Obohaťte svůj jídelníček o plody moře

Obohaťte svůj jídelníček o plody moře
Jak často se na vašem talíři objeví plody moře? Přestože je dnes nabídka potravin velmi široká, většina lidí si dopřává plody moře pouze několikrát do roka, což je velká škoda. Mořské plody obsahují jód, který je pro zdraví nepostradatelný, a na to bohužel mnozí zapomínají. Proč se vyplatí si zpestřit jídelníček plody moře? 

 

Nezapomínáte na jód? 

Česká republika patří k zemím, kde může být nižší podíl jódu nejen ve vodě a v půdě, ale také v u nás vyprodukovaných rostlinných a živočišných potravinách (resp. jeho množství může být nedostačující). V tomto ohledu nelze spoléhat ani na výrobky „obohacené“ jódem, jehož množství zde bývá většinou zanedbatelné. Proto je u nás plošně zavedena tzv. jodizovaná sůl. S trendem snižování soli ve stravě či alternativních druzích soli, jako himalájská, či kamenná toto obohacení odpadá a jód může chybět. Na dostatek jódu ve stravě je nutné myslet, protože jód je pro zdraví velmi důležitý. Jód přispívá k normální tvorbě hormonů a normální funkci štítné žlázy, podporuje normální činnost nervové soustavy, pomáhá udržet normální stav pokožky a přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.


Jak poznáte že vám chybí jód? 

Mezi příznaky nedostatku jódu se může patřit např. zvýšená únava, zhoršená schopnost koncentrace, pomalejší reflexy a pocit chladu v končetinách. Časem se pak může přidat problematická pleť, přibírání na váze nebo zácpa. U žen se deficit projevuje také poruchami menstruačního cyklu, a v některých případech dokonce neplodností.
 

Přírodní zdroj z mořských hlubin

Přírodním zdrojem jódu jsou mořské ryby a další mořští živočichové. Abyste měli dostatečný příjem jódu, museli byste každý den spořádat cca 150–250 g rybího masa. A ruku na srdce, kdo z nás je natolik vášnivým milovníkem ryb, aby něco takového dokázal? Hodně záleží i na tom, odkud ryba pochází – jestli z volného, nebo umělého chovu. Mražené ryby, které běžně koupíte v supermarketech, obsahují často jód pouze v minimálním množství. Jistotu, že vaše tělo přijímá tolik jódu, kolik potřebuje, mohou zajistit doplňky stravy. Naším tipem, jak chybějící jód doplnit, je prémiový doplněk stravy Jód výtažek z KelpuJód je zde získáván ze speciální mořské řasy vyskytující se pouze v chladných vodách světových oceánů (byl to první materiál, ze kterého byl tento prvek poprvé získán).


Mořské plody, bohatý koktejl vitaminů a minerálů

Kromě jódu ukrývají ryby a plody moře celou řadu dalších živin, které naše tělo rozhodně ocení. Významný je podíl omega-3 nenasycených mastných kyselin, které pomáhají udržovat hladinu tuku v krvi a tím udržují v dobré kondici naše srdce, mozek, zrak a cévy. Organismus si je neumí sám vytvářet, proto je nutné zařadit do jídelníčku potraviny, kde se tyto látky přirozeně vyskytují. Obsažený vitamin D zase přispívá k normálnímu fungování imunity – stimuluje totiž činnost T-lymfocytů (buňky imunitního systému, jejichž úkolem je identifikovat vetřelce). Draslík se podílí na správné činnosti srdce, snižuje krevní tlak, zajišťuje svalový tonus, ovlivňuje nervový systém a je důležitý pro zdravé kosti. Fosfor, selen a hořčík podporují duševní svěžest a koncentraci, měď se podílí na lepším využití cukrů, krvetvorbě, činnosti centrálního nervového systému a rovněž na produkci kožního barviva melaninu… Dost pádných důvodů k tomu, proč vzít ryby a mořské plody na milost, nemyslíte? Pokud však ryby nepatří mezi vaše oblíbené pokrmy a při představě krevet na talíři vám naskakuje husí kůže, využijte kvalitní doplňky stravy od Walmarku, které ohlídají příjem jódu, omega-3 a dalších živin za vás! 
 

Walmark doporučuje: 

  • Jód výtažek z Kelpu. Přírodní zdroj jódu z mořských řas. Jód obsažený v tomto výrobku je získáván z kelpu – mořské řasy rostoucí v chladných vodách světových oceánů. Jód příspívá k normální tvorbě hormonů a udržuje normálni funkci štítne žlázy.
  • Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg. Vysoká dávka omega-3 prémiové kvality pro zdravé srdce, mozek a zrak.
  • Zlatá Omega-3 rybí olej 1500 mg. Prémiový rybí olej ve formě triglyceridů pro podporu imunity, srdce, mozku a zraku. 
  • Selen 100µg. Vysoká dávka selenu prémiové kvality pro imunitu a zdraví vlasů a nehtů. Přispívá k normální funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem. 
     

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články