Nori, japonská superstar mezi mořskými řasami!

Nori, japonská superstar mezi mořskými řasami!
Čerstvé nebo syrové ryby, speciálně upravená rýže a mořská řasa. Ano, řeč je o jednom z nejzdravějších, a zároveň nejchutnějších pokrmů světové gastronomie, o sushi! Představujeme, pro mnohé novinku, času nori, která si zaslouží místo na výsluní zdravé a delikátní kuchyně.
 

Znáte nori? 

Mořská řasa nori, která ze sushi dělá neodolatelnou záležitost, jpatří mezi tzv. superpotravinyMořské řasy obsahují o deset až dvacet procent více minerálních látek než suchozemská zelenina, a proto se vyplatí je zařadit do jídelníčku. Navzdory svému vysokému stupni absorpce minerálů z mořské vody zásadně nepřijímají škodlivé látky tak, jak to dělají ryby. V případě, že je voda znečištěná, řasy jednoduše přestanou růst. Nori je jednou z nejrozšířenějších a nejpopulárnějších mořských řas nejen díky své vynikající chuti. Dá se rychle a lehce upravit a má skutečně pestré využití. Obsahuje kyselinu alginovou, která na sebe v lidském těle váže těžké kovy a další toxické látky a pomáhá je vylučovat. Rozpouští tuky a „uklízí“ nahromaděný hlen v těle. Nori pomáhá snížit hladinu cholesterolu v těle tím, že působí podpůrně při rozpouštění a vylučování usazenin tuku. Je proto více než důležitá zejména pro ty z vás, kteří konzumují větší množství mléčných produktů a masa. Nori dále posiluje paměť i srdce a pomáhá při trávení – proto je vhodné ji podávat v kombinaci s pečenými a smaženými jídly. 
 
 
 Japanese-food-nori-dry-seaweed-sheets-with-salt-and-chopsticks-on-white-background_shutterstock_578930458.jpg
 

Detox jménem nori

Díky vyvážené kombinaci minerálů a vitaminů mohou být řasy při pravidelné konzumaci prevencí civilizačních onemocnění. Mořské řasy jsou plné kvalitních, dobře využitelných a lehce stravitelných bílkovin, uhlovodanů a látek, které neutralizují v organismu kyseliny z moderní rafinované stravy. Řasy čistí organismus od toxických látek, ale také od radioaktivity a zlepšují průchodnost cév. Dále jsou vynikajícím zdrojem organického jódu a dalších stopových prvků, jejichž potřebu nemůžeme pokrýt naší běžnou stravou.
 

Nori nejen v sushi

V Evropě se konzumace nori spojuje převážně se sushi, ale její využití je mnohem variabilnější. Při plánování jídelníčku pamatujte, že řasy mají být servírovány v malých množstvích, zato ale pravidelně. Používají se spíš jako koření při vaření luštěnin, polévek či zeleninových jídel pro zvýraznění chuti a zvýšení nutričních hodnot. Nori lze přidat i do salátů, ale konzumovat ji můžete i jako svačinu ve formě grilovaných tyčinek. 
 
 A_delicious_fresh-seaweed_salad.jpg
 

Sushi nori třikrát jinak

Pro začátečníky je podstatné vědět, že tajemství úspěchu receptů na sushi tkví ve správné přípravě rýže. Pro přípravu sushi je vhodné používat typ rýže, který je určený právě na přípravu sushi. Ocet, cukr a sůl dáte zahřát, aby se vše rozpustilo, a posléze nalijete do rýže. Pořádně zamícháte a rýži necháte vystydnout. Řasy nori na sushi musí být pevné a tvrdé, měly by jít dobře rozpůlit. V žádném případě nesmí být „gumové“ a zvlněné, ani nijak poškozené nebo potrhané.
 
Nyní již snadno vytvoříte tři varianty sushi nori – lososové s avokádem, tuňákové s okurkou a vegetariánské se žlutou ředkví. Rozkrájejte si suroviny na plátky šířky malíčku a položte je na připravenou rolovací podložku s řasou nori a se sushi rýží. Po vytvoření válečku krájejte nožem, namáčejte si ho ve vodě a odstraňujte po každém řezu rýži, která ulpí na noži. Bude se vám lépe krájet.
 
 Girl-is-making-sushi-at-home_shutterstock_247918951-(2).jpg
 
Závěrem si na talíř připravte misku s wasabi pastou, nakládaným zázvorem a kvalitní japonskou sójovou omáčkou. Vychutnejte si zdravé a čerstvé ryby s rýží a řasou, která sice na první pohled vypadá obyčejně, ale ve skutečnosti pomáhá dodat sushi tvar, chuť a vašemu tělu přímo neskutečnou dávku nutriční hodnoty. A pak už jen "dobrou chuť"!  A pokud vám mořské řasy nic neříkají, doplňte tělu důležitý jód a omega-3 kyseliny prostřednictvím prémiových doplňků stravy od Walmarku! 
 
 
Set-sushi-set-Hand-with-chopsticks-for-sushi-_shutterstock_527851219.jpg

 

Walmark doporučuje: 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články