Jak přežít Vánoce?

Jak přežít Vánoce?
Propadáte v listopadu vánoční horečce? Není se čemu divit, když už počátkem října jsou obchody plné vánočních dekorací. A zatímco Vaše ratolesti se Vánoc nemohou dočkat, Vy se děsíte, jak to tenhle rok zase všechno zvládnete. Nepropadejte ale panice, vánočnímu stresu lze předejít. I když to může znít jako klišé, nejdůležitější je uvědomit si, že Vánoce nejsou o dárcích, ale o tom, užít si je v klidu a ve zdraví s těmi, které máme nejraději. Díky našim tipům si můžete letos konečně užít klidný Advent!  

 

Vánoce, Vánoce přicházejí ...

I když se o Vánocích hovoří jako o svátcích klidu a pokoje, ne vždy je adventní čas obdobím klidného rozjímání. Vánoce mohou být v dnešní době pro spoustu lidí zdrojem stresu. K tomu, že nejkrásnější svátky v roce můžeme vnímat jako jedno z nejvíce stresujících období, přispívá celá řada faktorů. Víte, které to jsou? 

Finanční tlak
Nákupy dárků, příprava na Štědrý večer a účast na různých firemních a rodinných akcích mohou být spojeny se zvýšenými finančními výdaji, což je velmi stresující zejména v případě, že má člověk hluboko do kapsy. ​

Sociální očekávání
Očekávání dokonalých a šťastných Vánoc může zvýšit tlak na psychiku. Stresující mohou být nejen očekávání rodiny, hlavně dětí, ale také nereálná představa, kterou v nás mohou vzbuzovat média. 

Časový tlak
Příprava na Vánoce může být časově náročná, ať už jde o nakupování, pečení cukroví nebo organizování různých akcí. Nedostatek času, k romu pracovní povinnosti a starost o běžný chod domácnosti může být zdrojem nadměrné psychické a fyzické zátěže, tedy i stresu. 

Osamělost
Vánoce mohou představovat velký stresor pro osoby osamělé. Vánoční svátky, kdy je kladen důraz na sounáležitost, vztahy a rodinu, mohou u těchto lidí pocit osamění ještě umocňovat. Samota dokonce může mít podle odborníků na zdraví mnohem horší vliv než např. kouření. Nemáte-li nikoho, s kým byste usedli ke štědrovečernímu stolu, neodmítejte nabídky rodiny a přátel na společný Štedrý večer. Pokud naopak víte, že někdo z Vašich přátel či členů rodiny bude trávit Vánoce sám, nabídněte mu společnost. 

Rodinné konflikty
Vánoce mohou zdůraznit již existující vztahové a rodinné napětí nebo mohou být obdobím, kdy se některé rodinné konflikty mohou projevit či vyhrotit. 

 

Jak zvládat stres během Vánoc? 

Vánoce si naplánujte
I na Vánoce se vyplatí být připraven! Koncem listopadu si vytvořte "vánoční plán", díky kterému se Vám podaří vše v klidu zvládnout. Naplánujte si, kdy budete péct vánoční cukroví, kdy a jaké budete nakupovat dárky, kdy budete dekorovat dům či byt, ale hlavně nezapomeňte zapojit také rodinu. Pokud se však ozhodnete, že vánoční úklid a pečení cukroví vynecháte, i to je v pořádku. Vánoce jsou přece o něčem úplně jiném! 

Mějte reálná očekávání
Realisticky si stanovte svá očekávání a nenechte se ovlivnit touhou po dokonalosti a tlakem okolí, především pak vánočních reklam. Vánoce nemusí být absolutně dokonalá událost. Stejně nejraději vzpomínáte na Vánoce, kdy jste spálili kapra nebo začal hořet vánoční stromeček. Je to tak? 

Nezapomeňte na finanční rozpočet
Stanovte si finanční rozpočet na dárky a jiné výdaje a snažte se ho dodržet. Zapomeňte na "výhodné" půjčky, které se na nás z v předvánočním čase z médií valí. Radost z dárku na splátky nikdy nebude delší doba měsíčních splátek. Kupujte vždy jen takové dárky, na které finančně dosáhnete. 

Nebuďte v tom sami
Pokud organizujete rodinné setkání, nebojte se svěřit některé úkoly ostatním členům rodiny. Rozdělte si, kdo co zařídí, do příprav zapojte i děti (adekvátně věku). Nejen během Vánoc nezapomínejte se svými blízkými v případě problémů jasně komunikovat, protože jen tak lze řešit případné konflikty a snížit napětí, které s sebou vánoční přípravy mohou přinášet. 

Nalaďte se na vlnu pohody 
Nezapomeňte na sebe a udržujte svou psychickou rovnováhu tím, že si uděláte čas na odpočinek a péči o sebe. Pamatujte hlavně na pravidelný spánek a relaxaci. 
 

Vánoční přípravy s Walmarkem! 

Pokud potřebujete během vánočních příprav podpořit energii, snížit únavy a vyčerpání, vyzkoušejte některý z doplňků stravy Walmark. Naším tipem je Guarana 800 mg, přírodní zdroj energie z extraktu semen guarany vysoké kvality. Guarana pomáhá zvýšit bdělost a soustředěnost a také podporuje fyzickou aktivitu a povzbuzuje tělo, což se hodí nejen během vánočních příprav. Doporučujeme také Magnesium + B6, prémiový doplněk stravy, který je vhodný při zvýšené mentální a fyzické zátěži, pro podporu energie a snížení únavy. 
 

Nejlepší vánoční dárky? Limitované vánoční edice Walmark! 

Pokud si marně lámete hlavu nad tím, co letos nadělit svým blízkým pod vánoční stromeček, prohlédněte si nabídku našich vánočních limitovaných edic. Dárky od Walmarku ocení oravdu každý! Zobrazené produkty jsou doplňky stravy. 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články