Půst versus hladovka – jaký je mezi nimi rozdíl?

Půst versus hladovka – jaký je mezi nimi rozdíl?

O těchto pojmech, které si lidé velmi často pletou a zaměňují, koluje celá řada mýtů a polopravd. Například, že držet půst může úplně každý, že se při něm smí jíst jenom syrová zelenina, nebo že hladovka je ten nejlepší a nejrychlejší způsob jak zhubnout klidně i dvacet kilo. Podobným tvrzením však není radno věřit, pokud vám na vašem zdraví doopravdy záleží.

Půst dnes bývá běžnou součástí jarní očisty. Jedná se o přirozenou detoxikaci, při níž se organismus zbaví nahromaděných škodlivin, trávicí systém si odpočine a tělo může zaměřit svou pozornost na celkovou regeneraci a případné problémy, na které jinak nemá dostatek energie. Držet půst však neznamená hladovět, ale na čas odepřít tělu potraviny, na které je běžně zvyklé.

Zdravý půst regeneruje a omlazuje

Půst se dá pojmout různě. Obecně platí, že pokud při něm člověk dostatečně pije (v období očisty se doporučuje cca 2,5 litru, nejlepší je čistá voda a bylinkové detoxikační čaje), z jídelníčku vyřadí maso, uzeniny, smažená jídla, cukr, alkohol a kofein a zároveň přidá větší množství zeleniny a ovoce (zpočátku se konzumují zeleninové a ovocné šťávy, později se přidají cereálie a bílé rybí maso), pak je všechno v pořádku a půst může vašemu zdraví skutečně prospět. Tím, že snížíte příjem kalorií, klesá riziko cukrovky, srdečně-cévních chorob a dalších civilizačních onemocnění. Omezením masa odlehčíte játrům a ledvinám, snížíte krevní tlak a hladinu cholesterolu. Doplníte-li půst ještě vhodným pohybem, podpoříte tvorbu svalové hmoty a zbavíte se přebytečného tuku. Lze tedy říct, že správně prováděný půst posiluje organismus, zpomaluje proces stárnutí a přispívá k celkovému pozitivnímu naladění. Při hladovce je to přesně naopak.

Hladovka ničí imunitu, kosti i duši

Pokud hladovíte, nepřijímáte žádnou nebo pouze minimální energii. Hladovějící tělo proto musí sáhnout do svých zásob – bohužel nejen těch tukových. Chybějící energii čerpá také z bílkovin. Tím se v těle snižuje podíl svalové hmoty a zároveň klesá bazální metabolismus (množství energie vydané v klidovém stavu). Váha jde sice poměrně rychle dolů, to bývá však často způsobeno značným úbytkem vody. Jakmile se vrátíte k běžné stravě, kila zase brzy naskočí. A velmi často získáte ještě „pár dalších k dobru“, jako důsledek jo-jo efektu, se kterým je při hladovce nutné počítat. Ostatně, je to zcela logické. Strádající organismus přepne do „šetřícího režimu“ a příště si uloží každé sousto dvojnásob, jako ochranu před dalším obdobím hladovění. To však nejsou jediná rizika. Při hladovce také klesá imunita, urychluje se rozvoj osteoporózy, zhoršuje se kvalita pleti a vlasů, o psychickém stavu ani nemluvě (podrážděnost, záchvaty úzkosti, neschopnost se soustředit atd.).

Poraďte se předem se svým lékařem

Hladovky založené na striktním omezení energetického příjmu mohou být i vyloženě nebezpečné, zejména pro lidi se zdravotními potížemi, děti, seniory nebo ty, kteří jsou vystaveni nadměrné zátěži (ať už tělesné nebo duševní). Ani půst však není vhodný pro každého. Může uškodit například diabetikům, těhotným či kojícím ženám, dětem a dospívajícím, nebo lidem s kolísavým tlakem a chorobami trávicího traktu. Pokud tedy hodláte podstoupit nějakou dietu nebo jarní očistnou kúru, poraďte se předem se svým lékařem.

Je dobré vědět

Rozhodli jste se, že od zítřka zahájíte několikadenní půst, a proto si hodláte ještě pořádně dopřát? Dát si krátce před před začátkem půstu hamburger nebo smažený řízek s velkou porcí hranolek, není zrovna ten nejlepší nápad. Den nebo dva předem byste měli naopak konzumovat menší porce lehce stravitelného jídla, které odlehčí vašemu trávicímu traktu a připraví ho na nadcházející očistu.

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články