Chodíte spát s kontaktními čočkami? Koledujete si o malér!

Chodíte spát s kontaktními čočkami? Koledujete si o malér!
Kontaktní čočky mohou být naším velkým pomocníkem, ale pokud nedodržujeme pravidla jejich správného používání, říkáme si o pořádný malér. Jedním z největších nešvarů je spánek v kontaktních čočkách. Oko je nesmírně citlivý orgán, takže se snadno může stát, že se ráno probudíte s obrovskými bolestmi, pocitem pálením a řezání, v horším případě i s poškozenou rohovkou...

K dalším nepříjemnostem, které trápí uživatele kontaktních čoček, patří zarudnutí očí, zánět spojivek, zhrubnutí víček a zhoršené vidění. Příčina? Nevhodné zacházení s čočkami, pod kterými se vesele množí nebezpečné bakterie.
 

Neusínejte před televizí

K mikroorganismům, které se obvykle hromadí pod čočkami, patří hlavně stafylokoky, streptokoky a pseudomonáda. Všechny tyto bakterie vážně ohrožují náš zrak. Tento fakt však mnoho lidí podceňuje. Sice vědí, že by měli čočky před spaním vyndat, ale často se stává, že s nimi usnou, například nad knížkou nebo při sledování televize. Riziko infekce poté prudce stoupá. Nejzávažnějším postižením oka je u nositelů kontaktních čoček bakteriální keratitis – zánět rohovky způsobený mikroorganismem Stafylokoccus aureus nebo bakterií Pseudomonas aeruginosa.
 

Záleží také na prostředí

Záleží i na tom, jak dlouho v čočkách spíte. Je velký rozdíl, jestli v nich usnete na hodinku v autobuse, nebo je necháte v očích přes noc. Roli hraje také materiál, ze kterého jsou čočky vyrobené. Například čočky ze silikon-hydrogelu mají vysokou propustnost pro kyslík, zatímco hydrogelové čočky tuto vlastnost nemají. Důležité také je, v jakém prostředí jste s čočkami předtím pobývali. Jestli jste byli například v přírodě, nebo jste několik hodin chodili po prašných městských ulicích. Znečištěné kontaktní čočky jsou ideální živnou půdou pro mikroorganismy a různé alergeny. A odsud je pak už jen krůček k mnoha dalším nepříjemnostem.
 

Pořiďte si kontinuální čočky

Pokud se přece jen stane, že v čočkách usnete, po probuzení je ihned vyndejte z oka a vložte do pouzdra s roztokem. Podrážděné oči můžete zklidnit pomocí očních kapek a v případě vážnějších problémů neprodleně navštivte očního lékaře. Jde přece o zdraví vašich očí a ty máte jenom jedny.
Praktickým řešením, které vás ušetří podobných trablů, mohou být čočky pro kontinuální nošení, ve kterých bez problémů můžete i spát. Většinou jsou k dostání ve variantách na dva týdny nebo měsíc, a pak se vyhodí.


Chcete-li se komplexně starat o zdraví svých očí, můžete využít i kvalitní doplňky stravy se zinkem či vitaminem A, které podporují stav zraku. Zpravidla obsahují také lutein – látku ze skupiny karotenoidů, která se přirozeně nachází ve žlutočerveném ovoci, zelené listové zelenině nebo vaječném žloutku. Tyto přípravky jsou volně k zakoupení v lékárně či na e-shopu.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články