Jak úplněk ovlivňuje zdraví?

Jak úplněk ovlivňuje zdraví?
Věříte v magickou moc úplňku? Podle tradic může mít úplněk vliv nejen na porodnost, spánek, ale také na imunitu a celkové zdraví. Vzhledem k tomu, že v srpnu nás čekají rovnou dva superúplňky, pojďte se o úplňku dozvědět trochu víc! 


 

Letošní léto očekáváme dva superúplňky 

V srpnu se můžete těšit na dva superúplňky, z nichž první se na obloze objeví 1. srpna 2023, a to kolem 21:30 hodiny. Druhý srpnový superúplněk, označovaný také jako modrý, můžete sledovat ve středu 30. srpna 2023. Jako "modrý úplněk" je ale označován proto, že se jedná o druhý superúplněk v měsíci, což je poněkud mimořádný úkaz. Termín „modrý“ pak pochází z anglického úsloví „once in a blue moon“, volně přeloženo jako „jednou za uherský rok“.  

 

Úplněk, spánek a zdraví 

Podle mnohých jsou změny změny nálad, emoční nestabilita, zvýšená agresivita, napětí, podrážděnost a úzkost, spojeny právě s úplňkem. Žádná vědecká studie, která by tento vliv potvrzovala, zatím ale neexistuje. To, co vědci prokázali, je vliv úplňku na spánek. Zvýšenu míru nespavosti a obtíží se spánkem zažívají během úplňkové noci především lidé senzitivní. Příčinou může podle odborníků být vyšší intenzita měsíčního svitu, která může způsobovat sníženou produkci spánkového hormonu melatoninu, který ovlivňuje spánek. Provedené vědecké studie tak již potvrdily, že úplněk může spánek ovlivňovat. Vědci z univerzity v Göteborgu v roce  2014 zjjistili, že během úplňku může být lidský mozek citlivější na okolní podněty, a tedy i na měsíční svit, což může způsobovat nejen problémy s usínáním, ale také časté noční probouzení. Výzkum, kterého se účastnilo 47 osob tehdy zjistil, že v době úplňku může být náš spánek v průměru o 20 minut kratší a méně kvalitní. Za největšího "zabijáka" kvalitního spánku ale není považován úplněk! Nejčastější příčinou nespavosti je stres. Chcete-li dobře spát, a to nejen během úplňku, podpořte své duševní zdraví, abyste byli schopni lépe zvládat každodenní starosti a stres, a podpoříte tak i svůj spánek. Vyzkoušejte Magnesium + B6 pro zdravé fungování nervového systému a Ženšen korejský pro Vaši psychickou i fyzickou pohodu. A co říkají o úplňku pověry? 

Věda nepotvrdila žádnou hypotézu, podle které má Měsíc u úplněk vliv na lidské zdraví. Tradice a pověry však hovoří jinak. Podle některých pověr se úplňková noc vyznačuje např. vyšší plodností, porodností, ale také vyšším počtem sebevražd. Podle pověr byste se také v období úplňku měli vyhnout operacím, a to kvůli komplikovanějšímu hojení ran, což ale vědecké výzkumy opět neprokázaly. Věda zkrátka žádnou spojitost mezi fázemi Měsíce a zdravím nevidí. Jinak to má ale tradiční čínská medicína vycházející ve své filozofii z přírody, a tudíž i z fází Měsíce. Podle čínské medicíny je úplněk spojen s játry, která jsou nejdůležitějším detoxikačním orgánem. V době úplňku je proto vhodné dopřát organismu půst a detox. Tradiční čínská medicína nezapomíná ani na duševní zdraví a doporučuje dostatek odpočinku a relaxace. 

 

Pro podporu psychické pohody Walmark doporučuje:

  • Ženšen korejský. Vysoce kvalitní extrakt z korejského ženšenu pro duševní a fyzickou pohodu. Obohacený vitamínem E, který jako antioxidant chrání buňky těla před oxidačním stresem.
  • Magnesium + B6. Magnesium prémiové kvality obohacené o vitamin B6, podporuje zdravé fungování nervového systému a normální tvorbu červených krvinek, přispívá k normální funkci imunitního systému

 

Zdroj: Zdroj: Michael Smith, Ilona Croy, Kerstin Persson Waye. Human sleep and cortical reactivity are influenced by lunar phase. Current Biology, 2014

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články