Odpíchněte se k lepší kondici

Odpíchněte se k lepší kondici
Jaro je ideálním obdobím na procházky a toulky rozkvetlou a prosluněnou přírodou. Rádi byste toho využili, ale bolí vás klouby, případně trpíte nadváhou a delší chůze vám dělá problémy? Vezměte si na pomoc hůlky a vyzkoušejte nordic walking. Tento nenáročný rekreační sport neklade žádné nároky na věk ani fyzickou kondici. Báječně si při něm protáhnete tělo, vyčistíte hlavu a načerpáte novou energii.

Nordic walking znamená v doslovném překladu severská chůze. Proč právě severská? Tento sport totiž pochází ze Skandinávie, přesněji řečeno z Finska. A jak už to tak často bývá, u jeho zrodu stála „náhoda“. V lednu roku 1988 se měl v Helsinkách konat závod na běžkách. Kvůli nedostatku sněhu museli však organizátoři vymyslet náhradní řešení. A tak nakonec závodníci vyrazili na trať pouze s hůlkami. Původně se nordic walking využíval hlavně pro letní trénink běžkařů. Jako samostatná disciplína se začal provozovat až o několik let později. Postupně se pak rozšířil nejen po celé Skandinávii, ale také v Evropě a Americe.
 

Základem jsou správné hole

Základem nordic walkingu je tedy chůze se speciálními holemi (nepleťte si je s trekingovými). Ta však musí být prováděna správnou technikou, aby mohla vašemu tělu přinést maximum užitku. V první řadě jde tedy o to vybrat si vhodné hole. Jejich ideální délku zjistíte tak, že vynásobíte výšku své postavy číslem 0,68 (např. 175 cm x 0,68 = 119 cm dlouhé hole). Když se holí opřete o zem, měli byste v lokti svírat pravý úhel. Na konci hole je hrot (vhodný do terénu), který je chráněn odnímatelnou gumovou botičkou (určenou pro asfaltový povrch).
 

Máte nadváhu? Volte karbon 

Hole se vyrábějí z různých materiálů. Nejtěžší a nejlevnější jsou hliníkové, které v sobě většinou nemají zabudovaný žádný tlumící prvek, takže všechny otřesy se přenášejí přímo do těla. O poznání lehčí jsou hole ze sklolaminátu, u kterých je ovšem stejný problém s tlumením nárazů jako u hliníkových. Další kategorii představují hole s karbonem, přičemž platí, čím více karbonu, tím lépe. Kolik karbonu která hůl obsahuje, udává tzv. carbon index (CI). Máte-li nadváhu, volte nejméně 40 % karbonu. Hole mohou být pevné, nebo teleskopické (skládací). Ty první lépe tlumí nárazy a vydrží vám celý život. Ty druhé jsou skladnější, ale mají horší tlumivost a podstatně kratší životnost.
 

Zkuste lekci s instruktorem

Co se týče správné techniky, na internetu najdete celou řadu užitečných odkazů včetně názorných videí (například www.severskachuze.cz, www.nordic-walking-hole.com aj.). Případně můžete absolvovat několik lekcí s instruktorem. Do tajů nordic walkingu vás dnes ochotně zasvětí mnoho profesionálů. Většina lidí zvládne základy severské chůze během dvou až osmi hodin.
 

Odlehčete bolavým kloubům

Tento druh chůze přináší celou řadu zdravotních benefitů. Při procházce s holemi se aktivně zapojuje 90 % svalů celého těla, zlepšuje se pohyblivost páteře (uvolňují se krční, ramenní a mezilopatkové svaly), posilují se plíce a srdce, zdokonaluje se celková koordinace, zrychluje se metabolismus a také tuky se začínají spalovat mnohem efektivněji. Obrovskou výhodou severské chůze je to, že na klouby je vyvíjena pouze minimální zátěž, takže do terénu mohou směle vyrazit i revmatici nebo lidé s nadváhou. Nordic walking se doporučuje také při rehabilitacích u řady onemocnění pohybového systému, u poúrazových stavů, po operaci srdce apod.
 

Aby vám to lépe šlapalo

  • Nejlépe se vám půjde po měkčím terénu, jako jsou lesní nebo polní cesty. Silnicím se raději vyhněte. Chůze po tvrdém nadměrně namáhá kyčelní a kolenní klouby.
  • Obujte si nízké a pohodlné boty s odpruženou podrážkou, které vás nikde netlačí.
  • Přibalte si s sebou malou svačinu. Cestou vám určitě přijde vhod (energii dodá celozrnné pečivo, kvalitní šunka, tvrdý sýr, čerstvá zelenina, ovoce či hrstka ořechů).
  • Jako zavazadlo se hodí batůžek nebo ledvinka. Tašku přes rameno nechte doma, jenom by vám zbytečně překážela.
  • Rozdělte si výšlap na několik etap. Nejdříve zahřejte tělo svižnou chůzí bez hůlek. Potom se pořádně protáhněte a teprve pak se vydejte na pochod s hůlkami. Na závěr nasaďte ostřejší tempo a nakonec znovu zařaďte strečink.
  • Pokud se vám kráčí pořád hůř, může to být i tím, že jste málo pili. Ideálně byste se měli napít ještě před začátkem tréninku a potom při každé pauze.
  • Ideální frekvence je 3 –4krát týdně, a to vždy alespoň 30 minut. Tělo si tak přirozeně zvykne na nový druh námahy
  • Podpořte své svaly a dodejte si více energie vhodným potravinovým doplňkem - Magnesium B6 Active, který vám pomůže zvládnout vaši novou pohybovou aktivitu
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články