Blesková relaxace aneb jak se do 15 minut zbavit stresu

Blesková relaxace aneb jak se do 15 minut zbavit stresu

Občas stačí málo – nepříjemný telefonát, výměna názorů s kolegou, posunutý termín uzávěrky nebo třeba opožděný spoj a davy nervózních lidí, a už cítíme, jak se nás zmocňuje stres. Někdy se nám doslova „usadí za krkem“, což bezpečně poznáme podle toho, že nám ztuhne šíje. Existuje ale celá řada osvědčených způsobů, jak se během chvilky uvolnit. Některé lze nenápadně použít i v kanceláři, jiné jsou spíš vhodné na doma. Ale všechny vám přinesou úlevu.

Když vás v práci přepadne stres, vyzkoušejte jednoduché cvičení na uvolnění obratlů: nechte ruce volně viset podél těla a rameny pomalu opisujte co největší půlkruh. Nebo sepněte ruce za zády, s nádechem přitáhněte lopatky k sobě a ramena tlačte dolů. Proti stresu pomáhá i následující cvik: sedněte si na kraj židle, položte si kotník jedné nohy na koleno té druhé a předkloňte se. Obratle se uvolní pěkně jeden po druhém.

Zatínejte a povolujte svaly

Díky tzv. progresivní relaxaci se naučíte rozlišovat mezi napjatými a uvolněnými svaly, takže příště už poznáte, kdy jste ve stresu a je třeba se uvolnit. Začněte tím, že sevřete pěsti, abyste pocítili napětí v loktech. Totéž proveďte s bicepsy, šíjovými, zádovými, břišními, stehenními a hýžďovými svaly. Nezapomínejte zhluboka dýchat a při každém výdechu se co nejvíc uvolněte. Opakujte aspoň 10krát.

Zívejte a protahujte se

Napětí se během chvilky zbavíte také pomocí zívání a protahování. Nejdřív začněte kroužit rameny a protřepejte si ruce. Potom otevřete ústa a nadechujte se. Při nádechu začněte zívat a zívnutí dokončete při výdechu. Opakujte 3–5krát. Potom si znovu zívněte a při nádechu s otevřenými ústy rozpažte ruce směrem vzhůru a protáhněte svaly. Při výdechu spusťte ruce dolů.

Dejte si relaxační koupel

I ten největší stres účinně rozpustí rozmarýnová koupel. Do půl litru vroucí vody nasypte sáček sušeného rozmarýnu, nechte 5 minut louhovat a přeceďte do vany. Relaxační lázeň, po které se budete cítit jako znovuzrození, připravíte také ze směsi lipového květu, kostivalu, ovsa a řebříčku. Vezměte asi čtvrt hrnku od každé bylinky, vložte do plátěného pytlíčku a ten dejte do vany hned, jakmile začnete napouštět vodu. V koupeli pak relaxujte 15 minut. Do lázně můžete přidat také několik sáčků se zeleným čajem, 4 dcl kvalitního červeného vína, šálek medu, půl šálku oloupaného a jemně nastrouhaného zázvoru, 1 kg hrubozrnné mořské soli, skleničku jablečného octa, pár kousků celé skořice, 2 litry plnotučného mléka nebo 5 lžic olivového oleje.

Vyrobte si vlastní energy drink

Jste mrzutí, vyčerpaní a máte nervy na pochodu? Zkuste následující recept: nakrájejte 2 kusy celerové natě, 4 jablka a 1 tenký plátek zázvoru. Hoďte do mixéru, dolijte sklenkou vody, přidejte špetku soli a rozmixujte. Ihned vypijte, dokud je nápoj plný čerstvých vitaminů. Tenhle životabudič vás stoprocentně povzbudí.

Zinscenujte záchvat smíchu

Věřte tomu nebo ne, ale smích působí jako lék. Naše tělo nedokáže rozlišit mezi předstíraným a skutečným smíchem. Takže se klidně můžete smát „jenom jako“, ale pozitivní přínos pro vaše zdraví bude stejný jako v případě upřímného smíchu. Jednou z osvědčených metod k uvolnění stresu je tzv. smích končetinami.
Lehněte si na záda. Stehna přitáhněte k hrudníku a ruce pokrčte v loktech. Nohama i rukama dělejte pohyby jako při jízdě na kole. Postupně zvyšujte tempo a do rytmu vyslovuje slabiky „ha, ha, ha – ho, ho, ho – he, he, he – hi, hi, hi..." Cvičte tak dlouho, dokud vám stačí síly a dech. Na konci se možná budete už jen bezvládně válet po zemi v záchvatech smíchu a po nervozitě a napětí nezůstane ani stopy.

Vyplázněte na sebe jazyk

Potřebujete se stresu zbavit opravdu bleskově? Najděte si místo, kde vás nikdo nebude rušit, otevřete do široka ústa, vyplázněte co nejvíc jazyk a vykulte oči. Po deseti vteřinách povolte. Napětí zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Je to snadné a velmi účinné.

Vsaďte na sílu přírodního kofeinu

Možná jste už slyšeli o brazilské guaraně. Semena amazonské liány jsou doslova nabitá přírodním kofeinem, který se však na rozdíl od kofeinu v kávě uvolňuje do těla výrazně pomaleji a díky tomu získáte energii na mnohem delší dobu, než ze šálku espresa. Doplňky stravy s obsahem vysoce kvalitního extraktu ze semen brazilské guarany jsou volně k dostání v lékárnách a na e-shopech.
 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články