Břišní tance jako terapie

Břišní tance jako terapie

Ladné pohyby v doprovodu vášnivých orientálních rytmů, zářivé barvy vzdušných šátků a jemný cinkot penízků, které se svůdně rozezní při každém pohybu ženských boků – obrázek jako vystřižený z Příběhů tisíce a jedné noci. Ruku na srdce, která z nás by se aspoň na chvilku nechtěla stát perskou princeznou nebo tanečnicí v harému, jež svým půvabem oslní všechny přítomné? A nemusí zůstat pouze u snů. Břišní tance dávají vyniknout přirozené kráse, která se ukrývá v každé ženě, bez ohledu na věk či tělesné proporce. A kromě toho fungují i jako úžasná terapie pro tělo a pro duši.

Břišní (nebo orientální) tanec je často považován za nejstarší tanec na světě, jehož počátky sahají až do období starověkých kultur, které ženské tělo vnímaly jako symbol plodnosti a života. V Egyptě například dodnes bývá zvykem pozvat ke svatebnímu obřadu břišní tanečnici a fotografovat novomanžele s rukama položenýma na jejím břiše. Lekce orientálních tanců jsou však v dnešní době oblíbené také z jiných důvodů – stále více žen se tímto způsobem zbavuje stresu, různých zdravotních problémů, ale i nízkého sebevědomí.
 

Získejte kontrolu nad svým tělem

Břišní tance velmi účinně formují postavu a správné držení těla. A to vše za zvuků exotických skladeb, příjemně a zcela nenásilně. Představte si, že by vás někdo postavil před zrcadlo a začal s vámi všemožně manipulovat – rovnal by vám záda, vytahoval krk a páteř, tlačil dolů ramena, nutil vás zpevnit břišní svalstvo. A přesvědčoval by vás, že tohle je ten správný postoj a že byste tak měla chodit. Zřejmě byste ho poslala někam. Ale když při tom tančíte, je to úplně jiné, mnohem přirozenější… Časem si tento postoj zafixujete, získáte kontrolu nad svým tělem a začnete se ladně pohybovat i mimo taneční sál. To vám samozřejmě zvedne sebevědomí a vy pochopíte, že jste krásná i bez toho, abyste měla ideální míry.
 

Máte pár kilo navíc? Nevadí!

Mnozí z nás tráví denně osm i více hodin sedavým zaměstnáním, takže není divu, že je naše tělo celé ztuhlé. Při tanci se krásně protáhnete a aktivně zapojíte svaly, které přes den příliš nevyužíváte. Zároveň zpevníte problémové partie, jako je zadeček, bříško a stehna, a zlepšíte celkovou fyzickou kondici. Břišní tanec má velkou výhodu i v tom, že vůbec nevadí, když máte pár kilo navíc. Právě naopak, tento druh tance je pro „baculky“ jako stvořený (jedno staré arabské přísloví říká, že žena bez bříška je jako nebe bez hvězd). Nemusíte se bát ani toho, že by vás kvůli nadváze bolela kolena. Břišní tance jsou – ve srovnání s jinými sporty – mírné, ladné, bez poskoků a dopadů, takže klouby a páteř nijak nezatěžují.
 

Vyzrajte na inkontinenci

Břišní tanec má také příznivý vliv na různé ženské problémy, neboť při něm dochází k vnitřní stimulaci orgánů a důkladnému prokrvení pánve. Dokáže například zmírnit menstruační bolest, ale i projevy inkontinence, a může dokonce přispět k otěhotnění (na každém kurzu se zpravidla najde několik žen, které přijdou do jiného stavu). Budoucí maminky, které pravidelně tančí, mívají také snadnější porod.

Největším přínosem břišního tance je však skutečnost, že pomáhá ženám zvyknout si na své tělo, přijmout ho a zamilovat si ho, což se následně odrazí také v jejich intimním i běžném životě. Zdravé sebevědomí, sebeláska, vzpřímený postoj, úsměv na rtech, jiskřičky v očích – to je ten největší dar, který si žena může odnést...

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články