Jaké mohou být příčiny bolavých zad?

Jaké mohou být příčiny bolavých zad?
Stoupněte si před zrcadlo a pořádně se na sebe podívejte. Jak vypadají vaše záda? Jsou rovná? Nehrbíte se? Nevystrkujete břicho příliš dopředu? Špatné držení těla může být důsledkem ochablých svalů kolem páteře, a bohužel také častou příčinou bolestí zad. Jak podpořit správné držení těla a zbavit se bolavých zad? 
 

Bolavá záda mohou mít mnoho příčin 

Bolesti zad nemusí mít jen jednu příčinu. Nutno však zmínit, že za bolavá záda si někdy můžeme sami. Málo se hýbeme, často sedáváme s nohou přes nohu, kroutíme se u počítače, spíme na nekvalitní a příliš měkké matraci, tašky a kabelky nosíme stále na stejném rameni... Stejně jako nedostatek pohybu škodí však i jeho nadbytek, to se týká hlavně fyzicky náročných sportů, které mohou extrémně zatěžovat páteř nebo určité svalové partie. Bolesti zad způsobuje také nadváha či obezita, nadměrná fyzická námaha (těžká práce, zvedání velkých břemen) a jednostranná zátěž. Spouštěčem může být i prochladnutí nebo dlouhodobý stres, při kterém jsou svaly v permanentním napětí, což znemožňuje správný postoj.
 

Alergie, hemoroidy, otoky, bolesti hlavy? I to může být od páteře. 

Na stavu naší páteře závisí zdraví celého těla. Vhodné cvičení vyřeší často i potíže, které na první pohled nemají s páteří vůbec nic společného – například nepříjemné mravenčení v prstech, bolest v ramenou, loktech a předloktích, nebo svalová slabost, kdy někteří pacienti neudrží v rukou ani hrnek s čajem. Celou řadu zdánlivě nesouvisejících příznaků mohou mít na svědomí také přesunutí obratlů: alergie, oční a ušní nemoci, ekzémy či problémy se štítnou žlázou (u krčních obratlů), astma, žlučníková a jaterní onemocnění, žaludeční nebo dvanácterníkové vředy a problémy s ledvinami (u hrudních obratlů), hemoroidy, nemoci močového měchýře, nepravidelná či bolestivá menstruace, bolesti v kolenou, zhoršený krevní oběh v dolních končetinách, otoky kotníků, studená chodidla a křeče v nohách (u bederních obratlů).
 
 Víte, co všechno zádům škodí? 

Při bolesti zad sáhnou mnozí z nás po tabletce proti bolesti (někdy to jinak nejde, třeba když jsme v práci, kde musíme celý den nějak fungovat). Pilulka nám sice na pár hodin uleví, ale skutečnou příčinu neodstraní, a pokud s tím sami něco neuděláme, problém se při nejbližší příležitosti vrátí. Od čeho tedy začít? Od toho nejjednoduššího – dopřejte svému tělu víc pohybu (ideální je chůze, nordic walking, jogging nebo plavání). Dvojnásob to platí pro ty, kteří tráví osm hodin denně v kanceláři. Statistiky odhadují, že člověk se sedavým zaměstnáním stráví za svůj život v průměru 80 tisíc hodin v kanceláři a z toho 70 tisíc hodin prosedí! Hrozivé číslo, nemyslíte? Zvlášť když si uvědomíte, jak nesmírně nám tento návyk škodí. O „nemoci ze sezení“ hovoří dnes vědci jako o epidemii moderní doby.  

 

Stáhněte ramena dolů a nedávejte nohu přes nohu

Mít rovná záda vyžaduje i notnou dávku sebedisciplíny. K tomu, abyste překonali naučený pohybový stereotyp, se budete muset nějakou dobu pozorovat – sledovat, jestli chodíte a sedíte rovně, ramena máte volně svěšená dolů, břicho zatažené, hlavu vztyčenou lehce vzhůru. Chce to trpělivost, ale zanedlouho se nové návky zautomatizují, a Vy tak prospějete nejen svým zádům, ale celému tělu! Zejména ženy mají také často ve zvyku překládat při sezení nohu přes nohu. To je další velmi škodlivý stereotyp. Pod koleny se nacházejí dvě velké tepny, na které je v této pozici vyvíjen nepřirozený tlak, což může časem vést k bolestem páteře a svalů na nohou a také ke vzniku křečových žil a poruchám cévního zásobení dolních končetin.

 

Tipy pro zdravou páteř

 •  Spěte na tvrdší matraci a nízkém polštáři, které zaručují správnou pozici obratlů během spánku a brání jejich přemístění.
 • Nezvedejte těžká břemena ze stoje, ale vždy pokrčte kolena, abyste co nejméně zatížili páteř.
 • Posilujte břišní svalstvo. Při pravidelném cvičení můžete své páteři odlehčit až o 20 procent. Osvědčenou metodou je SM systém (stabilizační a mobilizační systém), který účinně pomáhá při všech bolestech zad a zároveň slouží jako vynikající prevence.
 • Pokud nosíte těžké kabely nebo nákupní tašky, rozložte tíhu na obě ramena, nebo aspoň pravidelně střídejte strany.
 • Pořiďte si do práce kvalitní, nejlépe balanční židli s výkyvným sedákem na pružině, který udržuje páteř ve správné poloze.
 • Při práci u počítače si dělejte pravidelné pauzy a pokaždé se důkladně protáhněte nebo se aspoň jděte projít do kuchyňky.
 • Pokud trávíte hodně času v autě, pořiďte si speciální sedák nebo masážní opěrku a během dlouhých jízd dělejte časté přestávky spojené s protažením a uvolněním krční páteře a také protažením nohou.
 • Alespoň jednou za měsíc si zajděte na masáž a do sauny, která na páteř a namožené svaly působí jako balzám. 
 • Podpořte svůj pohybový aparát kvalitními doplňky stravy. Walmark doporučuje: 

 • Magnesium + B6. Magnesium je základní minerální složkou lidského těla, která hraje důležitou roli v mnoha biologických funkcích. Magnesium přispívá k normálním svalovým funkcím a udržování zdravých kostí a zubů.nergie a snížení únavy.
 • Vápník Hořčík Zinek OSTEOZdroj klíčových minerálů prémiové kvality a vitaminu D, který pomáhá vstřebávání vápníku a udržuje hladinu tohoto minerálu v organismu v rovnováze. Obohaceno o vitaminy D a B6.
 • Guarana 800 mg. Přírodní zdroj energie z extraktu semen guarany vysoké kvality. Guarana pomáhá zvýšit bdělost a soustředěnost a také podporuje fyzickou aktivitu a povzbuzuje tělo.

 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články