Vyvarujte se extrémních diet. Zlepšete svou kondici krok za krokem.

Vyvarujte se extrémních diet. Zlepšete svou kondici krok za krokem.
Také si myslíte, že nejrychlejší cesta ke štíhlé postavě vede přes tvrdé odříkání, či dokonce hladovku? Jak se to vezme. Podobnými experimenty lze sice v krátké době dosáhnout značného úbytku na váze, otázkou však zůstává za jakou cenu. Jo-jo efekt není zdaleka jediné riziko, které na vás číhá v případě, když se bezhlavě vrhnete do drastických diet...

Jakákoli forma diety, to znamená dočasné omezení denního energetického příjmu, je pro nás nezdravá a tělu rozhodně nesvědčí. Nemluvě o tom, že po návratu k běžnému způsobu stravování se většina lidí velmi rychle octne na své původní váze, nebo dokonce ještě pár kil přibere.

Nedivte se! Organismus, vyčerpaný nedostatkem živin, vyhodnotí situaci jako život ohrožující a přepne na úsporný režim. Výsledek? V momentě, kdy zase začnete normálně jíst, si každé sousto „uloží dvakrát“, jako prevenci před dalšími hladovými časy. Jo-jo efekt dokáže člověka pořádně otrávit, ale je pouze přirozeným důsledkem toho, že jsme se tak macešsky chovali k vlastnímu tělu. Tak mu to teď nemůžeme mít za zlé.
 

Pozor! Ohrožujete své srdce!

Je tu ale ještě další argument, který jednoznačně hovoří v neprospěch diet. Možná, že jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale samotná nadváha není paradoxně pro tělo tak obrovská zátěž jako neustálé hubnutí a přibírání. Právě tento neustálý koloběh, ve kterém se střídá rychlý úbytek a opětovný příbytek na váze, představuje vážné nebezpečí pro srdce a oběhovou soustavu a zvyšuje riziko infarktu. To je dost pádný důvod k tomu, abychom hubli pomalu, s ohledem na aktuální zdravotní stav, dosavadní způsob stravování a fyzickou kondici (jinak hubne ten, kdo denně cvičí a týdně nachodí 50 kilometrů, nebo ten, kdo neudělá ani deset dřepů a fitko zná jen z televizní obrazovky).
 

Chcete riskovat únavu a vyčerpání?

Určitě si také vzpomínáte, že při dietách, hladovkách a podobných „hokus-pokusech“, jste sice možná shodili načas i několik konfekčních velikostí, zato jste však rozhodně neoplývali dobrou náladou, energií a vitalitou. Důvod je prostý – tělo ji nemělo odkud brát. Dejme tomu, že jste v rámci redukčního režimu vyškrtli přílohy (brambory, rýži, těstoviny), které patří mezi hlavní zdroje sacharidů. Jejich nedostatek v jídelníčku vyvolává v krátké době nepříjemné příznaky, jako je únava, podrážděnost, bolest hlavy a emoční nerovnováha. Takže si vyberte. Chcete zhubnout rychle, ale za cenu toho, že tento efekt bude pouze dočasný, budete mít věčně hlad a nervy na pochodu? Nebo byste raději shodili pomalejším tempem, zato však v klidu a natrvalo?
 

Obejdete se i bez nutričních poradců

Pokud jste zvolili druhou možnost, nemusíte hned vytáčet číslo do nutriční poradny. Bohatě si vystačíte s obyčejným selským rozumem. V první řadě si upravte jídelníček. Omezte sladkosti, naučte se méně solit, místo šťáv, limonád a kolových nápojů přejděte na čistou neperlivou vodu, přidejte čerstvé ovoce a zeleninu, trochu více vlákniny (knäckebrot, luštěniny, otruby, ořechy, semínka, obilné vločky, sypané müsli, celozrnný kuskus, rýže natural aj.) a obloukem se vyhýbejte fast foodům. Snažte se také konzumovat pokud možno „základní“, neupravované potraviny bez přídatných látek. S těmi si totiž naše tělo neví rady, takže je obvykle „odlifruje“ rovnou do tukových zásob. K pestré vyvážené stravě patří i kvalitní nerafinované rostlinné oleje jako řepkový nebo olivový.
 

Nikdy jste nesportovali? Začněte chůzí

Nedílnou součástí zdravé životosprávy je pohyb. Pokud možno pravidelný, nikoli nárazový, nebo tzv. rekreační, což je oblíbený alibismus některých „rádoby sportovců“. Vyberte si to, co vás opravdu baví, i kdyby to měly být jen obyčejné procházky. Těmi ostatně můžete začít. Chůze je velmi vhodná pro lidi, kteří se s pohybem nikdy moc nepřátelili, nebo pro ty, kteří trpí nadváhou. Účinně rozpohybujete a posílíte celé tělo (hlavně jeho střed), a zároveň zbytečně nezatížíte klouby ani páteř. Případně si vezměte na pomoc hůlky. Severská chůze (nordic walking) je ještě mnohem efektivnější. Zapojíte při ní až 90 procent svalů a spálíte podstatně větší množství energie.
   
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články