Jak poznat nedostatek železa?

Jak poznat nedostatek železa?

Pocit neustálého vyčerpání, bušení srdce, neklidné nohy, bolesti hlavy, závratě, bledá kůže a dušnost mohou upozorňovat na to, že vašemu organismu chybí železo. Jak poznat jeho deficit a zajistit jeho příjem?  
 

Nedostkem železa trpí především ženy 

Železo je jedním z nejdůležitějších prvků v organismu, potřebují jej všechny tělesné orgány. Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, tedy červených krvinek, které přenášejí kyslík k buňkám. Je součástí  myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly. Je součástí celé řady enzymů a imunitního systému a ovlivňuje i  naši tělesnou energií. Jeho normální hodnoty se pohybují mezi 40 – 150 μg/dl krve. Pro přesnější určení se používá tzv. „zásobní ferritin“, který se pohybuje u mužů v rozmezí 15 – 200 μg a u žen 12 – 150 μg/dl krve. 
 

Nechybí vám železo? 

Mezi varovné signály toho, že vám může chybět železo, patří nadměrná únava a celková slabost, protože svaly nemají dostatek kyslíku a rychleji se unaví.. Vzhledem k tomu, že kyslík ve zvýšené míře potřebuje také mozek, může při nedostatku železa docházet ke snížení pozornosti a koncentrace. Dalšími projevy anemie mohou být potíže s dechem, bledost, motání hlavy, suché a lámavé nehty, nadýmání či vypadávání vlasů. Pokud se obáváte, že nedostatkem železa můžete trpět i vy, neváhejte navštívit lékaře. Deficit železa může vést až ke vzniku anémie (chudokrevnosti). 
 

Potřeba železa se liší

Potřeba železa se liší nejen podle pohlaví, ale také podle věku a životní situace. Zatímco ženy v produktivním věku 20 - 50 let potřebují 18 mg železa, dospělým mužům stačí 10 mg železa. Hlavní příčinou nedostatku železa u mužů i žen je jeho nedostatečný přísun v potravě, případně kombinace potravin, která dostatečné vstřebání železa znemožňuje. Zásadními důvody, proč nedostatkem železa trpí především ženy, je nejen vyšší denní potřeba, ale i pravidelné ztráty způsobené menstruačním krvácením. K nedostatku železa také dochází u těhotných a kojících žen, neboť během těchto období se potřebná denní dávka železa významně zvyšuje (těhotné až 30 mg železa denně).
 

Jak doplnit železo? 

Nejvhodnější je zařadit do jídelníčku potraviny, které železo obsahují. Mezi bohaté zdroje železa patří např. játra, hrách, fazole, zelená listová zelenina, vejce, sušené meruňky, ořechy, pšeničné klíčky, pivní kvasnice, datle, fíky, maso a ryby. Zároveň se železem je potřeba doplnit vitamin C, neboť železo se v trávicím traktu bez něj vstřebává velmi špatně. Doplňte tedy jídelníček o potraviny s vysokým obsahem vitaminu C, jako jsou mandarinky, kiwi, ostružiny, jahody, rybíz či vodní meloun. V případě, že ve vašem jídelníčku chybí potraviny, které železo obsahují, jsou vhodné kvalitní doplňky stravy s jeho obsahem. Při nedostatku železa je dobré se nekombinovat potraviny bohaté na železo spolu s mléčnými výrobky, neboť mléko, jogurty a sýry obsahují jen velmi nízké množství železa a navíc vápník, který je v nich obsažen, zabraňuje vstřebávání železa. 
 

Walmark doporučuje 

Železo 20 mg COMPLEX, které navíc obsahuje také vitamin B12 a kyselinu listovou přispívající ke snížení únavy a vyčerpání a k normální tvorbě červených krvinek. 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články