Nedostatek železa? Ohroženy jsou hlavně ženy!

Nedostatek železa? Ohroženy jsou hlavně ženy!
Neustálý pocit vyčerpání, bledá pokožka, bušení srdce, závratě a bolesti hlavy mohou upozorňovat na chybějící železo v organismu. Deficit železa se objevuje zejména u žen v důsledku menstruace a může s sebou přinášet riziko vzniku anémie (chudokrevnosti). Jak poznat nedostatek železa a zajistit jeho optimální příjem?  

 

Železo a lidské tělo 

Železo je jedním z nejdůležitějších prvků v těle. Díky železu mohou normálně fungovat svaly, energetický metabolismus, imunitní systém a mnoho dalších tělesných funkcí a orgánů. Nejznámější je však spojitost železa s krví, resp. s hemoglobinem, což je červené krevní barvivo obsažené v červených krvinkách, které zajišťují transport kyslíku z plic do tkání. V těle zdravého dospělého člověka se nachází cca 6 gramů železa, a přesto, že jde o velmi malé množství, organismus na případnou ztrátu železa rychle zareaguje. Velká ztráta železa v organismu se může projevit řadou zdravotních obtíží včetně anémie neboli chudokrevností.


Nechybí vám železo? 

Mezi varovné signály toho, že organismus má nedostatek železa může patřit např. nadměrná únava, celková slabost a snížená fyzická výkonnost, protože svaly nemají dostatek kyslíku a rychleji se unaví. Kyslík potřebuje také mozek, a proto se nedostatek železa může projevit i poruchami pozornosti, soustředění a sníženou mentální výkonností. Dalšími projevy deficitu železa mohou být potíže s dechem, bledost, motání hlavy, suché a lámavé nehty, nadýmání, vypadávání vlasů a oslabená imunita projevující se vyšší náchylností k infekcím. Pokud se obáváte, že nedostatkem železa můžete trpět i vy, neváhejte navštívit lékaře. Deficit železa může vést až ke vzniku anémie. Tzv. anemický syndrom může být spojen s bledou kůží a bledými sliznicemi, poklesem celkové výkonnosti, zadýcháváním se při námaze, tachykardií a oběhovou insuficiencí.
 

Kolik železa denně?

Potřeba železa se různí. Závisí nejen na pohlaví, ale také na věku. Zatímco v populaci ženského pohlaví ve věkové skupině 11 až 50 let je denní referenční příjem stanoven na cca 15 až 20 mg železa denně, mužům starším 18 let postačí „pouhých“ 9 mg železa denně.  Nejčastější příčinou nedostatku železa u mužů i žen je nedostatečný příjem potravin obsahujících železo, případně konzumace potravin, které vstřebání železa znemožňují. Hlavním důvodem, proč nedostatkem železa trpí především ženy, je pravidelná ztráta způsobená menstruačním krvácením. Nedostatek železa se může projevit také u těhotných a kojících žen, neboť během těchto období se potřebná denní dávka železa významně zvyšuje. Těhotné ženy mohou mít denní referenční příjem dokonce až 30 mg železa. Na optimální příjem železa je nutné myslet také u dětí v období růstu (dospívající chlapec 14–18 let 11 mg železa denně, dospívající dívka 15 mg železa denně).

 


 

Jak doplnit železo? 

