telephone Helpline: 800 141 141
Váš seznam je prázdný

Jak to funguje?

- Najděte na našich stránkách nejvhodnější produkty pro sebe a své blízké
- Přidejte je do svého seznamu
- Až budete mít na seznamu vše, co potřebujete, přejděte do partnerského eshopu, kde si zvolíte počet kusů a objednávku dokončíte.

Váš seznam je prázdný. Prohlédněte si naše produkty a vyberte si ty nejlepší pro podporu svého zdraví.

Začínáme běhat se psem

Začínáme běhat se psem
Pravidelně běháte, ať už pro kondici nebo jen tak pro radost, a máte doma psího kamaráda, kterého byste chtěli brát s sebou? Kouzlu canicrossu podlehlo už mnoho zapřísáhlých „osamělých běžců“. Trénink není náročný a začít s ním můžete kdykoliv. Je ale třeba vzít to za ten správný konec, abyste svého čtyřnohého parťáka hned na začátku neodradili...

O tom, že je běh zdravý – jak pro tělo, tak i pro duši – není pochyb. Při běhání posílíte srdce a plíce, zrychlíte metabolismus, zlepšíte trávení, podpoříte imunitu a díky endorfinům, které se vám vyplaví do krve, budete mít příjemně lehkou hlavu a mnohem lepší náladu. A když na to budete dva, užijete si to ještě víc.

 

Nechte se nakazit jeho bezprostředností

Pes je ideálním parťákem i tehdy, pokud se sami nedonutíte k tomu nazout kecky a vyběhnout ven. Psi jsou rození běžci a tento druh pohybu jim přináší radost, což dávají při běhání nepokrytě najevo. A jak známo, pohoda a dobrá nálada jsou velmi nakažlivé. Je dokázáno, že lidem, kteří běhají se svým psem, se daří dodržovat tréninkový plán mnohem úspěšněji, než těm, kteří běhají sami nebo s kamarádem. A co víc, při společném sportování se váš chlupatý miláček zdravě unaví, takže nebude mít potřebu vybíjet nadbytečnou energii tím, že v předsíni rozkouše všechny pantofle, nebo jinými vylomeninami.

 

Zpočátku trénujte na kratší vzdálenosti

S tréninkem byste měli začít nejdřív v roce věku psa. Zálibu v běhání a pohybu vůbec ale můžete pěstovat i u štěňátka – berte ho s sebou ven a nechte ho běhat na volno, choďte s ním na výcvik, dopřejte mu kontakt s ostatními psími kamarády… Později, až začnete se skutečným tréninkem, se vám to bohatě vrátí.
Uvědomte si také, že psi běhají hlavně pro radost – na rozdíl od lidí, kteří často sportují kvůli zdraví nebo lepší postavě. Tak jim jejich nadšení nepokazte, například tím, že jim toho naložíte víc, než mohou zvládnout. Ze začátku byste měli trénovat pouze na kratší vzdálenosti (pár stovek metrů) a snažit se pejskovi trénink co nejvíc zpestřit, aby ho to bavilo (můžete například střídat různé druhy terénů). Nezapomeňte však ani na sebe a pečujte včas o své klouby, aby byl pohyb radostí i pro vás.

 

Dejte mu čas, aby pochopil, co se od něj čeká

Také s postrojem na to jděte velmi zlehka. Je důležité, aby si na něj váš zvířecí parťák zvykl a pochopil, co se od něj čeká. Jinými slovy, postroj pro něj musí být jasným signálem, který říká: „Teď budeme běhat, takže není čas na hraní nebo očichávání se s dalšími čtyřnožci.“ To všechno chce ale čas. Buďte proto trpěliví, na pejska netlačte, do ničeho ho nenuťte a rozhodně zapomeňte na fyzické tresty. Pokud jste v tomto ohledu naprostý začátečník, můžete společně navštívit kurzy a semináře, které se konají po celé republice (termíny a místa konání najdete na internetu).

 

Další užitečné tipy

  • Před tréninkem psa nekrmte a vyvenčete ho.
  • Postarejte se, aby měl váš psí kamarád během tréninku dostatek čerstvé vody.
  • V letních parnech běhejte brzy ráno nebo až večer.
  • Pro delší trasy vybírejte měkké přírodní povrchy (lesní nebo polní cesty).
  •  Nezapomeňte pejska pochválit a odměnit ho jeho oblíbeným pamlskem.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu