Když tělu chybí hořčík

Když tělu chybí hořčík
Nedostatek hořčíku, ačkoliv je v organismu zastoupen jen ve velmi malém množství, se může projevit v mnoha oblastech lidského zdraví. Změny v důsledku deficitu magnesia lze zaznamenat jak v oblasti neurologické, kardiologické, gynekologické, tak i psychické. Na zvýšenou potřebu hořčíku by měli myslet nejen sportovci, ale také ženy v období menstruace a těhotenství a osoby se zvýšenou fyzickou a psychickou zátěží. Jak poznat, že tělu chybí hořčík a jak ho doplnit?

 

Nepostradatelný hořčík

Hořčík neboli magnesium (Mg) je nezbytnou složkou všech živých organismů, zásadní pro mnoho fyziologických funkcí, a právě proto bývá označován jako „prvek života“. V těle dospělého zdravého člověka se nachází cca 24 gramů magnesia. V kostech je uloženo kolem 53 %, zbytek hořčíku se nachází v svalech a v dalších částech lidského organismu. Hladina magnesia v séru se pohybuje v hodnotách 0,7 do 0,9 mmol/l. Jako hypomagnesémie je pak označován stav, kdy hladina hořčíku klesne pod 0,7 mmol/l. Normální hladina hořčíku se podílí na správném přenosu nervových vzruchů,  podporuje normální funkci svalů, udržování normálního stavu kostí, zubů a chrupavek a správné fungování enzymatických reakcích, které jsou zdrojem energie pro lidský organismus čímž podporuje energetický metabolismus.
 
 

Kolik hořčíku denně?

Denní referenční příjem hořčíku je stanoven na 365 mg. Jde však o hodnotu orientační, protože potřeba hořčíku je ovlivňována mnoha faktory (věk a zdravotní stav). Vyšší příjem hořčíku je ale vhodné zajistit v období puberty, těhotenství a kojení, menopauzy, u seniorů, v období menstruace, stresu a nadměrné fyzické a psychické zátěže, tedy v etapách způsobujících vyšší zátěž na organismus. Potřeba hořčíku se např. během těhotenství zvyšuje o cca 15–20 %, v období kojení pak o 20–25 % u matky. Hořčík se přirozeně nachází v mnoha potravinách rostlinného původu, nicméně zde narážíme na fakt, že obsah hořčíku ve zdrojích rostlinného původu závisí mimo jiné také na půdě, ve které jsou tyto zdroje pěstovány. Proto obsah hořčíku v potravinách může kolísat a není jednoznačný.  
 

 
 


Křeče v lýtkách, závratě i menstruační obtíže

Nedostatek hořčíku se v organismu v počátcích projevuje velmi nespecificky, a proto mohou být projevy velmi těžko rozpoznatelné. Mezi možné neurologické obtíže dlouhodobého nedostatku hořčíku patří např. neurastenie, deprese, epilepsie, migrenózní, závratě, neschopnost koncentrace, dyspnoe, tlak na hrudníku, astmatické potíže, mdloby, kolapsové stavy, tremor rukou a delirium tremens u chronického alkoholismu. Na úrovni svalů se může dlouhodobý deficit magnésia manifestovat parestezií na končetinách, tuhnutím prstů, mravenčením kolem úst vyvolávajících obtíže při mluvení, křečemi v lýtkách, zvýšenou nervosvalovou dráždivostí, potížemi při polykání aj.  Vaskulokardiální forma dlouhodobého deficitu hořčíku může být spojena např. s beznámahovým tlakem na hrudi, vynecháváním srdce (extrasystoly, tachykardie, arteriální hypotenze, sklon k trombózám). Žlučníkové potíže, bolesti a křeče v břiše, střevech a žaludku mohou na dlouhodobý nedostatek hořčíku upozorňovat v oblasti gastrointenstinální. Přítomnost premenstručního syndromu a výrazné menstruační potíže včetně křečí v podbřišku, zvýšené přecitlivělosti a podrážděnosti pak mohou být v oblasti gynekologické výraznější v případě, že ženám dlouhodobě chybí hořčík. Je zřejmé, že hořčík je pro lidské zdraví zásadní a jeho deficit se může projevit v řadě oblastí lidského zdraví. Doporučení o vhodnosti tělu doplnit hořčík, si tak mohou vyslechnout lidé nejen v ordinaci praktického lékaře, ale také v mnoha specializovaných ambulancích, např. neurologie, kardiologie, gastroenterologie, gynekologie, porodnictví, imunologie, endokrinologie a diabetologie.  Dlouhodobý nedostatek hořčíku může souviset také se změnami psychické úrovně a projevovat se podrážděností, změnami nálad, úzkostmi a depresemi. Téma dlouhodobého nedostatku hořčíku je tak diskutováno také v psychiatrických a psychologických ambulancích.
 

