Řiďte se svými vnitřními hodinami

Řiďte se svými vnitřními hodinami

Jste často unavení? Zlobí vás zažívání, špatně spíte a za nic na světě se vám nedaří zhubnout, i když denně sportujete a snažíte se dodržovat zásady zdravé životosprávy? Nebo zkrátka jenom nejste ve své kůži? Zkuste se nějaký čas řídit vnitřními hodinami a brzy se budete cítit mnohem lépe...

Tento koncept vychází z tradiční čínské medicíny, která rozděluje denní cyklus na 12 částí po 2 hodinách, přičemž každý orgán má „svůj čas“, kdy dosahuje nejvyšší aktivity. O 12 hodin dříve (nebo později) naopak „odpočívá“ a jeho aktivita klesá na minimum. Nic z toho se neděje jen tak bez příčiny, i tady panuje dokonalá rovnováha. V době vrcholné činnosti našimi orgány proudí maximální množství energie, tělo nejlépe vstřebává prospěšné látky a zároveň se účinně zbavuje toxinů a škodlivin. A vy mu v tom můžete pomoct. Stačí, když budete respektovat jeho přirozený biorytmus. Například v době, kdy je čas na spánek, budete už dávno spokojeně oddechovat v posteli a počítat ovečky. Kvalitní spánek naše zdraví a orgány totiž významně podporuje. V opačném případě si koledujete o různé zdravotní trable.
 

23. – 1. hodina

Začíná pracovat žlučník. Lidé, kteří s ním mají potíže, se touto dobou probouzejí, nebo nemohou usnout. Také žlučníkové záchvaty přicházejí obvykle v tento čas. Organismus tráví tuky, takže v noci rozhodně nepořádejte nájezdy na ledničku.
 

1. – 3. hodina

Aktivují se játra a vrcholí proces detoxikace. Nechte je v klidu pracovat, neponocujte, nepijte kávu ani alkohol. Tělo se nachází ve fázi svého největšího útlumu a do mozku proudí jen minimum kyslíku. Pokud jste někde na cestách, buďte velmi obezřetní.
 

3. – 5. hodina

Jste astmatici nebo kuřáci? Pak se pravděpodobně probouzíte právě v tento čas, kdy se čistí plíce. Ráno si pak možná budete muset pořádně odkašlat. Mezi třetí a pátou hodinou ranní se nám zdá také nejvíce snů, což je pro naše zdraví velmi blahodárné, takže opět platí – neponocovat!
 

5. – 7. hodina

Aktivitu nyní přebírá tlusté střevo. Je vhodné, když si navyknete v tuto dobu pravidelně se vyprazdňovat. Snažte se také vyhnout stresu, vstávejte v klidu a beze spěchu. Dejte si bylinkový čaj, nebo sklenici vlažné vody s citronem a pořádně se protáhněte.
 

7. – 9. hodina

Nastává fáze žaludku, který ocení teplou snídani (ovesná kaše s ovocem a se skořicí, míchaná vajíčka s dušenou zeleninou nebo třeba polévka, která zůstala od včerejšího oběda). Organismus touží po teple, takže se studenou sprchou to nepřehánějte. Otužování je velmi zdravé, ne však v tuto dobu.
 

9. – 11. hodina

Na vrcholu je slinivka břišní a slezina. Honí vás chutě na sladké? Teď si ho můžete dopřát zcela beztrestně, ale samozřejmě v přiměřeném množství. Nepřehánějte to ani s fyzickou prací. Tento čas daleko více přeje duševním činnostem.
 

11. – 13. hodina

Doba srdeční aktivity. V ideálním případě byste měli odpočívat, krátce se prospat, zajít si na malou procházku, nebo dělat věci, které vás opravdu baví, což ale v práci většinou nejde. Tak se alespoň zkuste věnovat úkolům, které vás co nejméně zatěžují.
 

13. – 15. hodina

Štafetu přebírá tenké střevo. V klidu se naobědvejte a snažte se vyhýbat stresu a fyzicky náročným činnostem. Tato doba je také velmi vhodná pro návštěvu u zubaře. Citlivost zubů se totiž nyní výrazně snižuje.
 

15. – 17. hodina

Močový měchýř teď pracuje na plné obrátky. Propláchněte tělo bylinkovým čajem a klidně si dopřejte nějaké vydatnější jídlo. Můžete se vydat také do fitka nebo si jít ven zasportovat. Fyzická aktivita rychle stoupá. Tato fáze je však vhodná i pro studium cizích jazyků, neboť dobře funguje dlouhodobá paměť.
 

17. – 19. hodina

V činnosti jsou ledviny. Vyhněte se proto všemu, co jim škodí. Odpusťte si kávu, alkohol, příliš slaná nebo sladká jídla, pijte hodně čisté vody, buďte v teple a nestresujte se. Jestli to jen trochu jde, všechny důležité povinnosti se snažte vyřídit nejpozději do 19 hodin.
 

19. – 21. hodina

Nastává čas osrdečníku (blána obalující srdce), kdy se člověk stává velmi vnímavým. Tato doba je ideální na učení a duchovně laděné aktivity (poslech hudby, návštěva divadla, četba a další). V tento čas také nejúčinněji zabírají antibiotika.
 

21. – 23. hodina

Aktivuje se tzv. trojitý ohřívač. Číňané tímto pojmem označují nehmotný orgán v oblasti žaludku, kde se soustředí životní energie (čchi). V tuto dobu se tělo připravuje na spánek. Nekuřte, nejezte, nepijte kávu ani alkohol, relaxujte nebo si dopřejte krátkou meditaci.


 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články