telephone Helpline: 800 141 141
Váš seznam je prázdný

Jak to funguje?

- Najděte na našich stránkách nejvhodnější produkty pro sebe a své blízké
- Přidejte je do svého seznamu
- Až budete mít na seznamu vše, co potřebujete, přejděte do partnerského eshopu, kde si zvolíte počet kusů a objednávku dokončíte.

Váš seznam je prázdný. Prohlédněte si naše produkty a vyberte si ty nejlepší pro podporu svého zdraví.

Nejlepší přírodní životabudiče

Nejlepší přírodní životabudiče

S jarní únavou jsme se už nějak popasovali, ale také blížící se doba dovolených, přestože se na ni tolik těšíme, může znamenat pořádný nápor pro naše nervy. K tomu, abychom mohli v klidu odjet, je často třeba přeorganizovat práci, případně si udělat spoustu věcí předem… Není divu, že se v prvních dnech vysněného volna cítíme leckdy doslova pod psa – totálně vyčerpaní a bez energie. Proč si ale kazit léto? Existuje celá řada přírodních prostředků, které nám pomohou účinně a šetrně „dobít baterky“.

Není žádnou novinkou, že bylinou s nejsilnějším povzbuzujícím účinkem je ženšen pravý. Slyšeli jste ale někdy o „ženšenu chudých“? Touto poetickou přezdívkou se někdy označuje pazvonek chloupkatý, liánovitá bylina z čeledi zvonkovitých, která roste hlavně v Číně, ale i na Dálném východě a v jihovýchodní Asii. Platí zde za velmi účinný posilující prostředek, který slouží jako náhrada ženšenu. Užívá se hlavně při chronické únavě, vyčerpání po operaci a oslabené imunitě. Ze sušené byliny se připravuje odvar, nebo extrakt z kořenů. Pazvonek je oblíbenou ingrediencí v čínské kuchyni, kde se přidává do polévek, k masu a do dušených jídel. Kořeny se také mohou kandovat nebo nakládat do medu. Pazvonek se dá velmi dobře pěstovat i u nás.

Lovci získávali sílu ze schizandry

Vynikajícím přírodním lékem k podpoře vitality je schizandra, dřevnatá liána z Dálného východu, které se také říká klanopraška, magnolka nebo čínský citronovník a která patří do skupiny adaptogenů (látky zvyšující odolnost organismu vůči stresu). O této zvláštní rostlině se poprvé zmiňuje čínský spis z doby před 4000 let. Už tehdy byly popsány její mimořádné účinky proti únavě a vyčerpanosti. V tradičním léčitelství byla schizandra používána jako oblíbený posilující a povzbuzující prostředek zejména pro lovce, kteří chtěli při lovu dosáhnout co nejlepších výsledků. Stačila jim k tomu hrst sušených plodů, které snědli předtím, než vyrazili. Plody schizandry se dají využít různým způsobem, například k přípravě marmelád, nealko nápojů a čajů nebo se sušené dají zobat jako „rozinky“. V Rusku je velmi oblíbená tinktura, která se vyrábí smícháním drti ze semen s vysokoprocentním alkoholem.

Pupečník milovali i bengálští tygři

Mezi přírodní prostředky, které posilují tělesné i duševní zdraví a odstraňují únavu, patří také další exotická bylina – pupečník asijský (Gotu kola). Pracovali s ním i šamani, čínští lékaři a mistři jógy. Podle legend se prý v porostech pupečníku váleli bengálští tygři, aby se jim lépe hojily rány. Pupečník příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, podporuje duševní klid a jasné uvažování, zlepšuje paměť a schopnost soustředění, posiluje imunitu a zvyšuje odolnost proti stresu. Můžete si ho pěstovat i doma jako pokojovou rostlinu (tato plazivka se zvlášť pěkně vyjímá v závěsném truhlíku). A jak pupečník užívat? Polévkovou lžíci čerstvých, nebo sušených listů přelijte ¼ litrem vroucí vody a nechte louhovat asi 15 minut. Sceďte a při akutních potížích popíjejte třikrát denně. Čerstvé listy jsou výborné do zeleninových salátů, dušené nebo podávané jako příloha.

Goji platila v Číně za elixír života

Vynikajícím životabudičem jsou i plody kustovnice čínské (goji), které jsou k mání ve většině supermarketů. Kustovnice roste v oblasti himalájských podhůří na středně velkých keřích. Tradiční čínská medicína ji odjakživa považuje za účinný přírodní prostředek, který podporuje vitalitu a dlouhověkost. Není proto náhoda, že v místech, kde tvoří běžnou součást jídelníčku, se lidé dožívají nejdelšího průměrného věku na Zemi. Plody kustovnice se dají konzumovat samotné (chutí připomínají šípek, jablko a brusinku), můžete si je přimíchat do různých cereálních směsí nebo jogurtu, případně s nimi zpestřit smoothie či ovocný koktejl. Ze sušených plodů se dá připravit i čaj (postup je stejný jako u šípků).

Energii dodají i některé minerály

V boji s únavou (zejména s tou dlouhodobou) je však třeba zvolit komplexní přístup, samotné bylinky, jakkoli jsou účinné, váš problém trvale nevyřeší. Je zcela nezbytné provést celkovou úpravu životosprávy. Měli byste dbát především na pravidelný pohyb, kvalitní spánek a odpočinek a v neposlední řadě na pestrý a vyvážený jídelníček, ve kterém nebudou chybět důležité vitaminy a minerály.

Jednou z hlavních příčin toho, proč se cítíte unavení a bez energie, může být i nedostatek hořčíku, který ovlivňuje činnost svalů, přenosy vzruchů, správné fungování nervové soustavy a řadu dalších důležitých procesů. V dnešní stravě nám však tento minerál velmi často chybí. Jeho přirozeným zdrojem jsou některé druhy zeleniny (špenát, mangold, vodnice, červená řepa, zelí, brokolice, salát kadeřávek, kapusta, čínské zelí, římský salát), nepražené kakaové boby, avokádo, semínka a ořechy, tučné ryby, cuketa, papája, maliny, rajčata, cukrový meloun, jahody či dýně (vstřebávání hořčíku naopak zhoršují potraviny bohaté na cukry a tuky, ale také káva nebo alkohol). Případně můžete zvolit mnohem praktičtější řešení v podobě kvalitních doplňků stravy. Zajistíte si tím skutečně potřebnou dávku potřebných látek. Benosen obsahuje vyvážený poměr hořčíku a vitaminu B6, který rovněž přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Přípravek je volně k dostání v lékárnách a na e-shopech.

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu