Jak mobily škodí spánku

Jak mobily škodí spánku

Máte ve zvyku usínat s mobilem na nočním stolku a před spaním si projíždíte zprávy z Messengeru nebo příspěvky na Facebooku? Pak si koledujete nejen o neklidný spánek, ale také různé zdravotní trable. Lékaři a vědci dnes stále častěji varují před usínáním s chytrým telefonem, který může vážně rozhodit náš přirozený spánkový rytmus.

Tělu není jedno, kdy jde spát a kdy se probouzí, funguje totiž podle přesného biologického cyklu, který nám pomáhá zůstat vzhůru a ve stavu pozornosti v průběhu dne a v noci naopak odpočívat. Pokud však těsně před spaním ještě zíráme do mobilu, mozek je zmatený. Příčinou je modré světlo, které vyzařují displeje mobilních telefonů a které naše oči vnímají podobně jako ranní sluneční svit. A tuto informaci obratem předají do mozku.

Budíček uprostřed noci

Představte si sami sebe v situaci, kdy se celí utrmácení a vyčerpaní dovlečete domů a vaší jedinou myšlenkou je dostat se co nejdřív do postele. V momentě, kdy byste už zavírali víčka a propadali se do stavu blaženého nevědomí, by vám někdo náhle posvítil do tváře obrovskou baterkou a vykřikl: „Vstávat! Budíček!“ Jak byste asi reagovali? Pravděpodobně by vás to dočista rozhodilo a byli byste úplně mimo... Tak tahle nějak se cítí váš mozek, když se před usnutím ještě rozhodnete projít si pár statusů od přátel, které prostě nepočkají do rána. Tím to ale nekončí. Vyzařující světlo způsobí, že mozek přestane produkovat hormon melatonin, což je látka, která signalizuje, že je čas jít na kutě. A to je teprve problém!

Nespavcům hrozí deprese i obezita

Narušení produkce melatoninu má za následek celou řadu potíží. Lidé, kteří dostatečně nespí nebo mají narušený spánek, jsou například náchylnější k depresím, hůře zvládají své emoce, mají problémy se sníženou soustředěností, ale také obezitou – nedostatek melatoninu může rozhodit i hormony, které ovlivňují pocit hladu (v praxi to vypadá tak, že po probdělé noci sníte všechno, co vám přijde pod ruku). Odborníci také poukazují na nebezpečí hypertenze, zvýšené riziko cukrovky, a dokonce i některých onkologických onemocnění.

Nemluvě o zbytečném stresu, který se dostaví ve chvíli, kdy vám pozdě večer pípne pracovní email a vy se pak několik hodin převalujete na lůžku a přemýšlíte o tom, co na vás zase zítra v kanceláři čeká za pohromu.

Jak se vyspíte, takový bude váš další den

Sečteno a podtrženo, mobilní telefony do ložnice nepatří. Výrobci dnes sice nabízejí aplikace, které upravují záření obrazovky a eliminují jasné modré světlo, to ale nic nemění na tom, že před spaním by měl mít člověk klid – lehké jídlo, žádný kofein ani alkohol, tichá relaxační hudba, nebo pěkná knížka… Jak se vyspíte, takový bude celý váš příští den.

K podpoře zdravého spánku můžete také využít kvalitní doplňky stravy. Přípravek Benosen v sobě skrývá doslova uklidňující „balzám“. Extrakty z kozlíku a chmele příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají k pocitu celkového uvolnění. Nechybí ani v této oblasti ceněná aminokyselina L-theanin. Můžete jej získat nejen na e-shopu, ale i v lékárnách.

 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články