Jak bojovat s jarní únavou?

Jak bojovat s jarní únavou?
Venku je jaro, příroda se probouzí k životu, tak proč jste tak unaveni? Jarní únava není bohužel ničím výjimečným a bojují s ní mnozí. Nedostatek slunce, vitamínů, ale také pohybu mohou způsobovat, že se cítíme unaveni a bez enrgie. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak podpořit energii a vitalitu a užívat si jaro naplno. 

 

Doplňte železo! 

Jednou z častých příčin únavy může být nedostatek železa, které pomáhá přenášet kyslík do tkání. Tam, kde chybí kyslík, může nastoupit únava.  Deficit železa se může projevovat např. brněním v lýtkách, nevolností, průjmem, ale také zácpou, dušností, zrychlenou srdeční akcí, nadýmáním, plynatostí, nápadnou bledostí, zimomřivostí, vypadáváním vlasů a suchými lámavými nehty. Zařaďte proto do jídelníčku potraviny bohaté na železo jako jsou vnitřnosti (játra, ledviny, mozek, srdce), červené maso, drůbež nebo ryby, luštěniny, mák, obiloviny (především quinou), brokolici, tofu, dýňová semínka, hořkou čokoládu, ořechy, sušené ovoce, kapustu či různé druhy hub (zejména sušené hříbky). Doplnit zásoby železa můžete také pomocí kvalitních doplňků stravy. 

 

Hořčíkem proti stresu a vyčerpání 

Nejen proti jarní únavě je vhodný hořčík. Magnesium přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, a proto je skvělým pomocníkem během celého roku. Nedostatek hořčíku se může projevovat nejen zvýšenou únavou a podrážděností, ale také bolestmi hlavy, svalovými křečemi a depresemi. Hořčík obsahuje např. špenát, avokádo či dýňová semínka. Pokud tyto potraviny nekonzumujete každý den, doporučujeme doplnit hořčík prostřednictvím kvalitních doplňků stravy s jeho obsahem. 

 

Podpořte zdraví jater

Za úńavou může stát také zvýšené množství toxinů, které se v těle nastřádaly během zimních měsíců. Zkuste proto podpořit zdraví jater, nejdůležitějšího detoxikačního orgánu v těle. Místo hutných polévek zařaďte do jídelníčku více čerstvého ovoce a zeleniny a potravin s vysokým obsahem vlákniny. Vyplatí se konzumovat celozrnné pečivo, luštěniny, pohanka, divoká rýže, ovesné vločky, ořechy, semínka. Na jaře mohou být oslabená nejen játra, ale také žlučník, a proto jim dopřejte zdravotní vzpruhu! Doporučujeme šťávu z petržele a červené řepy nebo čaj z ostropestřce mariánského, který je považován za jedničku v péči o zdraví jater. 

 

Energie z přírody? Guarana!

Guarana není oblíbená jen u studentů ve zkouškovém období, kdy potřebují doplnit energii a zvýšit bdělost, ale také u těch, kteří bojují s únavou. Guarana je známá mnoha příznivými účinky na lidské zdraví již po staletí. Semena guarany obsahují kofein, ale také antioxidanty a vitaminy B a C. Pokud potřebujete podpořit tělo i mysl, zkuste guaranu, energii z přírody! 

 

Vsaďte na medvědí česnek

V lese můžete narazit na úžasnou bylinku, která je jako stvořená pro jarní očistu. Medvědí česnek roste až do poloviny května, a to zejména na vlhkých stinných místech (lužní lesy). Jeho listy vám dodají pořádnou porci energie. Proč jinak by za ním medvědi putovali často až desítky kilometrů? Medvědí česnek můžete přidat do všeho, kam běžně dáváte klasický česnek – do špenátu, na chleba s máslem, na vařené brambory, do polévek i pomazánek. Pozor však na podobnost listů s jedovatou konvalinkou! 
 

Jarní extra tip! 

Uvařte si jarní polévku s velkou porcí šťavnatých bylinek! 
Na 4 talíře potřebujete: 2 velké brambory, 2 velké cibule, 4–5 stroužků česneku, 1 mrkev, 1 vejce, 1 lžíci rostlinného oleje, 2–3 hrsti čerstvých mladých vršků kopřivy, asi 20 listů šťovíku, asi 20 listů česnáčku, sůl, pepř, kmín, petrželku, majoránku, oregano nebo pažitku.
Postup: Brambory a cibuli nakrájejte na malé kostičky, mrkev nastrouhejte, přidejte koření a olej a vařte, dokud nejsou brambory téměř měkké. Na posledních 10 minut varu přidejte všechny pokrájené bylinky a vejce a těsně před koncem varu prolisovaný česnek.
 

Walmark doporučuje:

  • Železo 20 mg COMPLEX. Železo je nezbytnou složkou hemoglobinu v červených krvinkách a společně s vitaminem B12 je důležité pro normální tvorbu červených krvinek a pro podporu energie.
  • Magnesium + B6. Magnesium prémiové kvality obohacené o vitamin B6, pro zdravé fungování nervového systému a normální tvorbu červených krvinek, přispívá k normální funkci imunitního systému. Magnesium také přispívá k normálním svalovým funkcím. Je vhodný při zvýšené mentální a fyzické zátěži, pro podporu energie a snížení únavy.
  • Guarana 800 mgPřírodní zdroj energie z extraktu semen guarany vysoké kvality. Guarana pomáhá zvýšit bdělost a soustředěnost a také podporuje fyzickou aktivitu a povzbuzuje tělo.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články