Zdraví aktuálně

Jak si užít jaro plné energie? 

Slunce svítí, příroda se probouzí k životu a vy jste právě v tomto období tak unaveni? Nadměrnou únavou a pocity fyzického a psychického vyčerpání trpí na jaře mnozí. Jarní únavu může způsobovat nejen nedostatek slunce, aktivního pohybu a změna času, ale také chybějící vitaminy a minerály ve stravě. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak podpořit energii a vitalitu a užívat si jaro naplno.


Nechybí Vám železo? 

Jednou z příčin únavy může být nedostatek železa v organismu. Železo pomáhá přenášet kyslík do tkání a tam, kde chybí kyslík, může nastoupit únava. Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a podporuje energetický metabolismus.  Deficit železa se může projevovat např. brněním v lýtkách, nevolností, průjmem, zácpou, dušností, zrychlenou srdeční akcí, nadýmáním, plynatostí, nápadnou bledostí, zimomřivostí, vypadáváním vlasům suchými lámavými nehty a již zmíněnou únavou a nedostatkem energie. Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na železo jako jsou vnitřnosti (játra, ledviny, mozek, srdce), červené maso, drůbež, ryby, luštěniny, mák, obiloviny (především quinou), brokolici, tofu, dýňová semínka, hořkou čokoládu, ořechy, sušené ovoce, kapustu či různé druhy hub (zejména sušené hříbky). Doplnit zásoby železa můžete také pomocí kvalitního doplňku stravy Železo 20 mg COMPLEX od Walmarku.  

Hořčíkem proti únavě a vyčerpání 

Nejen proti jarní únavě je skvělým pomocníkem hořčíkMagnesium přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a podporuje energetický metabolismus, a proto na něj nezapomínejte nejen na jaře, ale během celého roku. Přispívá k normální psychické činnosti a podporuje nervový systém. Nedostatek hořčíku se může projevovat nejen zvýšenou únavou a podrážděností, ale také bolestmi hlavy, svalovými křečemi a depresemi. Hořčík obsahuje např. špenát, avokádo či dýňová semínka. Pokud tyto potraviny nekonzumujete každý den, doporučujeme doplnit hořčík prostřednictvím doplňku stravy Magnesium + B6.  

Podpořte zdraví jater

Za únavou může stát také zvýšené množství toxinů, které se v těle nastřádaly během zimních měsíců. Zkuste proto podpořit zdraví jater, nejdůležitějšího detoxikačního orgánu v těle. Místo hutných polévek zařaďte do jídelníčku více čerstvého ovoce a zeleniny a potravin s vysokým obsahem vlákniny. Vyplatí se konzumovat celozrnné pečivo, luštěniny, pohanka, divoká rýže, ovesné vločky, ořechy, semínka. Na jaře mohou být oslabená nejen játra, ale také žlučník, a proto jim dopřejte zdravotní vzpruhu! Doporučujeme šťávu z petržele a červené řepy nebo čaj z ostropestřce mariánského, který je považován za jedničku v péči o zdraví jater. Z nabídky Walmark vyzkoušejte doplněk stravy Ostropestřec mariánský FORTE 7000 mg pro podporu zdraví jater a jarní očisty organismu. 

Energie z přírody? Guarana!

Guarana není oblíbená jen u studentů ve zkouškovém období, kdy potřebují doplnit energii a zvýšit bdělost, ale také u těch, kteří bojují s únavou a vyčerpáním. Guarana je známá mnoha příznivými účinky na lidské zdraví již po staletí. Semena guarany obsahují nejen kofein, ale také antioxidanty a vitaminy B a C. Pomáhá zvýšit bdělost a koncentraci a podporuje duševní výkonnost. Pokud potřebujete podpořit tělo i mysl, zkuste guaranu, energii z přírody, kterou najdete také v naší nabídce v doplňku stravy Guarana 800 mg.

Vsaďte na medvědí česnek

V lese můžete narazit na úžasnou bylinku, která je jako stvořená pro jarní očistu. Medvědí česnek roste až do poloviny května, a to zejména na vlhkých stinných místech (lužní lesy). Jeho listy vám dodají pořádnou porci energie. Proč jinak by za ním medvědi putovali často až desítky kilometrů? Medvědí česnek můžete přidat do všeho, kam běžně dáváte klasický česnek – do špenátu, na chleba s máslem, na vařené brambory, do polévek i pomazánek. Pozor však na podobnost listů s jedovatou konvalinkou! 

Ženšen pro psychickou i fyzickou pohodu

Možná vás překvapí, že stálé místo mezi přírodními životabudiči má ženšen korejský. Ženšen korejský podporuje imunitní systém, koncentraci, bdělost, vitalitu, přispívá k normální cirkulaci krve, a navíc má pozitivní vliv také na sexuální zdraví. Ženšen je známý adaptogen, rostlinná látka, která pomáhá tělu adaptovat se na stres a překonat únavu. A právě proto je již po staletí využíván v tradiční východní medicíně jako přírodní zdroj energie. Pokud potřebujete na jaře probudit k životu, ženšen je jasnou volbou! Objevte vysoce kvalitní extrakt z ženšenu korejského pro podporu energie, vitality i sexuálního zdraví v doplňku stravy Ženšen korejský ze žluté řady od Walmarku. 

Jarní tip od Walmarku! 

Uvařte si jarní polévku s velkou porcí šťavnatých bylinek! 
Na 4 talíře potřebujete: 2 velké brambory, 2 velké cibule, 4–5 stroužků česneku, 1 mrkev, 1 vejce, 1 lžíci rostlinného oleje, 2–3 hrsti čerstvých mladých vršků kopřivy, asi 20 listů šťovíku, asi 20 listů česnáčku, sůl, pepř, kmín, petrželku, majoránku, oregano nebo pažitku.
Postup: Brambory a cibuli nakrájejte na malé kostičky, mrkev nastrouhejte, přidejte koření a olej a vařte, dokud nejsou brambory téměř měkké. Na posledních 10 minut varu přidejte všechny pokrájené bylinky a vejce a těsně před koncem varu prolisovaný česnek. 

Walmark doporučuje pro období jara tyto doplňky stravy: 

  • Guarana 800 mg.Přírodní zdroj energie z extraktu semen guarany vysoké kvality. Guarana pomáhá zvýšit bdělost a soustředěnost a také podporuje fyzickou aktivitu a povzbuzuje tělo.
  • Železo 20 mg COMPLEX. Železo je nezbytnou složkou hemoglobinu v červených krvinkách a společně s vitaminem B12 je důležité pro normální tvorbu červených krvinek a pro podporu energie.
  • Magnesium + B6. Magnesium prémiové kvality obohacené o vitamin B6, pro zdravé fungování nervového systému a normální tvorbu červených krvinek, přispívá k normální funkci imunitního systému. Magnesium také přispívá k normálním svalovým funkcím. Je vhodný při zvýšené mentální a fyzické zátěži, pro podporu energie a snížení únavy.
  • Ženšen korejský. Vysoce kvalitní extrakt z korejského ženšenu pro duševní a fyzickou pohodu. Ženšen pomáhá tělu adaptovat se na stres a překonat únavu. Vhodný v období zvýšeného stresu a při obtížích s koncentrací. 
  • B-komplex PLUS s vitaminem C. Vyvážená kombinace pěti vitaminů B (B1, B2, B3, B5, B6) obohacených o vitamin C ve formě žvýkacích tablet se svěží ovocnou příchutí. 
  • Koenzym Q10 FORTE 60 mg. Optimální dávka koenzymu Q10. Vhodný při užívání léků na snížení hladiny vysokého cholesterolu v krvi.