Chraňte svůj zrak i na horách

Chraňte svůj zrak i na horách
Určitě to znáte… Vyjedete z města, nad kterým se vznáší šedivá mračná pokrývka, a po několika kilometrech stoupání se ocitnete uprostřed nefalšované zimní krásy. Nekonečné bílé pláně, půvabně ojíněné keře a stromy a záplava třpytivého sněhu, po kterém v paprscích horského slunce tančí tisíce maličkých stříbrných zrcátek. Obrázek jako vystřižený z pohádkové knížky, který dojímá až k slzám. Málokdo si v tu chvíli uvědomí, že cena za tuto úchvatnou podívanou může být velmi vysoká, zvlášť pokud se na hory vypravíte bez slunečních brýlí...

Ty rozhodně neslouží pouze jako módní doplněk, ale v mnoha případech vám mohou doslova zachránit zrak. Dvojnásob to platí tehdy, pohybujete-li se ve vyšších nadmořských výškách. Slunce na horách totiž dokáže být pěkně ostré.
 

Čím výše, tím větší intenzita UV záření

Ultrafialové záření je pro lidské oko nebezpečné. Jistě jste už někdy zažili moment, kdy jste se zadívali přímo do sluníčka a pár minut nato jste nebyli schopni vidět nic jiného, než jen jakousi světelnou skvrnu. Tato krátkodobá „slepota“ naštěstí během chvilky přejde, pokud byste se však do slunce dívali delší dobu, mohly by v očích nastat nezvratné změny. Na horách je situace ještě komplikovanější. Nádherně zasněžené pláně pokryté blýskavou sněhovou peřinou, které nás tak dojímají, v sobě ukrývají jednu velkou záludnost – sníh totiž odráží sluneční světlo a posílá ho rovnou do našich očí. Tzv. světelná reflexe (neboli odraz paprsků od prostředí) dosahuje nejvyšších hodnot právě v místech pokrytých sněhem nebo ledem. Přitom platí, že riziko vzrůstá spolu se stoupající nadmořskou výškou. Sněhová pokrývka může zvýšit intenzitu UV záření o 50–90 procent (na čerstvě napadaném sněhu)!
 

Sněžná slepota i riziko šedého zákalu

Jedním z problémů, který vzniká v důsledku nadměrného vystavení nechráněného oka UV záření ve vyšších nadmořských polohách, je tzv. sněžná slepota, která se objeví až po pár hodinách a obvykle přetrvává po několik dnů. Průvodními příznaky je silná bolest a světloplachost. Pokud se vám něco takového přihodí, na nic nečekejte a navštivte lékaře, který vám předepíše zklidňující prostředky (anestetika, oční mast). Kromě přechodné ztráty vidění vám pobyt na horách bez brýlí může způsobit zánět spojivek, poškození rohovky a v horším případě i rozvoj šedého zákalu nebo trvalé poškození sítnice.
Je proto nezbytné používat kvalitní brýle s UV filtrem. Vybírejte ale pečlivě. Musí vám dobře sedět (neměly by nikde tlačit) a dostatečně krýt oči ze všech stran. Pro lyžaře jsou vhodné brýle se žlutými nebo oranžovými odstíny skel.
 

Podpořte zrak správnou výživou

Zrak je naším nejcennějším smyslem a měli bychom o něj pečovat v každou roční dobu – nejen v zimě, kdy na nás útočí jiskřící sníh a nízké slunce. Podpořit zdraví svých očí můžete také pomocí živin, které podporují normální stav zraku. Patří mezi ně zejména zinek a vitamin A ideálně doplněné o lutein, což je látka ze skupiny karotenoidů, přirozeně se vyskytující ve žlutočerveném ovoci, zelené listové zelenině a vaječném žloutku. Dopřejte svým očím péči i prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Vánoční balení navíc přináší 50 tobolek navíc.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články