telephone Helpline: 800 141 141
Váš seznam je prázdný

Jak to funguje?

- Najděte na našich stránkách nejvhodnější produkty pro sebe a své blízké
- Přidejte je do svého seznamu
- Až budete mít na seznamu vše, co potřebujete, přejděte do partnerského eshopu, kde si zvolíte počet kusů a objednávku dokončíte.

Váš seznam je prázdný. Prohlédněte si naše produkty a vyberte si ty nejlepší pro podporu svého zdraví.

Jak poznat nedostatek železa?

Jak poznat nedostatek železa?

Cítíte se bez života, jste bledí a chybí Vám energie začít cokoli dělat? Možná Vášemu organismu chybí železo. Jak poznat jeho deficit a zajistit jeho příjem?  
 

Železo

Železo je jedním z nejdůležitějších prvků v našem organismu. Potřebují jej všechny tělesné orgány. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, tedy červených krvinek, které přenášejí kyslík k buňkám. Je součást i myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly. Je součástí i celé řady enzymů a imunitního systému. Ovlivňuje naši tělesnou energií. Jeho normální hodnoty se pohybují mezi 40 – 150 μg/dl krve. Pro přesnější určení se používá tzv. „zásobní ferritin“, který se pohybuje u mužů v rozmezí 15 – 200 μg a u žen 12 – 150 μg/dl krve. 
 

Projevy nedostatku železa

Mezi projevy nedostatku železa, který se může prohloubit až v chudokrevnost neboli anémii , patří velká únava a celková slabost. Svaly totiž nemají dostatek kyslíku a rychleji se unaví. Protože velkým spotřebitelem kyslíku je také mozek, dochází při nedostatku železa ke snížení pozornosti a koncentrace a u dětí se dokonce může projevit špatným prospěchem. Dalšími projevy anemie mohou být potíže s dechem, bledost, motání hlavy, suché a lámavé nehty, nadýmání či vypadávání vlasů.
 

Potřeba železa se liší

Doporučená dávka železa se liší nejen podle pohlaví, ale i podle věku a životní situace. Zatímco ženy v produktivním věku 20 - 50 let potřebují 18 mg železa, dospělým mužům stačí 10 mg železa. Hlavní příčinou nedostatku železa u mužů i žen je jeho nedostatečný přísun v potravě, případně kombinace potravin, která dostatečné vstřebání železa znemožňuje. Zásadními důvody, proč nedostatkem železa trpí především ženy, je nejen vyšší denní potřeba, ale i pravidelné ztráty způsobené menstruačním krvácením. K nedostatku železa také dochází u těhotných a kojících žen, neboť během těchto období se potřebná denní dávka železa významně zvyšuje (těhotné až 30 mg železa denně).
 

Jak doplnit železo? 

Nejvhodnější je zařadit do jídelníčku potraviny, které železo obsahují. Mezi bohaté zdroje železa patří např. játra, hrách, fazole, zelená listová zelenina, vejce, sušené meruňky, ořechy, pšeničné klíčky, pivní kvasnice, datle, fíky, maso a ryby. Zároveň se železem je potřeba doplnit vitamin C, neboť železo se v trávicím traktu bez něj vstřebává velmi špatně. Doplňte tedy jídelníček o potraviny s vysokým obsahem vitaminu C, jako jsou mandarinky, kiwi, ostružiny, jahody, rybíz či vodní meloun. Tipem od Walmarku je Železo 20 mg COMPLEX, které navíc obsahuje také vitamin B12 a kyselinu listovou přispívající ke snížení únavy a vyčerpání a k normální tvorbě červených krvinek. Při nedostatku železa je dobré se nekombinovat potraviny bohaté na železo spolu s mléčnými výrobky, neboť mléko, jogurty a sýry obsahují jen velmi nízké množství železa a navíc vápník, který je v nich obsažen, zabraňuje vstřebávání železa. 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu