Začít cvičit můžete i po čtyřicítce

Začít cvičit můžete i po čtyřicítce

S příchodem čtyřicítky většinu žen nepříjemně zaskočí různé změny související s hormonální nerovnováhou, úbytkem svalové hmoty a zpomalujícím se metabolismem, kvůli kterému se na nás lepí nechtěné kilogramy. Není divu, že se nám pak nechce promenádovat se v plavkách a upnutých tričkách bez rukávů, nemluvě o tom, že bychom měly vyrazit třeba do fitka. Právě pohyb je však pro ženy v tomto věku velice důležitý. Že jste nikdy předtím pravidelně necvičila? Nevadí. Na to, aby se člověk začal hýbat, není nikdy pozdě...

Pohyb lze bez nadsázky označit za všelék. Nejenže nám pomáhá shodit nadbytečná kila, ale funguje i jako prevence celé řady chronických onemocnění a zlepšuje náladu, což je další velké plus pro ženy po čtyřicítce (hormonální výkyvy totiž dokážou pořádně zamíchat s našimi emocemi). To ovšem neznamená, že se hned zítra odrovnáte při celodenní túře. Pokud jste se delší dobu nevěnovala žádné fyzické aktivitě, začněte nejprve s lehčím cvičením a zátěž postupně zvyšujte. Vyhnete se tak poranění svalů, šlach nebo kloubů.

Bolí vás klouby? Zkuste plavání a nordic walking

Je na vás, jaký druh pohybu si zvolíte. Měl by být však úměrný vašemu zdravotnímu stavu a kondici a měl by vás hlavně bavit. Pro začátek zkuste třeba skupinové lekce pilates, jógy nebo různých zdravotních cvičení, které byste měla navštěvovat ideálně dvakrát týdně, a minimálně jednou za týden je doplňte vhodnou aerobní aktivitou (jízda na kole nebo na rotopedu, in-line bruslení, cvičení na veslovacím trenažeru, svižná chůze, běh apod.). Délka cvičení by měla být pokaždé minimálně 30 minut.

Pokud vás trápí bolavé klouby či nadváha, vyzkoušejte plavání a nordic walking, při kterých se dobře protáhnete a klouby a páteř si příjemně odpočinou. Bolestem kloubů předejte také tím, že místo asfaltu zvolíte měkký přírodní terén. Chcete zhubnout? Jedním z nejlepších sportů, při kterých se efektivně spalují tuky, je spinning (až 900 kcal za hodinu). Jeho výhodou je i to, že zátěž si nastavujete sama, podle svých možností.
 

Zařiďte si v obýváku domácí posilovnu

Aspoň dvakrát týdně zařaďte cviky na posílení svalů, které v tomto věku začínají viditelně ochabovat – kolikrát jste se už před zrcadlem rozčilovala kvůli povislému břichu nebo „netopýřím křídlům“? Nemusíte ani chodit do fitka – kliky, výpady a dřepy v pohodě zvládnete i doma v obýváku. Ženy v tomto věku by měly pravidelně posilovat také svaly pánevního dna, které vlivem hormonálních změn povolují a následkem bývá obávaná inkontinence. Podrobný popis jednotlivých pozic spolu s názornými videi najdete na internetu. Stačí, když do vyhledávače zadáte „Kegelovy cviky“.
 

Je libo pevný zadek a štíhlá stehna?

Hrudník, paže a střed těla – provádějte kliky s nárty opřenými o židli. Nohy nechte natažené, rukama se zapřete na šířku ramen, dlaně směřují mírně do středu. Celé tělo je zpevněné. S pohybem dolů se nadechněte a lokty dejte mírně od sebe, při návratu nahoru vydechněte. Cvičte 3 série po 10 opakováních (zpočátku klidně i méně, podle toho, co zvládnete).

Hýžďové svaly – položte se na záda, pokrčte nohy a ruce dejte podél těla. S výdechem zvedněte pánev nahoru a současně zatněte hýždě a břišní svaly. S nádechem se opět vraťte na podložku. Náročnost cviku můžete zvýšit tím, když si pod chodidla vložíte overball. Proveďte 3 série po 20 cvicích.

Břišní svaly – lehněte si na záda, ruce nechte podél těla, případně si dlaněmi podložte bedra. Zvedněte nohy a s nádechem je pouštějte směrem dolů, těsně nad zem, nedotýkejte se však podlahy S výdechem vraťte nohy do horní pozice. Snažte se mít bedra stále přitisknutá k podložce. Opakujte ve 3 sériích po 10 cvicích. Stehna – položte se na gymnastický míč, dlaně opřete o zem a s výdechem zanožujte střídavě pravou a levou nohu. Při každém pohybu se zároveň snažte zatínat hýžďové svaly. Proveďte 3 série po 20 opakováních.
 

Buďte trpělivá a a brzy uvidíte první výsledky

Pokud vydržíte a pohyb se stane přirozenou součástí vašeho života, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Budete se cítit spokojenější a vyrovnanější, zvýší se vaše kondice a vytrvalost, bude se vám lépe spát, posílíte imunitu (což později oceníte hlavně v období chřipek) a váhu si udržíte v optimálních mezích. Pravidelným pohybem lze předcházet i nepříjemným bolestem kloubů, na které si stěžuje spousta čtyřicátnic. Podpořit stav pohybového aparátu můžete i vhodnou kloubní výživou s obsahem kolagenu, který je stavebním kamenem vazů, chrupavek a kostí. Naše tělo si kolagen vyrábí samo, s rostoucím věkem se však tato schopnost snižuje.
 

Podpořte pohybový aparát kloubní výživou

Existuje nejméně 27 rozdílných druhů kolagenu. Kolagen typu I, tzv. hydrolyzovaný, je nejhojněji se vyskytující kolagen v lidském těle a nachází se například ve šlachách, kůži nebo kostech. Je běžnou součástí stravy, například v želatině. Kolagen typu II, tzv. nativní kolagen, najdete hlavně uvnitř chrupavky a je naopak velmi obtížné získat ho ze stravy, protože se znehodnocuje tepelnou úpravou. Pokud tedy chcete podpořit zdraví svých kloubů, měla byste tělu pravidelně dodávat kloubní výživu. Ta obsahuje kolagen I. typu a kolagen II. typu, které se přirozeně vyskytují v kloubních chrupavkách, a rovněž vitamin C, který přispívá ke správné tvorbě kolagenu v těle pro zdravé klouby, chrupavky a kosti. Existují i výrobky s bylinnými extrakty, jako je vrba bílá, boswelie, či kurkuma, jejíž blahodárný vliv na zdraví kloubů a jejich pružnost je prověřen dlouhodobým užíváním a tradicemi, ke kterým se navracíme i dnes. V lékárnách a na e-shopech jsou volně k dostání doplňky stravy, které obsahují komplex všech těchto látek.
 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články