Trápí vás otoky nohou? Máme tipy, které vám uleví!

Trápí vás otoky nohou? Máme tipy, které vám uleví!

Trápí vás v teplém počasí oteklé nohy? Vysoké teploty mohou pro žilní systém představovat zátěž. Krev se může hromadit v dolních končetinách, což může způsobovat nepříjemné otoky. Tipy, díky kterým můžete ovlivnit vznik a rozvoj oteklých nohou, vám přinášíme. 
 

Dlouhé cesty už nemusí být problém 

Chystáte se na dlouhou cestu autem nebo autobusem? Cestování v dopravních prostředcích, kde je málo místa na protažení nohou, je z hlediska vzniku otoků obzvlášť rizikové. Využijte proto každou přestávku a jděte se projít, případně si trochu zacvičte. Zkuste například rázný pochod na místě nebo střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a patách. Podpoříte krevní oběh v končetinách a tzv. svalová pumpa popožene krev směrem k srdci.
 

Snažte se nohama často hýbat

Proti otékání nohou pomáhají i jednoduché cviky, například ohýbání nohou v kolenou, kroužení kotníky, zvedání pat, krčení a roztahování prstů, přitahování nártu k bérci, nebo opakované zatínání a uvolňování lýtkového svalu, které se dají provádět i během cesty (samozřejmě pokud neřídíte). Vyzkoušeli jste už kompresní punčochy nebo podkolenky? Tahle pomůcka, kterou koupíte v každé lékárně, vám přijde vhod hlavně při delším cestování.
 

Pijte hodně vody a omezte kávu

Myslíte si, že otokům zamezíte tím, když nebudete pít? To jste na omylu. Dodržovat pitný režim je velmi důležité. Dostatečný přísun tekutin pomáhá snížit hustotu krve a tím zároveň přispívá k její lepší cirkulaci. Takže pití rozhodně neomezujte. Nejvhodnější je čistá voda bez bublinek. Vyhnout byste se naopak měli kávě a alkoholu.
 

Konzumujte potraviny bohaté na vlákninu a vitamin C

Ke zvýšení žilního tlaku napomáhá i zácpa. Zařaďte proto do jídelníčku větší množství potravin, bohatých na vlákninu, jako ovoce a zelenina, ovesné vločky, ořechy, semínka, celozrnné pečivo, otruby, rýže natural apod.). Při žilních potížích konzumujte také potraviny s vysokým obsahem vitaminu C (ten je důležitý pro tvorbu kolagenu, pro správnou funkci žil a cév): syrové ovoce a zelenina, hlavně šípky, rakytník, černý rybíz, jahody, pomeranče, mandarinky, limetky, kiwi, červená paprika, kysané zelí, růžičková kapusta, brokolice nebo brambory vařené ve slupce. Ke zpevnění cévních stěn přispívá i pohanka, která je bohatá na rutin (vitamin P). Dále jsou dobré potraviny bohaté na antioxidanty jako broskve, nektarinky, jablka (hlavně ve slupce), fíky, černý a zelený čaj a většině citrusů.
 

Zkuste masáž a střídavou sprchu

Rozšíření žil způsobují také vyšší teploty. Snažte se proto vyhýbat dlouhému slunění, horkým koupelím a pobytu v sauně. Nohy je naopak vhodné pravidelně ochlazovat. Proti bolesti a pocitům tíhy pomáhá střídavá sprcha, která je zvlášť příjemná v horkých letních dnech. Kdykoli je to možné, dejte si nohy aspoň na pár minut do vyvýšené polohy, případně si chvilku vleže „zašlapejte na kole“. Unavené a oteklé nohy výborně osvěží i masáž vhodnou mastí s rostlinnými extrakty z kaštanu koňského, která se provádí směrem nahoru od chodidel. Úlevu může přinést také stimulace tlakového bodu, který se nachází na zadní straně ve středu
lýtkového svalu. Vydechněte a tlačte na něj palcem ruky asi 3 vteřiny, s nádechem poté tlak uvolňujte. Provádějte po dobu jedné minuty.


Podpořte zdraví svých nohou! 

Prémiový doplněk stravy Varixinal obsahuje optimální kombinaci bylinných extraktů, které přináší úlevu při pocitu těžkých a unavených nohou. Varixinal je navíc obohacen o vitamin C, který přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci cév a bioflavonoid hesperidin.

  • Koňský kaštan pomáhá snižovat pocit těžkých a unavených nohou, přináší úlevu a pomáhá udržovat pružnost cév a cévních stěn. 
  • Koňský kaštan, gotu kola, borůvky a listnatec bodlinatý příznivě ovlivňují žilní systém. 
  • Koňský kaštan a borůvky jsou známy jako účinný antioxidant, a pomáhají udržovat žíly elastické. 
  • Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév. 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články