Chronicky únavový syndrom není lenost

Chronicky únavový syndrom není lenost
Chronická únava a pocity vyčerpání, problémy s koncentrací a pamětí, nespavost a symptomy připomínající chřipku mohou mít jednoho společného jmenovatele, kterým je syndrom chronické únavy. Diagnóza, která může významně ovlivňovat kvalitu života postiženého člověka je však stále mnohými vnímána spíše jako lenost. Jak rozlišit únavu po náročném dni od syndromu chronické únavy a jaká jsou diagnostická vodítka, která mohou napovědět, že nastal čas vyhledat odbornou pomoc?

 

Syndrom chronické únavy jako kontroverzní téma

Chronický únavový syndrom (CFS), anglicky chronic fatigue syndrome), je multisystémové onemocnění, za jehož vznikem mohou stát různé příčiny. V případě podezření na syndrom chronické únavy je důležité vyhledat odbornou pomoc a vyloučit možná organická onemocnění jako je například mononukleóza, deprese, fibromyalgie, lymská borelióza či morbidní obezita aj. V klinickém obrazu syndromu chronické únavy dominuje dlouhotrvající únava, výrazný pokles výkonnosti a neschopnost zvládat každodenní zátěž. Pokles běžné aktivity je pak nejčastějším důvodem, který nemocného vede k návštěvě lékaře. Ačkoliv Světová zdravotnická organizace řadí syndrom chronické únavy mezi onemocnění nervového systému (kód G93.3) jako postvirový syndrom únavy (myalgická encefalomyelitida), podle mnoha neurologů a praktických lékařů jde spíše o onemocnění psychického charakteru. Syndrom chronické únavy je tak vzhledem ke svým nespecifickým projevům a nefarmakologické léčbě stále předmětem mnoha diskusí. Léčba bývá dlouhodobá a vyžaduje mimo jiné notnou dávku empatie a trpělivosti ošetřujícího lékaře, na kterou bohužel často není v ordinaci čas. 


Projevy syndromu chronické únavy

Únava je velmi subjektivní a nespecifický příznak, který je obtížně měřitelný. Pro stanovení diagnózy syndromu chronické únavy však musí jít o únavu trvající déle než 6 měsíců a snižující aktivitu daného člověka o nejméně 50 %. Dále vykazuje alespoň osm z jedenácti příznaků uvedených na seznamu pomocných kritérií, nebo šest z jedenácti těchto příznaků a zároveň je doprovázena alespoň dvěma projevy uvedenými na seznamu tělesných kritérií. Mezi pomocná diagnostická kritéria patří zvýšená teplota, bolest v krku, bolestivé mízní uzliny, celková svalová slabost, bolesti svalů, dlouhotrvající únava po cvičení, bolesti hlavy, bolesti kloubů, poruchy spánku, neuropsychologické potíže (zapomnětlivost, zmatené myšlení, nesoustředěnost, deprese) a náhlý počátek. Mezi tělesná kritéria se řadí zvýšená teplota, zánět hrdla a hmatné nebo citlivé mízní uzliny. Pokud jste právě zjistili, že uvedené příznaky jsou vám až příliš dobře známé, neváhejte konzultovat vaše obavy a zdravotní stav s lékařem. 
 

Ohroženi jsou hlavně ti, co přepínají své síly

Ve zvýšené míře jsou syndromem chronické únavy ohroženy osoby zatížené nadměrným stresem, s velkým smyslem pro povinnost a odpovědnost, osoby extrémně důsledné a pečlivé, zvyklé podávat za jakýchkoliv okolností maximální výkon. Často jde o ty, kteří neumějí odpočívat a dlouhodobě přepínají své síly, což se může, a to nejen v podobě syndromu chronické únavy, ale také v podobě mnoha dalších zdravotních obtíží, negativně projevit na jejich zdraví. Vzhledem k tomu, že konkrétní příčina syndromu chronické únavy nebyla stále objasněna, základem léčby je zdravý životní styl a léčba zaměřená na symptomy onemocnění. Dostatek aktivního pohybu, dostatek odpočinku, pestrý a vyvážený jídelníček, pravidelný spánkový režim a přiměřená fyzická a psychická aktivita by měly být samozřejmostí nejen pro osoby trpící syndromem chronické únavy, ale pro všechny, kteří si chtějí své zdraví udržet. Na symptomy onemocnění může lékař předepsat antidepresiva, hypnotika, analgetika a další léky, nicméně vždy v co nejnižší účinné dávce a jen po nezbytnou dobu. Velmi důležitou roli hraje u této diagnózy psychická podpora. Jako efektivní se jeví psychoterapie, zejména kognitivně behaviorální.

 


Podpořte energii a psychickou pohodu za pomoci aktivních látek přírodního původu

Přírodní zdroje byly od nepaměti využívány v případě jakýchkoliv tělesných neduhů a nejinak je tomu také dnes. Mezi látky, které jsou v případě běžné únavy a vyčerpání vhodné, se řadí zejména guarana, ženšen korejský a hořčík. Důvodů, proč myslet na jejich dostatečný příjem je opravdu mnoho.

 

Guarana

 • Guarana pomáhá zvýšit bdělost a koncentraci, rovněž podporuje fyzickou aktivitu a povzbuzuje tělo.
 • Podporuje normální duševní výkonnost a snižuje duševní únavu. 
 • Přispívá k metabolizmu tuků a pomáhá při kontrole hmotnosti.
 • Pomáhá podporovat imunitní systém.
 • Originální extrakt ze semen guarany z Brazílie najdete v doplňku stravy Guarana 800 mg ze žluté řady od Walmarku.
 

Ženšen korejský

 • Ženšen podporuje mozkovou aktivitu, zlepšuje kognitivní funkce a pomáhá zvýšit koncentraci a bdělost.
 • Pomáhá zachovat optimální tělesnou výkonnost, vytrvalost, pomáhá udržet energii a vitalitu.
 • Podporuje erekci a sexuální zdraví.
 • Podporuje imunitní systém a přispívá k normální cirkulaci krve.
 • Vysoce kvalitní extrakt z ženšenu korejského obsahuje doplněk stravy Ženšen korejský ze žluté řady od Walmarku.
 

Hořčík (magnesium)

 • Magnesium přispívá k normálním svalovým funkcím a udržování zdravých kostí a zubů. 
 • Magnesium a vitamin B6 podporují energii a přispívají ke snížení únavy a vyčerpání, jsou také nezbytné pro normální nervové a psychické funkce.
 • Vitamin B6 udržuje normální funkci imunitního systému.
 • Magnesium prémiové kvality obohacené o vitamin B6 obsahuje doplněk stravy Magnesium + B6 ze žluté řady od Walmarku. S obsahem LAKTÁTU HOŘEČNATÉHO, ORGANICKÉ SOLI S DOBROU VSTŘEBATELNOSTÍ!  
 
Walmark jsou doplňky stravy. Doplňky stravy nejsou určeny jako náhrada pestré a vyvážené stravy. 
 

Získejte doplňky stravy Walmark zcela zdarma!

Chcete vyzkoušet doplňky stravy Walmark zdarma? Sledujte nás na Facebooku, kde každý měsíc soutěžíme o doplňky stravy Walmark.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články