telephone Helpline: 800 141 141
Váš seznam je prázdný

Jak to funguje?

- Najděte na našich stránkách nejvhodnější produkty pro sebe a své blízké
- Přidejte je do svého seznamu
- Až budete mít na seznamu vše, co potřebujete, přejděte do partnerského eshopu, kde si zvolíte počet kusů a objednávku dokončíte.

Váš seznam je prázdný. Prohlédněte si naše produkty a vyberte si ty nejlepší pro podporu svého zdraví.

Nedostatek železa trápí hlavně ženy

Nedostatek železa trápí hlavně ženy

Cítíte se bez života, jste bledí a nebo Vám chybí energie začít cokoli dělat? Možná Vášemu organismu chybí železo, které v našem těle distribuuje kyslík. Při nedostatku železa, který trápí především ženy, může docházet k mnoha nepříjemnostem
 

Železo

Železo je jedním z nejdůležitějších prvků v našem organismu. Potřebují jej všechny tělesné orgány. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, tedy červených krvinek, které přenášejí kyslík k buňkám. Je součást i myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly. Je součástí i celé řady enzymů a imunitního systému. Ovlivňuje naši tělesnou energií. Jeho normální hodnoty se pohybují mezi 40 – 150 μg/dl krve. Pro přesnější určení se používá tzv. „zásobní ferritin“, který se pohybuje u mužů v rozmezí 15 – 200 μg a u žen 12 – 150 μg/dl krve.
 

Projevy nedostatku železa

Základními projevy nedostatku železa, která se může prohloubit až v chudokrevnost neboli anémii je velká únava a celková slabost. Svaly totiž nemají dostatek kyslíku a rychleji se unaví. Protože velkým spotřebitelem kyslíku je také mozek, dochází při nedostatku železa ke snížení pozornosti a koncentrace a u dětí se dokonce může projevit špatným prospěchem. Dalšími projevy anemie mohou být potíže s dechem, bledost, motání hlavy, suché a lámavé nehty, nadýmání či vypadávání vlasů.
 

Potřeba železa se liší

Doporučená dávka železa se liší nejen podle pohlaví, ale i podle věku a životní situace. Zatímco ženy v produktivním věku 20 - 50 let potřebují 18 mg železa, dospělým mužům stačí 10 mg železa. Hlavní příčinou nedostatku železa u mužů i žen je jeho nedostatečný přísun v potravě, případně kombinace potravin, která dostatečné vstřebání železa znemožňuje. Zásadními důvody, proč na nedostatek železa trpí především ženy, je nejen vyšší denní potřeba, ale i pravidelné ztráty způsobené menstruačním krvácením. K nedostatku železa také dochází u těhotných a kojících žen, neboť během těchto období se potřebná denní dávka železa významně zvyšuje (těhotné až 30 mg železa denně).
 

Vhodná opatření

Nejvhodnější je výběr stravy s dostatečným příjmem železa (např. játra, hrách, fazole, zelená listová zelenina, vejce třtinová melasa, sušené meruňky, ořechy, pšeničné klíčky, pivní kvasnice, datle, fíky, maso a ryby). Zároveň se železem je potřeba doplnit vitamin C, neboť železo se v trávicím traktu bez něj vstřebává velmi špatně. Doplňte tedy jídelníček o potraviny s vysokým obsahem vitaminu C, jako jsou mandarinky, kiwi, ostružiny, jahody, rybíz či vodní meloun.

Správnému okysličování těla pomohou i dechová cvičení. V plicích totiž dochází k obohacování železa kyslíkem. Při nedostatečném (povrchovém) dýchání, pak i při správné stravě nedojde k dostatečnému okysličení a vaše tělo nedostane potřebnou energii k fungování. Při nedostatku železa je dobré se nekombinovat potraviny bohaté na železo spolu s mléčnými výrobky, neboť mléko, jogurty a sýry obsahují jen velmi nízké množství železa a navíc vápník, který je v nich obsažen, zabraňuje vstřebávání železa. Pakliže si nejste jisti jídelníčkem, je dobré železo užívat ve formě potravinových doplňků, ideálně již v kombinaci s vitamínem C, aby bylo jeho vstřebání skutečně zajištěno. Na trhu jsou též výrobky, které obsahují kromě železa i další vitamíny a minerály podporující tvorbu krve, kognitivní funkce či energetický metabolismus.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu