Jak mít srdce v kondici?

Jak mít srdce v kondici?
Denně přepumpuje až 7000 litrů krve a za celý náš život provede víc než 2,5 miliardy úderů. Pracuje neúnavně, bez přestání a nikdy neodpočívá. Přesto bereme své srdce jako samozřejmost a pozornost mu obvykle začínáme věnovat až tehdy, když mu dojdou síly... 
 

Hrozba jménem kardiovaskulární onemocnění 

Kardiovaskulární onemocnění jsou onemocnění srdce a cév, která vznikají v důsledku aterosklerotických degenerativních změn. Představují nejčastější příčinu úmrtí ve všech vyspělých zemích včetně České repubilky. Řadí se k tzv. civilizačním onemocněním, která vznikají v důsledku nezdravého životního stylu. Infarkt, arytmie nebo vady srdečních chlopní nejsou zdaleka jediným nebezpečím, které na naše srdce číhá. Dalším, velmi vážným onemocněním je srdeční selhání, které je záludné v tom, že přichází plíživě a nenápadně. Nad příznaky, jako je dušnost, oteklé kotníky či nějaké to kilo navíc, spousta lidí mávne rukou. Volání srdce o pomoc se však nevyplácí ignorovat. Snažte se udržovat své srdce v kondici. Není to tak těžké. Stačí se zaměřit na zdravý životní styl a správný jídelníček.
 

Dodejte tělu zdravé tuky

Nejrychlejší cestou k infarktu a dalším kardiovaskulárním onemocněním jsou podle odborníků tučná jídla, alkohol a stres. Náročný denní režim a hektické pracovní podmínky jen tak snadno nezměníte, to ostatní však máte plně ve svých rukou. V první řadě je třeba omezit tučné maso a uzeniny (případně je zcela vyškrtnout). Z masa byste měli nejčastěji konzumovat drůbež a ryby. Velmi vhodné jsou mořské ryby (sleď, makrela, losos, sardinky, tuňák, mořský pstruh a okoun), které obsahují velké množství zdraví prospěšných omega-3 mastných kyselin, známých také jako „zdravé tuky“, jež přispívají k normální funkci srdce. Ty můžete získat jedině ze stravy, lidské tělo není schopno samo si je vyrobit. Vzhledem k tomu, že náš každodenní jídelníček neobsahuje dostatečné množství omega-3, lze sáhnout po kvalitních doplňcích stravy s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin omega-3. 
 

Zdravou stravou ke zdravému srdci  

Jídelníček by neměl obsahovat velké množství soli, která není zdravá nejen pro srdce, ale také pro ledviny. Vhodné je sůl omezit a nahradit ji bylinkami. Nadměrný příjem sodíku podporuje hypertenzi, která představuje jeden z rizikových faktorů.Zařaďte do jídelníčku také rostlinné oleje lisované zastudena (olivový, řepkový, lněný, sezamový) a zeleninu (zejména rajčata, brokolici, špenát a česnek). Z ovoce jsou vhodná jablka (posilují cévy a upravují hladinu cukru), grepy (hlavně červené, snižují hladinu cholesterolu) a hroznové víno (je bohatým zdrojem antioxidantů). Ke svačině přijdou vhod také oříšky a různá semínka
 

10 NEJ potravin pro zdravé srdce:

 •  losos
 •  olivový olej
 •  ovesné vločky
 •  jablka
 • grepy
 •  mandle
 •  celozrnné pečivo
 •  zelená zelenina
 •  rajčata
 •  sója
Alespoň 30 minut aktivního pohybu denně 

Srdci škodí také sedavé zaměstnání, které zvyšuje riziko srdečního selhání. Trávíte denně spoustu času za stolem v kanceláři? Udělejte si každou hodinu krátkou pauzu a jděte se na 5 minut projít. Tohle malé, ale důležité opatření udrží vaše cévy pevné a pružné, takže jimi krev bude moct volně protékat. Nedostatek pohybu se pak snažte vynahradit nějakou vhodnou fyzickou aktivitou ve svém volném čase. K účinné prevenci bohatě stačí 30 minut intenzivního pohybu denně. Ideální je svižná chůze, nordic walking nebo plavání (tyto aktivity jsou navíc vhodné i pro kardiaky).
 

Omezte stres a cigarety

Těžké rány zasazuje srdci stres, při kterém se do těla uvolňuje adrenalin, což následně vede ke zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku. Pokud se tato situace opakuje hodně často, může po nějaké době dojít k poškození srdečních cév a tím zároveň vzroste riziko infarktu (ale i mrtvice). V dnešním světě se stresu bohužel úplně nevyhnete, snažte se jej proto aspoň minimalizovat – plánujte dopředu své pracovní povinnosti, stanovte si priority, dostatečně spěte a pravidelně relaxujte, podělte se o své problémy s ostatními, scházejte se s přáteli a lidmi, které máte rádi… Hlídejte si váhu – u lidí s obezitou hrozí mnohem vyšší riziko onemocnění srdce a cév. A pokud jste kuřák, snažte se zbavit závislosti na nikotinu, který podporuje a urychluje vznik aterosklerózy (kornatění cév).


Tipy od Walmarku: 

 • Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg. Vysoká dávka omega-3 prémiové kvality pro zdravé srdce, mozek a zrak. EPA a DHA  přispívají k normální funkci srdce, DHA přispívá k normální funkci mozku a zraku a podporuje duševní vitalitu a vitamin E chrání buňky těla před oxidativním poškozením volnými radikály. 
 • Zlatá Omega-3 rybí olej 1500 mg. Extra silná dávka EPA 600 mg a DHA 600 mg, svěží pomerančovo-citronová příchuť přírodního původu, bez pachutě rybiny.  Složení obohaceno o vitaminy A + D + E
 • Dialevel. Unikátní a vysoce kvalitní kombinace výtažku ze skořice a chrómu pro normální hladinu cukru v krvi, obohacená o kyselinu alfa-lipoovou.
 • OptiTensin. OptiTensin je kvalitní prémiový produkt na přírodní bázi, obsahující extrakt z olivového listí standardizovaný na oleuropein.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články