Svěží a fit i po padesátce

Svěží a fit i po padesátce
Pro většinu žen je padesátka obávaným strašákem, osudovým zlomem, po kterém už nic nebude jako dřív. Víte ale, že nezáleží na tom, kolik svíček máte na dortu, ale na tom, jak se cítíte? Skvělou kondici a chuť do života můžete mít bez ohledu na věk.
 

Věk může být jen číslo! 

Proces stárnutí se nevyhne nikomu, nicméně dlužno dodat, že každý stárne jinak. Hodně žen řeší v tomto věku svůj zevnějšek. Vlivem hormonálních změn pokožka ztrácí pevnost, hebkost a pružnost, stává se mnohem křehčí, sušší a náchylnější k podráždění. Pleť je povadlá, mizí tuk v podkoží, prohlubují se vrásky. To však není důvod k tomu házet flintu do žita. Žádný způsob, jak vrátit čas, sice neexistuje, ale projevy stárnutí můžete oddálit každodenní péčí, jejíž nedílnou součástí je výživa a hydratace. Na trhu je dnes k mání celá řada kvalitních zvláčňujících krémů a pleťových sér, která povzbuzují produkci kolagenu a elastinu. – Nezapomínejte ale, že skutečná krása vychází především zevnitř.
 

Najděte si zajímavého koníčka

Uvědomte si, že to, čím „krmíte“ své tělo a svou mysl, se zákonitě odráží i na vašem zevnějšku. Často stačí několik malých změn – najít si nové přátele, objevit zajímavého koníčka, upravit jídelníček nebo třeba jen přestat být na sebe tolik přísná – a svět je rázem mnohem hezčí. Samozřejmě, že všechno nezměníte ze dne na den. Ani se o to nepokoušejte, tím byste si přivodila jenom další stres. Postupujte zvolna, po malých krůčcích. Už jen vědomí toho, že pro sebe něco děláte, vám vnese do života více spokojenosti a dodá motivaci k dalším změnám. A začněte tím nejdůležitějším – svým zdravím.

Odlehčete stravu a změřte se v pase

Pro ženy v tomto věku je úhlavním nepřítelem cholesterol. V době, kdy organismus snižuje produkci hormonů estrogenů, které chrání vaše srdce, hrozí výrazně vyšší riziko infarktu právě kvůli ucpaným cévám. Proto byste měla ve stravě omezit živočišné tuky a různé pochoutky, jako jsou chipsy, majonézové saláty, uzeniny, jídlo z fast foodů, průmyslově vyráběné polotovary, zákusky a sladké limonády. Naopak zařaďte větší množství zeleniny (ideální je brokolice, cibule, zelí a česnek, které snižují hladinu škodlivého cholesterolu). V jídelníčku by se měly pravidelně objevovat kvalitní bílkoviny, celozrnné pečivo, rostlinné oleje lisované za studena, ryby a obilniny. Nevhodný výběr potravin se může nepěkně podepsat na vaší postavě. Po padesátce totiž dochází k výraznému zpomalení bazálního metabolismu, svalová hmota ubývá a nahrazuje ji tuk. Nejde ale zdaleka jen o kosmetický nedostatek. Vyšší obvod pasu totiž znamená větší podíl viscerálního tuku, který se ukládá kolem vnitřních orgánů a zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Měříte-li v pase víc než 88 centimetrů, měla byste se zaměřit i na pravidelnou pohybovou aktivitu.

Noste s sebou pytlíček s ořechy

Většině žen v menopauze komplikují život návaly. Abyste jim předešla, dávejte přednost lehce stravitelným pokrmům, které nezatíží vaše trávení a jsou dobrým zdrojem energie. Vhodné jsou například různé zeleninové polévky. Jste často nervózní a snadno se unavíte? Noste s sebou v kabelce pytlíček s ořechy (výborné jsou kešu, mandle nebo para ořechy). Po živinách, které v sobě mají, tělo v tomto věku přímo prahne – obsažený hořčík zklidňuje nervy a uvolňuje svalové napětí, nenasycené mastné kyseliny zase fungují jako skvělá potrava pro mozek. Nezapomínejte ani na vápník, který v této době víc než jindy potřebujete pro zdravé a silné kosti. Vynikajícím zdrojem vápníku je mák, květák, kapusta, ořechy, mandle, semínka, mléčné výrobky, fíky, losos, sardinky, rebarbora, tofu a nezralé sojové boby (edamame). Ke zmírnění potíží využijte bylinky Při potížích spojených s menopauzou přijdou vhod také některé bylinky jako červený jetel nebo ploštičník. Jetel luční je nejbohatším rostlinným zdrojem fytoestrogenu a pomáhá ulevit při návalech horka, nočním pocení a změnám nálad. Zlepšuje také metabolismus pokožky, podporuje zdravý růst vlasů, udržuje kvalitu kostní tkáně a přispívá ke správné činnosti kardiovaskulárního systému. Další skvělou bylinkou jako stvořenou pro ženy je ploštičník hroznatý, který s oblibou využívá i čínská medicína. Také ploštičník obsahuje látky podobné ženským hormonům- fytoestrogeny. Přináší tak úlevu při návalech asnižuje podrážděnost a omezuje nadměrné pocení.

Co vám ještě pomůže cítit se lépe

Hormonální jóga: sestava speciálních cviků, která pomáhá ženám řešit problémy spojené s hormonální nerovnováhou (menopauza, předčasná menopauza, premenstruační syndrom, deprese a emoční nestabilita, osteoporóza, potíže se spánkem, inkontinence apod.).

Mohendžodáro: zkrášlující a omlazující cvičení, které vychází z indického tantrického rituálu pro ženy a má celou řadu blahodárných účinků – harmonizuje hormonální systém, posiluje oslabené pánevní dno a ženské orgány, podporuje dráhu ledvin, zlepšuje intimní život atd.

Kegelovy cviky: cvičení, jež původně sloužilo k nápravě drobných anatomických odchylek vzniklých při porodu a které se v současnosti využívá také jako prevence ochabnutí svalů pánevního dna. 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články