Kdy zvýšit příjem vitaminu C? Patříte mezi ohrožené?

Kdy zvýšit příjem vitaminu C? Patříte mezi ohrožené?

O tom, že vitamin C je pro lidské zdraví nepostradatelný, není pochyb. Jde o vitamin esenciální, což znamená, že si ho lidské tělo není schopno vyrobit samo. Je proto na nás, abychom se o jeho dostatečnný příjem postarali. Ačkoliv za optimální denní příjem vitaminu C je pokládána hodnota kolem 100 mg denně, existují skupiny osob, u kterých je vhodné příjem vitaminu C zvýšit. Patříte mezi ty, kteří jsou nedostatkem vitaminu C ohroženi?  
 

Proč je vitamin C tak důležitý? 

Vitamin C je jedním z nejznámějších vitaminů, který je s podporou imunity a celkového zdraví spojen. Vitamin C je organická sloučenina, kterou můžete znát také pod názvem kyselina askorbová. Dlouhodobý nedostatek vitaminu C se může projevit mnoha příznaky, z nichž ten nejzávažnější je onemocnění zvané kurděje neboli skorbut. Mezi příznaky kurdějí patří únava, bolesti svalů, spontánní krvácení z dásní, opožděné hojení ran a zhoršená imunita. Kurděje bylo onemocnění časté zejména u námořníků během dlouhých plaveb po moři, a bylo bohužel také nejčastější příčinou jejich úmrtí. Tehdy bylo zjištěno, že dostatek pomerančů a citronů ve stravě zamezuje vzniku kurdějí. Dnes jsou kurděje, na rozdíl od 18. století, onemocněním velmi vzácným, za což můžeme poděkovat pestré a vyvážené stravě s dostatečným množstvím vitaminu C. 
 

Vitamin C a zdraví

Na vitamin C si vzpomeneme hlavně v případě nachlazení, což je velká škoda, protože jeho úkolů v lidském organismu je mnohem víc. Vitamin C přispívá
  • ke snížení míry únavy a vyčerpání,
  • k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm,
  • k normální funkci imunitního systému,
  • k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní
  • k normální psychické činnosti,
  • k normálnímu energetickému metabolismu,
  • k normální činnosti nervové soustavy,
  • k ochraně buněk před oxidativním stresem. 
 

Šípky a rakytník vedou 

Nedostatek vitaminu C se může projevovat především zvýšenou únavou a oslabenou imunitou. Každý člověk by se měl zaměřit na kvalitní zdoje vitaminu C a konzumovat dostatek potravin, které vitamin C obsahují. Mezi přírodní zdroje s nejvyšším obsahem vitaminu C nepatří citrony, jak si mnozí mylně myslí, ale např. šípky, rakytník, papriky, černý rybízí a kiwi! Ve 100 gramech šípkové dužiny se nachází 200–500 mg vitaminu C, což je skoro desetinásobek toho, co obsahují citrony. Ve 100 gramech rakytníku najdeme až 450 mg. Z exotických druhů si prvenství drží camu camu, plody stromu Myrciaria dubia, vyskytující se v deštné části amazonského pralesa, které vzhledem připomínají naše „špendlíky“ (100 gramů ukrývá více než 2000 miligramů vitaminu C). Dobrou zásobárnou vitaminu C je také kiwi (až 130 mg/100 g), citrusy (až 70 mg/100g), černý rybíz (až 300 mg/100 g), paprika (až 300 mg/100 g), brokolice a růžičková kapusta (až 130 mg/100 g) aj. 

Patříte mezi ohrožené? 

Česká Společnost pro výživu, na základě knihy referenční hodnoty pro příjem z aktualizované verze 2019, doporučuje zajistit organismu 110 mg vitaminu C pro muže starší 19 let a 95 mg pro ženy starší 19 let. V některých případech ale potřeba vitaminu C stoupá, a to zejména u těhotých a kojících žen, u kuřáků, během užívání antibiotik, nachlazení, rekonvalescence, při námaze a stresu. Kouření dokonce může zvýšit potřebu vitaminu C až o 50 %, kojení o 30 %, těhotenství o 60 %, a užívání antibiotik dokonce až o 100 %. 
 

Těhotenství a kojení 

Nejen budoucí maminky, ale také ženy, které kojí, by měly myslet na dostatečný příjem vitaminu C. Dostatek vitaminu C je důležitý jak pro organismus matky, tak pro správný vývoj plodu. Denní příjem vitaminu C je stanoven na 105 mg od čtvrtého měsíce těhotenství a 125 mg při kojení.
 

Sportovní aktivity 

Potřeba vitaminu C se zvyšuje i při sportovních aktivitách, protože zvýšená fyzická aktivita zvyšuje tvorbu volných radikálů. 
 

Spotřeba tabáku 

Díky svým antioxidačním vlastnostem má vitamin C schopnost neutralizovat řadu nebezpečných látek z cigaretového kouře, a tím snižuje poškození buněk a tkání. Česká Společnost pro výživu doporučuje u kuřáků denní příjem 185 mg vitaminu C u mužů a 135 mg u žen. 
 

Diabetes mellitus

Zvýšená hladina krevního cukru u pacientů s diabetem může poškodit kapiláry v očích, srdce a nervovou tkáň. Hlavní příčinou je oxidativní stres ze zvýšeného množství volných radikálů. Volné radikály mohou poškodit buněčné stěny, tělesné proteiny a genetický materiál. Z těchto důvodů je nesmírně důležité zajistit dostatečný přísun látek vychytávajících volné radikály, mezi které patří i vitamin C. Koncentrace vitaminu C v krvi diabetiků je nejméně o 30 % nižší než u nediabetiků, proto by diabetici měli přijímat dvakrát více vitaminu C, aby dosáhli stejné plazmatické hladiny v krvi jako zdraví jedinci. Množství vitaminu C doporučené pro diabetiky je obtížné docílit běžným dietetickým příjmem.
 

Doplňte vitamin C prémiovým doplňkem stravy s Beta glukany!

Nejen vitamin C, ale také betaglukany můžete podpořit imunitu a celkové zdraví. Betaglukany jsou biologicky aktivní látky a představují hlavní strukturní složky buněčných stěn kvasinek, hub a mořských řas. Betaglukany je vhodné užívat nejen v období vyššího výskytu respiračních infekcí, ale po celý rok. Beta Glukan 200 mg Premium je výrobek prémiové kvality s přírodními beta glukany z kvasinek Saccharomyces cerevisiae. Vysoká dávka beta glukanu, šípku, vitaminu C a černého bezu!
 

Walmark doporučuje: 

  • Beta Glukan 200 mg Premium. Ingredience přírodního původu, jako extrakt z šípku a černého bezu i vitamin C podporují imunitní systém. Vhodný zejména v období se zvýšeným výskytem respiračních onemocnění. Ideální produkt pro podporu imunity a dýchacích cest díky extraktu z šípku a černého bezu.
  • Selezin ACE COMPLEX. Unikátní kombinace vitaminů a minerálů. Vylepšené antioxidační složení důležité pro vaši krásu & ochranu buněk.


 

Zdroj: 
www.cetebe.cz

Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky – Společnost pro výživu (vyzivaspol.cz)
www.lekarna.cz

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články