Jak se sexualita mění s věkem

Jak se sexualita mění s věkem
Sexualita je jedna z forem sebevyjádření. Ačkoli si pod ní většina lidí představí „jen“ pohlavní styk, je za ní mnohem víc. Sexualita je o objevování svého těla i svého nastavení, odevzdání, intimitě, jemné či divoké hravosti. Je to forma uvolnění, splynutí, ale i forma odbourání dopadů nadměrného stresu. Jak se mění sexualita v průběhu lidského života a co ji ovlivňuje? 
 

Dospívání a puberta

Puberta je období pohlavního zrání. V těle se odehrávají hormonální bouře, které mění postoj dotyčného k okolí, sobě samému a samozřejmě i k sexualitě jako takové. Zatímco dívky se setkávají s první menstruací, chlapci s první noční polucí. Protože je změn skutečně hodně (fyziologických i mentálních), bývá toto období skutečně náročné. Zpočátku se mohou objevit rozpaky a stud. Druhým extrémem jsou pak agresivní touhy. Sexualita začíná být velkým tématem. Bývá často romanticky vyladěna, případně doprovázena právě pocity studu, že cítí „novou“ touhu. Sexualita je většinou vybita formou líbání či vášnivých dotyků, objevují se první sexuální zkušenosti hnané však více touhou než opravdovým prožitkem.
 

První vztahy

První vážnější vztahy, kdy žena či muž poprvé přiznává určitou formu závazku, jsou častokrát doprovázeny nadšeným sexuálním objevováním. První lásky bývají velmi intenzivní, a to po všech stránkách. Svět vidíme v optimistických barvách a nic nás nemůže z našich „zamilovaných“ výšin shodit. Tato fáze většinou končí poté, co si uvědomíme, že život je proměnlivý a nabízí i jiná pokušení než sexualitu a také je zde určitá forma zodpovědnosti. Přistání na zem způsobuje rozchody partnerů, neboť zjistí, že jejich náboj zdánlivě vyhasl.
 

Dlouhodobý vztah

Přibližně po 3 letech vztahu dochází k jakémusi "probuzení". Svého partnera či partnerku začneme vidět v úplně novém světle, a navíc více reálně. Tato fáze je naprosto přirozená. Většina párů se jí obává. Jako každá změna, je i zde samozřejmě cítit jisté ohrožení. Nicméně, málokdo si uvědomí, že nám příroda dává prostor prohloubení vztahu, nikoli k jeho rozpuštění. Harmonické vztahy (i zde se objeví občasný nesoulad) se vyznačují tím, že zde partneři cítí velké sebeuvědomění. Začínají znát své tělo, své touhy, potřeby i strachy. A mají touhu i odvahu se o to podělit i v oblasti sexuality s partnerem. Milování přestává být honbou za vyvrcholením (je spíš jakýmsi příjemným bonusem), případně za snahu si ulevit, ale spíše upřímným projevem intimity.
 

Zralý věk

Milování ve zralém věku je mnohem větší tabu než sexuální řádění mladistvých. Zde se skutečně prokáže, zda se partneři milují z povinnosti, případně pro úlevu od vnitřního tlaku, anebo se vydali na cestu partnerské intimity. Zatímco ta první skupina sexuální aktivity většinou ze svého života vyčlení, ta druhá má ještě spoustu prostoru k prožívání. Intenzita i frekvence je samozřejmě individuální, zážitky však bývají velmi naplňující. Často intenzivnější než v mladém věku, kdy žena ani muž nenásledovali své tužby, ale byli hnáni živelností.
 

Někdy je milování komplikované

Stejně jako v jakékoliv jiné oblasti, i v oblasti sexuality, se může objevit problém. U mužů jsou to nejčastěji problémy s erekcí, snížená touha na sex nebo předčasná ejakulace. Pro mužskou plodnost a reprodukční systém je důležitý zinek, který přispívá k udržení normální hladiny testosteronu, ale navíc k podpoře normální funkce imunitního systému a  k ochraně buněk před působením volných radikálů. Vhodné je zinek užívat v kombinaci s bylinami pro zdraví prostaty, která způsobuje nejčastější zdravotní komplikace mužů nad 40 let a je s potencí úzce propojena. Ženy jsou v sexuální oblasti ovlivněny nejvíce těhotenstvím a obdobím po něm, obdobím menstruace a menopauzou. Svou roli také hraje osobní nastavení (zejména v oblasti přijetí svého těla), sebenaplnění a výchova. Ženy potřebují mít především pocit bezpečí, který jim dovolí se uvolnit. Pro podporu nejen zdraví, ale také krásy je vhodná bylina pupalka dvouletá, s vysokou koncentrací esenciální polynenasycené mastné kyseliny GLA, která je obecně zodpovědná za významné prospěšné vlastnosti pupalky, především na krásu. Navíc podporuje komfort před a během menstruace. 

 

Walmark doporučuje:

  • Pupalka dvouletá 500 mg Olej z pupalky dvouleté pomáhá udržovat pružnost, jemnost a celkové zdraví pokožky a podporuje optimální komfort před a během menstruace, podporuje imunitní a kardiovaskulární systém a obsažený vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem způsobeným škodlivými volnými radikály .
  • Zinek 25 mg FORTE Vysoká dávka zinku prémiové kvality pro zdravé vlasy, kůži, nehty a funkci imunitního systému. Pomáhá zachovat plodnostmužský reprodukční systém a normální hladinu testosteronu v krvi.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články