I mozek potřebuje trénink

I mozek potřebuje trénink


Mnoho lidí v dnešní době cvičí a snaží se udržovat tělo ve formě. Mnozí však zapomínají, že je potřeba dopřát trénink také mozkovým buňkám. Mozek se totiž chová podobně jako sval a nečinnost mu neprospívá. Čím méně ho trénujete, tím rychleji „ochabuje“. Naštěstí existuje celá řada zábavných a nenáročných metod, jak mozek udržet v kondici. Některé z nich vám prozradíme. 

 

1. Přestaňte spoléhat na mobil

Většina z nás bez chytrého telefonu často není ani schopna zavolat svým nejbližším. Přílišné spoléhání na externí pomůcky a digitální technologie našemu mozku rozhodně nesvědčí. V této souvislosti odborníci dokonce mluví o tzv. digitální demenci – přesně v duchu tvrzení „čím chytřejší telefon, tím hloupější mozek“. Je sice velmi pohodlné mít uložena všechna důležitá data v telefonu, ale zkuste pro změnu „potrápit“ trochu svou paměť, váš mozek to jedině uvítá.
 

2. Vypněte televizor

Je tak lákavé, přijít večer domů, pustit televizi, svalit se do křesla a „vypnout“. Uvědomte si ale, že pravidelným vysedáváním před televizí nejen marníte čas, který byste mohli využít mnohem smysluplněji, ale otupujete svůj mozek. Nedostatek stimulů může ovlivňovat riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Co raději křížovky? Sáhnout můžete i po nějaké pěkné knížce, nebo třeba vyrazit do divadla. 


3. Zacvičte si „neurobic“

Tato jednoduchá, ale účinná metoda, kterou vynalezl americký neurolog Dr. Lawrence Katz, vychází z předpokladu, že činnost mozkových buněk funguje na principu zájmu. Jinými slovy, když svému mozku přichystáte občas nějaké překvapení, stimulujete ho tím k efektivnější práci. Nemusí jít o nic složitého. Stačí drobné změny v každodenních zvyklostech. Třeba si ráno vyčistěte zuby levou místo pravou rukou, nebo si cestu autobusem do práce „zkraťte“ tím, že zavřete oči a budete se snažit – na základě zvuků, zatáček apod. – identifikovat jednotlivá místa, kde se právě nacházíte.
 

4. Pijte hodně čisté vody

Aby mohl náš mozek optimálně fungovat , je třeba ho dostatečně zavodňovat. Už mírná dehydratace může způsobit bolesti hlavy, lehkou zmatenost a ztrátu rovnováhy. Pít byste měli ještě dřív, než se dostaví pocit žízně. Ideální je čistá neperlivá voda (káva, čaj, ani další kofeinové nápoje se do pitného režimu nepočítají).
 

5. Dopřejte si vydatný spánek

Nezapomínejte ani na dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Budete se cítit odpočatě a vzpružíte svou mysl. Během spánku se celé naše tělo regeneruje a „opravuje“, ovšem pouze za předpokladu, že v ložnici je klid a tma. Pouze tehdy může organismus produkovat blahodárný „spánkový hormon“ melatonin. Před spaním tedy stáhněte žaluzie a vypněte mobilní telefon na nočním stolku.
 

6. Pravidelně sportujte

Pohyb udržuje fit nejen naše tělo, ale také hlavu. Při svižné procházce či běhu se mozek výborně prokrví. Pokud ovšem chcete jeho činnost podpořit co nejefektivněji, volte takové sporty, při kterých se zapojuje co nejvíc smyslových orgánů – např. jízdu na bruslích, tenis, plavání nebo třeba golf.
 

7. Dělejte víc věcí současně

Jednou z nejlepších technik na procvičení mozku je tzv. multitasking, což je schopnost věnovat se několika činnostem zároveň. Pokud mozek „přepíná“ z jedné věci na druhou, dochází ke stimulaci v jeho různých oblastech. Čím častěji to budete zkoušet, tím efektivněji si budete počínat.
 

8. Čtěte nahlas aspoň minutu denně

Pro trénink paměti a schopnosti soustředění jsou velmi vhodné aktivity jako luštění křížovek či sudoku, učení se cizím jazykům, hraní šachů, nebo pexesa, ale i různé tvůrčí činnosti jako třeba malování a ruční práce. Odborníci také doporučují hlasité čtení náročného textu (čím více složitých slov, tím lépe), stačí jen minutka denně. V dnešní době máte rovněž možnost přihlásit se do kurzů trénování paměti, kde vás lektoři velmi rychle přesvědčí o tom, že navzdory věku a tomu, že často zapomínáte, máte stále velký mentální potenciál.
 

9. Vsaďte na rostlinné stimulanty

Činnost mozku lze podpořit i vhodnou stravou a kvalitními doplňky stravy s obsahem rostlinných extraktů. Obecně se doporučují potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny (tučné mořské ryby, ořechy) nebo borůvky, které kromě toho, že fungují jako velmi silný antioxidant a chrání nervové buňky před poškozením volnými radikály, obsahují speciální látky, jež nutí neurotransmitery, které jsou zodpovědné za komunikaci mezi neurony, aby spolu lépe komunikovaly. Z osvědčených přírodních stimulantů pak můžete využít extrakt z jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba), jehož listy obsahují jedinečný komplex flavonoidů, terpenů a organických kyselin souhrnně nazývaný ginkgolides, který nenajdete v žádné jiné rostlině. Na trhu jsou dnes k mání doplňky stravy s vysoce kvalitním extraktem z jinanu, určené k podpoře kognitivních funkcí, mentální výkonnosti a duševní pohody, obohacené navíc o hořčík, který má blahodárný vliv na nervový systém, a dimethylaminoethanol (DMAE), což je látka, která je v podstatném množství přítomna v lidském mozku. Prémiové doplňky stravy, které podpoří činnost mozku i psychickou kondici, najdete také v nabídce Walmark! 


Walmark doporučuje

  • GinkoPrim MAX. Vysoce kvalitní standardizovaný výtažek z Ginkgo biloby (jinanu dvoulaločného) pro podporu aktivity mozku, obohacený o DMAE a magnesium.
  • Magnesium + B6. Magnesium prémiové kvality obohacené o vitamin B6, podporuje zdravé fungování nervového systému a normální tvorbu červených krvinek, přispívá k normální funkci imunitního systému. 
  • Omega-3 rybí olej Forte 1000 mg. Vysoká dávka omega-3 prémiové kvality pro zdravé srdce, mozek a zrak.
  • Guarana 800 mg. Přírodní zdroj energie z extraktu semen guarany vysoké kvality. Guarana pomáhá zvýšit bdělost a soustředěnost a také podporuje fyzickou aktivitu a povzbuzuje tělo.
  • Lecithin 1325 mg Forte. Extrakt prémiové kvality ze sójových bobů. Obsahuje kyselinu linolovou přispívající k udržení správné hladiny cholesterolu v krvi. 
  • Ženšen korejský. Vysoce kvalitní extrakt z korejského ženšenu pro duševní a fyzickou pohodu. Obohacený vitamínem E, který jako antioxidant chrání buňky těla před oxidačním stresem.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články