Bojové sporty jako cesta ke zdraví a vnitřní rovnováze

Bojové sporty jako cesta ke zdraví a vnitřní rovnováze
Ať už je řeč o tradičních disciplínách praktikujících boj beze zbraně, jako je karate, judo, taekwon-do, aikido či brazilské jiu-jitsu, o bojových uměních, která používají šavle a meče (kendó, iaidó, džódó, kobudo) nebo o moderních sportech jako MMA či Krav Maga, všechny mají jedno společné – učí nás nejen bojovým technikám, ale i zdravé sebedůvěře, pokoře a etice, která nekončí za dveřmi tělocvičny. Učí nás být člověkem, který žije naplněný život. To je i důvod, proč nikdy není pozdě začít, bez ohledu na to, jestli je vám dvacet, nebo šedesát. Věnovat se bojovému umění znamená být stále na cestě...

O bojových uměních kolují mezi lidmi různé mýty (aby mohl člověk cvičit, musí být v perfektní kondici, bojové sporty jsou hlavně pro ty, kteří se rádi perou, apod.), které mnohé odradí často ještě dřív, než se zajdou podívat na první lekci. Nevěřte všemu, co se říká, a přesvědčte se sami, jestli právě tento druh aktivit bude pro vás tím pravým ořechovým. Pokud se pro některou z nich rozhodnete, po čase s úžasem zjistíte, jak nesmírně bojová umění prospívají tělu i duši.
 

Nechte své tělo, ať se projeví

Mnohem větší pohyblivost, hbitost, ohebnost, rychlejší reakce, ale také lepší stabilita, koordinace pohybů a svalová síla – to jsou jen některé z mnoha benefitů, které získáte díky pravidelným tréninkům. A to dokonce i tehdy, pokud sami sebe považujete za nemotory a rozené sportovní antitalenty. Naše tělo má totiž úžasnou vnitřní inteligenci, a pokud s ním budete soustavně pracovat, přesvědčí vás, že dokáže neuvěřitelné věci. Máte v plánu shodit i nějaká nadbytečná kila? Také v tomto případě jsou pro vás bojové sporty zcela ideální.
 

Poznejte, jak chutná „tady a teď“

Ruku v ruce s lepší tělesnou kondicí jde i vyšší sebevědomí a víra ve vlastní schopnosti, a to je poklad k nezaplacení. Oč lépe se žije tomu, kdo o sobě nepochybuje a kráčí životem pevně a s důvěrou? Během tréninků se naučíte také mnohem lépe soustředit, koncentrovat energii na jeden cíl a hlavně – být „tady a teď“, což je podle mnoha mystiků a filozofů jediný způsob, jak být doopravdy šťastným. Bdělá přítomnost – něco, co v dnešní hektické době zažívá už jen málokdo – je stav naprosté soustředěnosti a zároveň i relaxace, kdy je tělo hluboce uvolněné a kdy se mohou naplno rozběhnout samoozdravné procesy.
 

Spojte se s dechem a zastavte mysl

Velmi důležitá je také otázka dechu. Většina z nás dýchá špatně. Při nádechu se nám zvedají ramena a klíční kosti, žebra se posunují na bok, břicho máme vtažené, hrudník rozšířený. Není divu, že nám potom chybí vzduch a jsme nuceni dýchat v rychlejším tempu (zejména ti, kteří mají nějaké to kilo navíc). Při takovém způsobu dýchání přicházejí do plic malé dávky kyslíku a plíce pak pracují o to intenzivněji, ale pouze ve své horní části. Čím jsme starší, tím větší část plic se přestává aktivně podílet na procesu dýchání a tělo pak doslova hladoví po kyslíku, což může později vést ke vzniku různých dýchacích potíží, ale i srdečních, žaludečních a střevních onemocnění, potíží s ledvinami, játry nebo se slinivkou.

Při bojových sportech se musíte koncentrovat na svůj dech, vnímat ho a být s ním neustále ve spojení. Tím se nejen naučíte zdravě dýchat, ale – aspoň na pár okamžiků – zastavíte mysl. Odpojíte se! Zbavíte se stresu a negativních emocí. Koncentrace na dech vám umožní zapomenout na sebe (své ego), splynout se vším a dostat se do stavu dokonalé harmonie.
 

Podpořte činnost srdce i paměť

Mnoho bojových umění vyžaduje důkladný fitness trénink, abyste časem bez problémů zvládli silné opakující se pohyby při vysoké intenzitě. Že se tyto aktivity pozitivně odrazí na vašem zdraví (např. snížení krevního tlaku a srdeční frekvence), snad ani není třeba dodávat. Pokud tedy chcete zůstat dlouhodobě fit, bojové umění je jedním z osvědčených způsobů, jak toho dosáhnout. A to není vše. Bojová umění mohou také pozitivně ovlivnit naše kognitivní schopnosti, jako je paměť, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací atd. Nejspíš proto, že jde o velmi efektivní pohybovou kombinaci, která má příznivé účinky na mozek.

Sečteno a podtrženo, cvičením bojových umění můžete jedině získat – pevnější zdraví, lepší tělesnou zdatnost, vnitřní klid a rovnováhu, větší sebedůvěru a v neposlední řadě nádhernou zálibu, se kterou si bohatě vystačíte na celý život.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články