Umíte správně dýchat?

Umíte správně dýchat?
Dýchání, nejpřirozenější tělesný proces.  Většinu času se odehrává automaticky, bez zvláštního soustředění. Umíte ale dýchat správně? Stačí se naučit pár dechových cvičení, která vás jako bonus dokáží během několika okamžiků zkoncentrovat, zbavit stresu, pomohou při překonání závislosti i blížící se krizové situace.
 

Není dýchání jako dýchání

Neexistuje jediné univerzální a „správné“ dýchání. Dýchání se dá obecně rozdělit na dva základní typy: brániční a hrudní dýchání. V prvním případě se hrudník nehýbe, zvedá se a klesá pouze břišní stěna. U druhého typu se zase rozepíná a stahuje zejména hrudní koš. Oba způsoby jsou vhodné, pokud dýcháte plynule a zhluboka – stejně tak jsou oba typy nesprávné, pokud dýcháte rychle a mělce. Dýchání do břicha neboli brániční dýchání je ověřená technika korigující samotné dýchání. S její pomocí můžete kontrolovat jak své tělo, tak i mysl. Dokáže vás během pár minut uklidnit, zkoncentrovat, zbavit nežádoucího stresu, nebo vás naopak rychle vybudit. Dalším neméně důležitým plusem je posílení svalů břišní stěny, na které je často obyčejné posilování krátké.
 

Jak se naučit správně dýchat?

Správné dýchání nelze zcela zapomenout, ale můžeme ho pod nejrůznějšími vlivy přestat využívat. Jak tělu připomenout, aby zhluboka a klidně dýchalo? Existuje několik technik, které nám pomohou správně dýchat. Začněte např. tím, že se budete nadechovat nosem a vydechovat ústy. Vaše tělo to ocení, protože jedině tak je možné odfiltrovat bakterie a případné viry, které by se jinak dostávaly do našeho těla. Díky dýchání nosem se navíc vdechovaný studený vzduch ohřeje i zvlhčí, což je pro naše tělo příjemnější. Nezapomínejte ani na to, že by dech měl směřovat do bránice, která se s nádechem bude zvedat a s výdechem ústy klesat. Zkuste se každý den na pár minut zastavit a dýchat tak, jak se má. Jakákoli pro vás komfortní poloha vám vše ještě více usnadní a z dechového cvičení bude současně i odpočinek. 
 

Jak na brániční dýchání

Položte si vleže jednu ruku na horní část břicha a druhou ruku na hrudník a vyzkoušejte si brániční dýchání. Pokud dýcháte správně, hrudník by měl zůstat nehybný a vy pracujete s břichem, kdy se do něj zhluboka nadechnete, o trochu více než obvykle, a poté ho necháte dlouze a plynule klesat. Není to tak těžké. Správné dýchání ovlivňuje fyziologické procesy v těle jako je okysličení krve a činnost srdce, trávení či imunitu. 
 

Dechové cvičení pomůže při odvykání kouření

Již delší dobu doporučují odborníci využití dechových cvičení při odvykání závislosti na cigaretách. Když máte chuť na cigaretu, nadechněte se ústy do plných plic, zadržte dech a počítejte do deseti vteřin. Pak pomalu vydechujte ústy, a to tak, že vzduch přetlačujete přes mírně pootevřené rty. Zopakujte celý postup pětkrát a všimněte si, že se vaše tělo i mysl uvolnily. Nejen že se touto technikou zklidníte, ale pomůže vám i překonat těch deset až patnáct vteřin, po které většinou trvá kuřákům dobře známý nával chuti na cigaretu.
 

Bonus, který ženy potěší

Se správným dýcháním je spojené i aktivování příčného břišního svalu, což vám napomůže zúžit váš pas. Působí totiž jako jakýsi „vnitřní opasek“. Když bude pevný a stabilní, bude takové i vaše břicho. Trénováním příčného břišního svalu pomocí dechových cvičení se nejen uvolníte, ale postupně můžete stáhnout i pár centimetrů z obvodu vašeho pasu.
 

Podpořte zdravé dýchání i v době nachlazení 

Akutní podporu respiračního systému v době nachlazení, a zároveň podporu imunity představuje prémiový doplněk stravy Herba-C Rapid

  • Vysoká dávka vitaminu C a zinku v jedné tabletě
  • Optimální kombinace echinacey, černého bezu, pelargonie a kurkumy
  • Vysoce kvalitní extrakt z kořene echinacey
  • Akutní podpora imunitního systému
  • Vhodné během období s vyšším výskytem nachlazení
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články