Ideálním způsobem, jak doplnit tělu železo, je konzumovat potraviny, které železo obsahují. Mezi bohaté zdroje železa patří např. játra, hrách, fazole, zelená listová zelenina, vejce, sušené meruňky, ořechy, pšeničné klíčky, pivní kvasnice, datle, fíky, maso a ryby. Zároveň se železem je ale vhodné doplnit také vitamin C, neboť napomáhá vstřebávání železa. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu C, které jsou v létě velmi dobře dostupné, patří sezónní ovoce a zelenina, např. rajčata, brokolice, papriky, kiwi, jahody, rybíz, ale také vodní meloun. V případě, že ve vašem jídelníčku chybí potraviny, které železo obsahují, lze železo doplnit prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Žlutá řada od Walmarku má ve svém portfoliu doplněk stravy s vysokou dávkou železa Železo COMPLEX 20 mg, který navíc obsahuje také další vitaminy a minerály (vitamin C, E, B12, magnesium, selen, zinek a kyselinu listovou). Složení doplňku stravy Železo COMPLEX 20 mg bylo vyvinuto speciálně pro dárce krve na podporu rychlejší regenerace krve. Jde o dobře vstřebatelný organický zdroj železa, navíc s obsahem glukonátu zinečnatého. Budete-li doplňovat organismu železo prostřednictvím doplňků stravy, vyhněte se mléčným produktům, protože mléko, jogurty a sýry obsahují vápník, který vstřebávání železa snižuje. Pokud si nejste jisti, že během užívání železa má tělo dostatek vitaminu C, doporučujeme doplněk stravy B-komplex PLUS s vitaminem C. Vybrané doplňky stravy nyní můžete v lékárně Dr. Max díky akci 3 za cenu 2 koupit mnohem výhodněji!  


Jak hodnotí doplněk stravy Železo COMPLEX 20 mg spotřebitelé?  

Železo od Walmarku je skvělý doplněk stravy, který mě mile překvapil. Dávkování jedné tablety denně je přesně to, co mi vyhovuje. Obsahuje bohaté množství přísad, jako jsou vitaminy C a E, zinek či selen, což podporuje imunitní systém. Během virózy mi tyto prášky skutečně pomohly a tzv. nakoply mě zpět. Celkově hodnotím tento výrobek jako vynikající volbu pro každodenní podporu zdraví. Mili
 
Walmark je pro mne osvědčená značka kvalitních vitamínových doplňků. Oceňuji vysoký obsah železa (20mg) oproti konkurenci myslím, že tento produkt nabízí jeden z nejvyšších volně dostupných v lékárnách. Díky velikosti tablety je užívání velmi snadné a komfortní. 30denní balení je ideální na doplnění chybějícího železa pro pravidelné dárce krve. Určitě doporučuji a pořídím si znovu.“ Jiří
 
„U produktu mi vyhovovalo naprosto vše: velikost tablety, která stačí jen jedna denně. Ani dávkování ráno na lačno mi nezpůsobilo žádné potíže (ani zažívací), aspoň jsem si z toho vytvořila jakousi rutinu, a nezapomněla si tabletku vzít. Co se účinku týče, po několika dnech jsem opravdu začala být méně unavená. Mínusy jsem neshledala žádné, takže za sebe jej mohu určitě doporučit.“ Roma

 

Získejte doplňky stravy ze žluté řady od Walmarku zdarma!

Chcete vyzkoušet doplňky stravy Walmark zcela zdarma? Sledujte nás na Facebooku, kde každý měsíc o doplňky stravy Walmark soutěžíme.
Walmark jsou doplňky stravy. Doplňky stravy nejsou určeny jako náhrada pestré a vyvážené stravy.
 
  • Železo podporuje normální tvorbu hemoglobinu a přenos kyslíku v těle.
  • Vitamin C přispívá k normálnímu vstřebávání železa.
  • Hořčík je nezbytný pro správnou rovnováhu elektrolytů.
  • Železo, selen, vitamin B12, vitamin C a kyselina listová podporují imunitní systém.
  • Vitaminy C a E, selen a zinek přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.
  • Vitaminy B2, B3, B5, B6 a C přispívají ke snížení únavy a vyčerpání.
  • Vitaminy B1, B2, B3, B5, B6 a C přispívají k normálnímu energetickému metabolismu.
  • Vitaminy B1, B2, B3, B6 a C jsou důležité pro funkce nervového systému.
  • Vitamin B1 pomáhá udržovat zdravé srdce.
  • Vitaminy B2 a B3 jsou důležité pro zdravou kůži.

Zdroj:
https://www.webmd.com/

 
Autor: Mgr. Denisa Salvová
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články