Kdy hrozí nedostatek hořčíku?

Domníváte se, že i přesto, že váš jídelníček obsahuje potraviny bohaté na magnesium, můžete trpět jeho nedostatkem? V tom případě můžete navštívit svého praktického lékaře a nechat si zjistit, jak na tom s hořčíkem jste. Za nedostatek hořčíku může být zodpovědná nejen nevyvážená strava, ale také již zmíněný deficit magnesia v půdě, ale také nadměrná konzumace konzervovaných a rafinovaných potravin a bílkovin, výrobků z bílé mouky, sladkostí a alkoholu. Vliv má však také znečištěné životní prostředí, chronický stres a užívání některých léků. U osob s onemocněním diabetes mellitus a špatnou funkcí tenkého střeva, osoby trpící dostatkem vitaminu B1, B2, B6 a lidé s nevyváženou střevní mikrobiotou může být také ovlivněna správná hladina hořčíku. Pozor na optimální příjem hořčíku by si měli dát také lidé konzumující příliš potravin obsahujících fosfáty, vápník a zinek. Obecně lze zvýšený příjem magnézia doporučit sportovcům, lidem těžce fyzicky a psychicky pracujícím, seniorům, v období rekonvalescence a těhotným a kojícím ženám. 


Kdy a jak vybrat správnou formu hořčíku?

Pokud se ve vašem jídelníčku objevuje listová zelenina (brokolice, špenát), ovoce (banány, maliny), luštěniny, semínka, ořechy, žitný a celozrnný pšeničný chléb a ryby spíše sporadicky a přes všechnu snahu se vám nedaří dodržovat vyvážený jídelníček, nebo jste vystaveni velké zátěži na organismus, je vhodné doplnit hořčík formou kvalitních doplňků stravy.. Jak ale vybrat „ten nejlepší hořčík“, když na trhu je množství produktů, které garantují vysokou kvalitu? Rada je jednoduchá! Při výběru se řiďte mírou vstřebatelnosti, kterou mají velmi dobrou organické formy hořčíku. Vybírejte doplňky stravy obsahující např. bisglycinát, citrát, malát, glukonát a laktát. A právě organickou sůl s dobrou vstřebatelností, laktát hořečnatý, obsahuje doplněk stravy Magnesium + B6 ze žluté řady od Walmarku, pro dospělé a děti od 12 let. Vybrané doplňky stravy nyní můžete v lékárně Dr. Max díky akci 3 za cenu 2 koupit mnohem výhodněji! 
 Získejte doplňky stravy ze žluté řady od Walmarku zdarma!

Chcete vyzkoušet doplňky stravy Walmark zcela zdarma? Sledujte nás na Facebooku, kde každý měsíc o doplňky stravy Walmark soutěžíme.
Walmark jsou doplňky stravy. Doplňky stravy nejsou určeny jako náhrada pestré a vyvážené stravy.
 
  • Magnesium přispívá k normálním svalovým funkcím a udržování zdravých kostí a zubů. 
  • Magnesium a vitamin B6 podporují energii a přispívají ke snížení únavy a vyčerpání, jsou také nezbytné pro normální nervové a psychické funkce.
  • Vitamin B6 udržuje normální funkci imunitního systému.

Zdroj:
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2007/03/09.pdf
https://solen.cz/pdfs/int/2001/04/02.pdf
https://www.webmd.com/

 
Autor: Mgr. Denisa Salvová

 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články