Dostaňte své tělo zpátky do formy

Dostaňte své tělo zpátky do formy
Cítíte se silně unavení a bez energie, aniž byste k tomu měli pádný důvod? Trápí vás nepříjemné pocity v oblasti žaludku a při pohledu do zrcadla jste si všimli tmavých kruhů pod očima, které tam dřív nebyly? Pokud navíc máte sklony vnímat svět černobíle a v poslední době vidíte kolem sebe pouze samé problémy, je dost pravděpodobné, že máte oslabená játra. A nad tím byste rozhodně neměli jen tak mávnout rukou. Bez této výkonné čističky není náš organismus schopen fungovat...

To, v jakém stavu se nacházejí játra, vypovídá o tom, jak moc je člověk „otrávený“ – ať už nevhodnou stravou, alkoholem, některými druhy léků, nebo i nadbytkem stresu a negativních myšlenek. Játra jsou sice nesmírně odolný orgán, který dokáže pracovat i při vysokém stupni poškození, ale pokud musí dlouhodobě snášet toxickou zátěž, dojde k jejich oslabení, což se neblaze projeví na naší tělesné i duševní kondici.
 

Vyhněte se překyselení

Játrům škodí především strava plná nezdravých tuků (typu fast food), konzumace potravin „vylepšených“ velkým množstvím přídatných látek a umělých sladidel, ale také alkohol a některé léky (především antibiotika, syntetické hormony a tolik oblíbené pilulky proti bolesti). To vše náš organismus silně překyseluje, a jak známo, kyselé tkáně jsou ideální živnou půdu pro výskyt a množení virů, bakterií a parazitů (divili byste se, kolik lidí v sobě nosí hotový „jurský park“, aniž by to vůbec tušili). Přitom stačí málo, abychom se zbavili těchto nezvaných vetřelců a s nimi i různých zdravotních potíží, které způsobují. Dopřejte svým játrům (a tím i celému tělu) důkladnou očistu. Existuje řada způsobů, jak to provést – od některých změn v jídelníčku přes úpravu životosprávy až po užívání detoxikačních bylin.
 

Zařaďte občas krátký půst

Je to logické. Máme-li v těle nadbytek kyselin, je třeba tento nepoměr kompenzovat dostatkem zásad, přesněji řečeno potravin, které mají v těle zásadotvorný účinek. Do této kategorie patří především zelenina: kapusta, řeřicha, brokolice, celer, cibule, rukola, čekanka, polníček, artyčoky, dále citrusy (a to i navzdory své kyselé chuti), luštěniny, různé druhy semínek, panenské rostlinné oleje, vlašské a lískové ořechy nebo mořské ryby (losos, sardinky). Nezapomínejte ani na zkušenosti našich předků, kteří jistě měli dobrý důvod k tomu, aby občas vyřadili z jídelníčku maso. Případně si dopřejte krátký půst. Měl by trvat nejdéle tři dny, a to v době, kdy máte možnost hodně odpočívat. Vyhněte se přitom ovoci, neboť má vysoký obsah fruktózy, a zaměřte se raději na čerstvé zeleninové šťávy.
 

Vsaďte na stříbrný bodlák

Sáhnout můžete i do bylinné říše. „Expertem na játra“ je okrasný stříbrný bodlák ostropestřec mariánský. Jeho semínka obsahují komplex aktivních látek, které podporují samočistící schopnosti jater. V lékárně můžete zakoupit semínka ostropestřce, která doma rozdrtíte a připravíte si z nich čaj, nebo zvolte pohodlnější variantu v podobě doplňku stravy Silymax s vysokým obsahem čistého a kvalitního extraktu ze semen. Extrakt z ostropestřce napomáhá udržovat normální funkce jater, podporuje jejich detoxikační potenciál, chrání jaterní buňky před škodlivým působením volných radikálů a napomáhá správnému trávení.
 

Snažte se být méně kritičtí

Z hlediska psychosomatiky slouží játra jako „lapač“ našeho vzteku, hněvu, zloby, strachu a dalších negativních emocí. Kromě již zmíněných rizikových faktorů je tedy zatěžuje také přílišná kritičnost a neschopnost odpustit sobě i druhým. Máte-li potíže s játry, znamená to, že neumíte přijmout sami sebe se všemi svými chybami a nedostatky. Uvědomte si však, že každý má své silné i slabé stránky. Přestaňte odsuzovat lidi za to, jací jsou, jak žijí a co dělají. Naučte se tolerovat slabiny druhých a ustoupit, je-li třeba. Snažte se být více empatičtí a dívejte se na různé životní situace s větším nadhledem.

Játra můžete posílit také tím, že budete respektovat orgánové hodiny. Podle tradiční čínské medicíny dosahují játra svého energetického maxima mezi 1. a 3. hodinou ranní, kdy vrcholí proces detoxikace. Proto je nezbytné, abyste v této době neponocovali a už vůbec nekonzumovali kávu nebo alkohol. Do jater pak proudí minimum energie a může se stát, že si ji vezmou odjinud – velmi často například ze srdce, což může být příčinou nočních infarktů.
 

Čím ještě podpoříte činnost jater

 
  • Do jídelníčku zařaďte některé druhy koření: petržel, kardamom, kmín, zázvor, pepř, křen, pastinák, bobkový list, bazalku, rozmarýn nebo skořici.
  • Jezte hlavně čerstvé potraviny a jídlo připravujte vařením a dušením.
  • Vypijte během dne alespoň dva litry tekutin (zeleninové šťávy, zelený čaj, čistá voda bez bublinek).
  • Pravidelně cvičte. Snažte se hýbat alespoň 20–30 minut denně (nemusíte lámat rekordy, klidně stačí i svižná procházka).
  • Nekuřte. Množství toxinů, které se nacházejí v cigaretovém tabáku, zvyšuje riziko poškození jater.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články