Jak v zimě podpořit imunitu? 

Jak v zimě podpořit imunitu? 

Jak zůstat fit i během chladných měsíců? Řešením může být zdravý životní styl s důrazem na podporu imunity. Víte, které vitaminy a minerály je vhodné zařadit do jídelníčku, aby Vaše imunita fungovala tak, jak má?

 

Vitamin C je základ   

Vitamin C je pro lidské zdraví nepostradatelný. Jeho optimální příjem lze organismu zajistit prostřednictvím pestré a vyvážené stravy, v případě zvýšené potřeby kvalitními doplňky stravy s jeho obsahem. Pokud organismus dlouhodobě trpí nedostatkem vitaminu C, příznaky deficitu se objeví během několika měsíců. Oslabená imunita a častější nemocnost pak mohou být varovnými signály, že tělu je potřeba vitamin C doplnit. Ve vážných případech může dlouhodobý nedostatek vitaminu C vyústit až v onemocnění zvané kurděje neboli skorbut. Čerstvé ovoce a zelenina by proto v jídelníčku určitě neměly chybět, a to nejen na podzim a v zimě. V případě potřeby je vhodné vitamin C doplnit prostřednictvím kvalitních doplňků stravy (např řada Cetebe). Česká Společnost pro výživu, na základě knihy referenční hodnoty pro příjem z aktualizované verze 2019, doporučuje zajistit organismu 110 mg vitaminu C pro muže starší 19 let a 95 mg pro ženy starší 19 let. Na zvýšený příjem vitaminu C, a to nejen během chladných měsíců, je nutné myslet zejména v následujících případech: 

  • Těhotenství a kojení: Dostatek vitaminu C je důležitý jak pro organismus matky, tak pro správný vývoj plodu.  Denní příjem vitaminu C je stanoven na 105 mg od čtvrtého měsíce těhotenství a 125 mg při kojení.
  • Sportovní aktivity, nadměrná fyzická zátěž: Potřeba vitaminu C se zvyšuje i při sportovních aktivitách, protože zvýšená fyzická aktivita zvyšuje tvorbu volných radikálů. 
  • Kouření: Díky svým antioxidačním vlastnostem má vitamin C schopnost neutralizovat řadu nebezpečných látek z cigaretového kouře, a tím snižuje poškození buněk a tkání. Česká Společnost pro výživu doporučuje u kuřáků denní příjem 185 mg vitaminu C u mužů a 135 mg u žen.
  • Diabetes mellitus: Zvýšená hladina krevního cukru u pacientů s diabetem může poškodit kapiláry v očích, srdce a nervovou tkáň. Hlavní příčinou je oxidativní stres ze zvýšeného množství volných radikálů. Volné radikály mohou poškodit buněčné stěny, tělesné proteiny a genetický materiál. Z těchto důvodů je nesmírně důležité zajistit dostatečný přísun látek vychytávajících volné radikály, mezi které patří i vitamin C. Koncentrace vitaminu C v krvi diabetiků je nejméně o 30 % nižší než u nediabetiků, proto by diabetici měli přijímat dvakrát více vitaminu C, aby dosáhli stejné plazmatické hladiny v krvi jako zdraví jedinci. Množství vitaminu C doporučené pro diabetiky je obtížné docílit běžným dietetickým příjmem.

 

Nedostatek zinku? Častá nemocnost, padání vlasů i impotence!  

Zinek je minerál, na který často zapomínáme. A právě nedostatek zinku se může projevit řadou nespecifických příznaků, které lze velmi snadno přehlédnout. Pokud tělu chybí zinek, může docházet nejen k častějšími výskytu respiračních infekcí, ale také k padání vlasů, popraskaným koutům úst, únavě, šupinaté kůži, špatně se hojícím ranám, bílým skvrnám na nehtech. Na dostatek zinku by měly dát pozor také budoucí maminky. Deficit zinku může být spojen se špatným vývojem plodu, příp. porodem miminka o nízké porodní váze. U mužů se chybějící zinek může projevovat zhoršenou kvalitou spermatu a impotenci. Mezi skupiny ohrožené nedostatkem zinku patří zejména děti a dospívající, sportovci, těhotné ženy a samozřejmě ti, jejichž strava není dostatečně pestrá a vyvážená. Nejbohatšími zdroji zinku jsou ústřice, krevety, mušle, krabi, humři, z ryb losos, sardinky a platýs. Zinek bychom našli také ve vepřovém, hovězím a jehněčím mase, luštěninách, cereáliích a obilninách, ořeších, vejcích, mléčných výrobcích a v některé zelenině (mrkev, chřest, hrášek). Pro představu, jedna porce ústřic (cca 85 g) obsahuje až 74 mg zinku, zatímco ve stejném množství hovězího masa je pouhých 5,3 mg zinku.
 

Bez vitaminu D to nepůjde 

Vitamin D se vytváří v kůži za pomoci slunečního světla, a proto je označován jako „sluneční vitamin“. Bohužel během podzimních a zimních měsíců se většina lidí potýká s nedostatkem slunečního svitu, a tím pádem také s rizikem nedostatku vitaminu D. Vzhledem k tomu, že vitamin D je důležitý pro normální funkci imunitního systému, může vést jeho nedostatek k častějšímu výskytu respiračních infekcíDlouhodobý nedostatek vitaminu D může vést k deformaci kostí (křivice) u dětí a ke snížení hustoty kostí (osteoporóza) u dospělých. Na déčko bychom proto neměli zapomínat a konzumovat dostatek potravin s jeho obsahem. Bohatými zdroji vitaminu D jsou ryby, vejce, mléko a některé druhy zeleniny (například avokádo). 
 

Selen k normální imunitě i spermatogenezi  

Málokdo ví, že s podporou imunity je spojený také minerální látka selen. Jde o silný antioxidant, který přispívá k normální funkci imunitního sytému a k udržení normálního stavu vlasů a nehtů. Kromě toho selen také přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály, k normální činnosti štítné žlázy a k normální spermatogenezi. Množství selenu v potravinách rostlinného původu je do značné míry ovlivňováno složením půdy, ve které byly vypěstovány. Selen lze najít v mnoha potravinách, často však jen ve velmi malém množství. Mezi bohaté zdroje selenu patří např. maso, ryby, vejce, houby, brokolice, květák, kapusta, zelí, cibule, chřest, čočka a ořechy. Pokud však tyto potraviny nekonzumujete denně v dostatečném množství, jsou vhodné kvalitní doplňky stravy, které selen organismu doplní.
 


Tipy od Walmarku: 

  • Selen 100µg. Vysoká dávka selenu prémiové kvality pro imunitu a zdraví vlasů a nehtů. Přispívá k normální funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem. 
  • Zinek 25mg FORTE. Vysoká dávka zinku prémiové kvality pro zdravé vlasy, kůži, nehty a funkci imunitního systému.
  • Beta Glukan 200 mg PREMIUM. Výrobek prémiové kvality s přírodními beta glukany z kvasinek Saccharomyces cerevisiae. Vysoká dávka beta glukanu, šípku, vitaminu C a černého bezu.

Zdroj: 
www.cetebe.cz
Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky – Společnost pro výživu (vyzivaspol.cz)
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články