Spěte déle, zvládnete toho víc

Spěte déle, zvládnete toho víc
Znáte to, když se občas stane, že to večer přetáhnete, nestojí celý další den za nic. Vzbudíte se unavení, nevyspalí a potácíte se jako mátoha od ničeho k ničemu. A naopak. Vydatný spánek vám vlije do žil čerstvou energii a vy pak hravě zvládáte i úkoly, nad kterými byste se jindy pořádně zapotili. Není divu, kvalitní spánek je pro tělo něco jako živá voda – obnovuje tělesné i duševní síly, bystří paměť, zkrášluje a omlazuje a spouští v organismu různé samoozdravné procesy.

Dobře se vyspat je někdy docela umění. Spánek totiž není jenom o tom plácnout sebou před půlnocí na postel a usnout vyčerpáním, přestože pro spoustu lidí právě něco takového představuje celkem běžný rituál. Aby byl spánek opravdu zdravý a kvalitní, je důležité věnovat pozornost i tomu, co mu předchází.
 

Práce ani mobil do ložnice nepatří

Berete si s sebou do ložnice nedořešené pracovní resty? Pak se nedivte, že ještě nad ránem počítáte ovečky. Jak byste také mohli usnout, když vaše mysl pracuje na plné obrátky? Navíc – jak známo – s příchodem noci máme tendenci problémy zveličovat (odsud přísloví „ráno moudřejší večera“) a rozjitřené emoce nikomu na klidu nepřidají. Máte ve zvyku povídat si s kamarády před usnutím na Facebooku, nebo si zdarma posílat zprávy přes Messenger? Jestli se chcete pořádně vyspat, skoncujte s tímto zlozvykem. Modré světlo, které vyzařují mobilní telefony, vybuzuje mozek k aktivitě.
 

Sklenička na dobrou noc? Pouhý mýtus!

Usínání může také zkomplikovat silný černý čaj a káva. Dokud vám v žilách koluje kofein, stěží se odeberete do říše snů. Než tento stimulant opustí tělo, může to trvat 6–8 hodin. Myslíte si, že budete lépe spát, když si večer dáte nějaký šláftruňk? To je jeden z velmi rozšířených mýtů. Je možné, že po skleničce rychleji usnete, ale ráno se stejně vzbudíte unavení a bez energie. Důvod? Alkohol narušuje REM fázi spánku, to znamená stadium, kdy máme sny a kdy se náš organismus nejvíc regeneruje. Nehledě na to, že alkohol brzdí produkci hormonu vazopresinu, který zvyšuje zpětné vstřebávání vody v ledvinových kanálcích, a tím zmenšuje objem moči. Snížená hladina vazopresinu poté vede k tomu, že se člověk častěji budí kvůli návštěvám toalety.
 

Tělo potřebuje pravidelný rytmus

Ke zdravému spánku napomáhá i pravidelnost. Pokud je to možné, snažte se každý den, včetně víkendů, vstávat i uléhat v přibližně stejnou dobu. Navyknete tím své tělo na určitý rytmus, kterému se brzy (a rádo) přizpůsobí. Dbejte také na to, aby v místnosti, kde spíte, byla co největší tma. Odstraňte nebo vypněte všechny blikající přístroje, zatáhněte žaluzie a zbavte se zlozvyku usínat s rozsvícenou lampičkou. Kolem 22. hodiny náš organismus začíná produkovat hormon melatonin, který prodlužuje nejhlubší fázi spánku a umožňuje tělu, aby se důkladně zregenerovalo. K jeho produkci je však důležitá právě tma.
 

Další rady, jak se dobře vyspat

  • Večer vynechte těžká jídla a jezte nejpozději 3 hodiny před ulehnutím na lůžko.
  • Udržujte v ložnici teplotu 18–20 stupňů Celsia.
  • Nepřehánějte to s odpoledním šlofíčkem, 20 minut je tak akorát.
  • Poslouchejte před spaním tichou relaxační hudbu, čtěte si pěknou knížku nebo krátce meditujte.
  • Odneste z ložnice živé rostliny, které silně voní a bohatě kvetou (pyl může vyvolat alergickou reakci, omamná vůně zase láká hmyz). Vhodnými rostlinami jsou např. aloe vera, která čistí vzduch, eukalyptus obsahující antibakteriální silice, nebo různé bylinky, jejichž vůně zklidňuje a uvolňuje (saturejka, rozmarýn, majoránka, levandule, meduňka).
  • Dopřejte si před spaním krátkou procházku na čerstvém vzduchu, vůně přírody a svěží povětří vás krásně ukolébá ke spánku.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články