Nenechte se převálcovat jarní únavou

Nenechte se převálcovat jarní únavou
Čím víc venku svítí sluníčko, tím se cítíte vyčerpanější, a kdyby to šlo, nevytáhli byste paty z domu? Za tento zdánlivý paradox může jarní únava. Organismus je vyčerpaný po dlouhé zimě – to je celé. Naštěstí existují různé způsoby, jak mu rychle vrátit ztracenou vitalitu. Stačí si jen vybrat…
 
Nikdy není od věci začít důkladnou očistou. Nevěřili byste, kolik se vám za těch posledních pár měsíců usadilo v těle škodlivin. Jak byste se potom mohli cítit fit a svěží?
 

Pestrá strava a občasný půst

Zařaďte na pár dní odlehčenou stravu s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny a potraviny s vysokým obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, luštěniny, pohanka, divoká rýže, ovesné vločky, ořechy, olejnatá semínka). Nezapomínejte také pít, podpoříte tak vylučování toxinů (denně byste měli vypít 2–3 litry, ideálně čisté vody bez bublinek). Jednou týdně je dobré dopřát si půst, při kterém budete popíjet pouze zeleninové šťávy (nejlepší detoxikační účinky mají celer, petržel, rajčata a červená řepa).
 

Jarní očista jater a žlučníku

Příčinou toho, že jsme na jaře unavení a necítíme se ve své kůži, bývají často i zanesená játra a žlučník. Činnost těchto orgánů podpoříte například konzumací zásadité zeleniny: kapusta, řeřicha, brokolice, cibule, rukola, čekanka, polníček, artyčoky. Do jídelníčku je vhodné zařadit také limetky, grapefruit, luštěniny, různá olejnatá semínka, panenské rostlinné oleje, vlašské a lískové ořechy nebo mořské ryby (losos, sardinky). Z koření pak mátu, kurkumu, šalvěj, rozmarýn, semena kopru a římského kmínu. Odborníci na přírodní medicínu doporučují tzv. medovou vodu: 250 ml vody 10 minut povařte, nechte trochu vychladnout, ochuťte dvěma lžičkami limetkové šťávy a lžičkou domácího medu. Pijte nalačno každé ráno.
 

Pomoc z přírodní lékárničky

K očistě můžete využít i celou řadu vynikajících bylinek, jako je ostropestřec mariánský, smetánka lékařská, kopřiva dvoudomá, yucca („zázrak“  indiánských šamanů), bříza bělokorá, pýr plazivý, svízel syřišťový, řebříček obecný, zázvor, heřmánek římský nebo sedmikráska. Kompletní detoxikaci účinně podpoříte také chlorellou (sladkovodní řasa, která má schopnost navázat na sebe těžké kovy a odvést je z těla).
 

Cvičení pro svižnou lymfu

O to, aby se tělo pravidelně zbavovalo toxinů, se stará lymfa. Pokud volně proudí, cítíme se dobře a jsme plní energie. V opačném případě nás trápí nadměrná únava, otoky, bolesti hlavy, časté virózy a další problémy. Správné proudění lymfy můžete podpořit několika způsoby. Například bráničním dýcháním. Stačí ho provádět 20 minut denně (10 minut ráno a 10 minut večer). Lehněte si na tvrdší podložku a snažte se lopatky i pánev srovnat se zemí. Jednu ruku si položte na oblast pupku a druhou na hrudník. Uvolněte se a pomalu se začněte nadechovat do břicha. Měli byste cítit, jak se lehce zvedá. Zároveň se začne postupně zvedat i hrudník. Při výdechu klesá opět první břicho a potom hrudník.

Kromě dýchání rozproudíte lymfu také pohybem. Zkuste třeba jízdu na kole, svižnou chůzi, jógu nebo plavání. Jednoznačně nejlepší aktivitou pro rozhýbání lymfy je skákání na trampolíně. Takže pokud máte možnost, neváhejte! Vaše děti nebo vnoučata se k vám jistě rády přidají.
 

Zelený životabudič

Potřebujete po ránu pořádně „nakopnout“? Připravte si energetický drink z mladého ječmene. Ne náhodou bývá nazýván superpotravinou 21. století. Obsahuje 13 různých vitaminů, víc než desítku důležitých minerálů a esenciální aminokyseliny. Šťáva z mladého ječmene je prospěšná zejména z toho důvodu, že pomáhá vytvořit v těle zásadité prostředí a odstraňuje překyselení, které patří k hlavním příčinám civilizačních chorob a oslabené imunity. Mladý ječmen je také výborný zdroj železa, které přispívá ke snížení únavy a vyčerpání.
Ochutnali jste už nebeské ovoce? Tak se často přezdívá indickému angreštu amalaki, který se řadí mezi nejbohatší přírodní zdroje vitaminu C na světě: pouhých 100 gramů ukrývá stejné množství „céčka“ jako dvě kila pomerančů nebo patnáct kilogramů jablek. Obsahuje také vitaminy B1 a B2, spoustu bioflavonoidů, esenciálních aminokyselin a minerálů. Funguje jako silný antioxidant, likviduje viry, bakterie a další parazity, podporuje růst svalové hmoty, snižuje hladinu cholesterolu, posiluje játra, čistí ledviny i močový trakt. Pokud si jím zpestříte svůj jarní jídelníček, nebudete litovat.
 

Zvýšený příjem hořčíku

Častým důvodem toho, že se cítíme unavení a bez energie, bývá také chybějící hořčík. Nedostatkem tohoto stopového prvku trpí v současné době každý třetí Čech. Na vině je hlavně naše běžná strava, kde se tento minerál příliš nevyskytuje (najdete ho v banánech, ovesných vločkách, zelí, luštěninách, brokolici, špenátu, datlích, švestkách, citronech, grapefruitech, žluté kukuřici, jablkách, mandlích, sojových bobech, para ořeších, máku, jáhlách, tmavě zelené listové zelenině, olejnatých semínkách, pivních kvasnicích, vejcích a v plodech moře). Další příčinou je stres, který u mnoha z nás přerostl již do chronické podoby. Ve stresu totiž organismus spotřebuje daleko víc hořčíku, než ve stavu klidu a pohody. Stejně tak při užívání léků jsou nároky organismu i na tento důležitý minerál větší.
 
Pokud chcete podpořit svou duševní i tělesnou kondici a vitalitu, můžete zařadit také vysoce kvalitní doplňky stravy s vyváženým poměrem hořčíku a vitaminu B6, který stejně jako hořčík přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Vyváženou kombinaci najdete u přípravku Magnesium B6, který je volně k dostání v lékárnách nebo na e-shopech.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články