítačového vidění mohou způsobovat, paří především snížená frekence mrkání, přetěžování očních svalů, nepřiměřená vzdálenost počítače, odlesky z obrazovky, nekorigovaná oční vada, nevhodné držení těla a špatné osvětlení aj. Příznaky závisí také na tom, kolik času u počítače trávíme. K rozvoji zrakových obtíží také přispívá nedostatečné zvlhčení oční rohovky a některé oční vady jako např. dalekozrakost, astigmatismus a presbyopie, což je snížená schopnost zaostřit do blízka vlivem stárnutí očí. Některé z nepříjemných projevů mohou přetrvávat i po delší dobu, a to zejména rozmazané vidění na dálku. Pokud nejsou řešeny příčiny syndromu počítačového vidění, může dojít ke zhoršování obtíží a snížení zrakového komfortu.  


Jak pečovat o zrak? 

Základním doporučením je nepřehánět to s prací na počítači, protože i oči potřebují odpočinek a čas na regeneraci. Vhodné je také podporovat zdraví očí prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Naším tipem je prémiový doplněk stravy Lutein PLUS obsahující vyvážené složení pro výživu očí, obohacený o zeaxanthin, zinek & vitaminy A a E. Pravidelné prohlídky u očního lékaře by pak měly být samozřejmostí, a to i v případě, že brýle nenosíte. 

 

Tipy pro zdravý zrak

1. Častěji mrkejte a zvlhčujte oči

Možná vám to zní jako příliš banální doporučení, ale věřte ale, že má své opodstatnění. Mrkání totiž zajišťuje rovnoměrné rozložení slzného filmu na oku, což je pro zdravý a ostrý zrak zcela zásadní. Slzy odplavují z povrchu očí nečistoty, chrání je před různými mikroby a vyživují rohovku. Každý člověk mrkne během dne v průměru dvacetkrát za minutu. Při práci na počítači je to ale pouze osmkrát! Když k tomu ještě přidáte fakt, že celý den prosedíte v klimatizované kanceláři, která vysouší vzduch i sliznice v očích, je nad slunce jasné, že si tak zaděláváte na problém. V takovém případě mohou být vítaným pomocníkem zvlhčující kapky (které lze případně aplikovat i na kontaktní čočky).
 

2. Přeostřujte na blízko a na dálku

Snažte se nezírat celou dobu do jednoho místa, ale uvolněně pohybujte očima po celé obrazovce. Kdykoliv si vzpomenete, proveďte krátké akomodační cvičení. Zaostřete na několik vteřin na nějaký blízký předmět (např. šálek s kávou nebo diář na vašem stole) a pak se na chvilku zahleďte z okna (případně na nějaký vzdálenější objekt v místnosti). Nebo zkuste následující cvičení. Palec jedné ruky vztyčte asi 20 cm od nosu a druhý palec umístěte na vzdálenost celé ruky tak, aby se oba prsty překrývaly. Zaostřete na první palec a potom mrknutím přeostřete na druhý. Opakujte celkem dvacetkrát.
 

3. Trénujte okohybné svaly

Také oční svaly potřebují trénink. Je to snadné a účinné a zabere to jen pár minut denně. Můžete pohybovat očima střídavě nahoru a dolů, doleva a doprava, ve směru úhlopříčky, zakroužit jimi v obou směrech, rychle zamrkat… Mezi jednotlivými cviky si dejte vždy malou pauzu a oči na 10 vteřin zavřete. Můžete je také zlehka přikrýt dlaněmi – ale tak, abyste se jich nedotýkali rukama – a přitom si představovat příjemné barvy. Cvičte s otevřenýma i zavřenýma očima a samozřejmě bez brýlí.
 

4. Zamezte nadměrnému oslnění

Nastavte si osvětlení pracovního místa tak, aby lesk na monitoru byl pokud možno co nejnižší. Vaše oči se nebudou muset zbytečně namáhat. Myslete také na to, že na monitor by nemělo dopadat přímé světlo z okna. Co se týče umělého osvětlení v kanceláři, mělo by být spíše tlumenější.
 

5. Vyhněte se blikající obrazovce

Jestli je to možné, pořiďte si monitor s označením „flicker free“. Ten díky nové technologii zabraňuje problikávání obrazu a je mnohem šetrnější vůči vašim očím, které se tak snadno neunaví. Pro každodenní práci na počítači je tento typ monitoru naprosto ideální. Nastavte si také písmo na obrazovce, které by mělo být dostatečně velké, abyste nemuseli „luštit blechy“, a upravte jas. Měl by být přibližně stejný jako jas v okolí.
 

6. Buďte aspoň občas off-line

Sotva v práci vypnete počítač, vezmete do ruky tablet nebo mobil? Takhle si vaše oči nikdy pořádně neodpočinou. Dopřejte si alespoň jeden den v týdnu bez veškerých obrazovek. Není to tak nesplnitelný požadavek, jak se na první pohled může zdát.
 

7. Podpořte oči správnou výživou

Ke zdraví svých očí můžete přispět také pomocí kvalitních doplňků stravy podporujících normální stav zraku. Patří mezi ně především zinek a vitamin A. Vhodné je doplňovat i karotenoidy, které jsou součástí oční sítnice jako zeaxanthin či lutein. 


 

​Walmark doporučuje

  • Lutein Plus. Vyvážené složení pro výživu očí se zeaxanthinem, obohacené o vitamin A a zinek pro podporu zdravého zraku. Lutein PLUS  je moderní doplněk stravy obsahující 5 pečlivě vybraných látek - lutein, zeaxanthin, zinek a vitaminy A a E. 
  • Vitamin A MAX. Extra dávka vitaminu A pro váš zdravý zrak. Vitamín A podporuje normální funkci imunity.
  • Beta Karoten 6 mg. Beta karoten prémiové kvality, který je důležitým zdrojem vitaminu A. Doporučujeme brát během opalování na slunci a v soláriu.
  • Zinek 25 mg FORTE. Vysoká dávka zinku prémiové kvality pro zdravé vlasy, kůži, nehty a funkci imunitního systému.Zdroj: http://www.sdruzenioptiku.cz/sdruzenioptiku/fr.asp?tab=sdruzenioptiku&id=84&burl=&pt=UV
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články