telephone Helpline: 800 141 141
Váš seznam je prázdný

Jak to funguje?

- Najděte na našich stránkách nejvhodnější produkty pro sebe a své blízké
- Přidejte je do svého seznamu
- Až budete mít na seznamu vše, co potřebujete, přejděte do partnerského eshopu, kde si zvolíte počet kusů a objednávku dokončíte.

Váš seznam je prázdný. Prohlédněte si naše produkty a vyberte si ty nejlepší pro podporu svého zdraví.

Obohaťte svůj jídelníček o dary moře

Obohaťte svůj jídelníček o dary moře
Jak často se na vašem talíři objeví losos, tuňák, makrela, treska, krevety nebo třeba kalamáry? Přestože je dnes nabídka potravin velmi široká, většina lidí si dopřává plody moře pouze několikrát do roka, a mnozí ani to ne. Což je velká škoda. Jejich konzumace může nejen příjemně zpestřit váš běžný jídelníček, ale také zmírnit deficit některých živin, které jsou pro vaše zdraví nepostradatelné.

To se týká hlavně jódu, jehož nedostatkem trpí v dnešní době asi 50 procent Čechů. Česká republika navíc patří k zemím, kde je výrazně nižší podíl jódu ve vodě a půdě, tento prvek tudíž chybí také v u nás vyprodukovaných rostlinných a živočišných potravinách (respektive jeho množství je zcela nedostačující). V tomto ohledu nelze spoléhat ani na výrobky „obohacené“ jódem, kterého zde bývá většinou zanedbatelné množství. Proto je u nás plošně zavedena tzv. jodizovaná sůl. S trendem snižování soli ve stravě či alternativních druzích soli, jako himalájská, či kamenná toto obohacení odpadá a jód může chybět.
 

Stavební kámen našich nervů

A čím je právě jód tak významný? Tvoří součást hormonů tyroxinu a trijodtyroninu produkovaných štítnou žlázou, které mají velký vliv na vývoj nervové soustavy. To je i důvod, proč by si dostatek jódu měly ohlídat především těhotné ženy (podílí se na vývoji mozku a míchy budoucího miminka). Pro správnou činnost štítné žlázy je tedy dostatečný příjem jódu naprosto zásadní.
Jak poznáte že vám chybí? K typickým příznakům patří zvýšená únava, zhoršená schopnost koncentrace, pomalejší reflexy a pocit chladu v končetinách. Časem se pak může přidat problematická pleť, přibírání na váze nebo zácpa. U žen se deficit projevuje také poruchami menstruačního cyklu, a v některých případech dokonce neplodností.
 

Přírodní zdroj z mořských hlubin

Přírodním zdrojem jódu jsou mořské ryby a další mořští živočichové. Pokud byste ovšem chtěli dodržovat doporučené množství, museli byste každý den spořádat cca 150–250 g rybího masa. A ruku na srdce, kdo z nás je natolik vášnivým milovníkem ryb, aby něco takového dokázal? Hodně záleží i na tom, odkud ryba pochází – jestli z volného, nebo umělého chovu. Mražené ryby, které běžně koupíte v supermarketech, obsahují, bohužel, jód pouze v minimálním množství. Mnohem praktičtějším a spolehlivějším řešení jsou kvalitní doplňky stravy s obsahem přírodního jódu, které lze volně zakoupit v lékárnách a na e-shopech. Mezi ně patří i Jód výtažek z Kelpu. Jód zde obsažený je získáván ze speciální mořské řasy vyskytující se pouze v chladných vodách světových oceánů (byl to první materiál, ze kterého byl tento prvek poprvé získán).
 

Bohatý koktejl vitaminů a minerálů

Kromě jódu ukrývají ryby a plody moře celou řadu dalších živin, které naše tělo rozhodně ocení. Významný je například podíl omega-3 nenasycených mastných kyselin, které pomáhají udržovat hladinu tuku v krvi a tím udržují v dobré kondici naše srdce, mozek a cévy. Organismus si je neumí sám vytvářet, proto je nutné zařadit do jídelníčku potraviny, kde se tyto látky přirozeně vyskytují. Obsažený vitamin D zase přispívá k normálnímu fungování imunity – stimuluje totiž činnost T-lymfocytů (buňky imunitního systému, jejichž úkolem je identifikovat vetřelce). Draslík se podílí na správné činnosti srdce, snižuje krevní tlak, zajišťuje svalový tonus, ovlivňuje nervový systém a je důležitý pro zdravé kosti. Fosfor, selen a hořčík podporují duševní svěžest a koncentraci, měď se podílí na lepším využití cukrů, krvetvorbě, činnosti centrálního nervového systému a rovněž na produkci kožního barviva melaninu… Dost pádných důvodů k tomu, proč vzít ryby a mořské plody na milost, nemyslíte?
Jod_30_BOX_CZE_3D_R_W14434-S-01-CZE-SLO.png
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu