Nalaďte se na vlnu pohody

Nalaďte se na vlnu pohody
Jedním z nich je třeba krátká procházka předtím, než půjdete spát. Že už máte za celý den chození až nad hlavu? Je velký rozdíl v tom, proplétat se davy v rozpálených ulicích, nebo se jít projít krátce před setměním do městského parku. Pohodová chůze v uvolněném tempu, kdy můžete v klidu prodýchat každý krok, vyplaví nadbytečný stres a připraví tělo na noční odpočinek. Stačí i pouhá čtvrthodinka, ideálně těsně před západem slunce, kdy jsou paprsky krásně měkké, příjemně hřejí, ale už nepálí. Dopřejte si „zlatou koupel“ a uvidíte, jak lehce se vám bude usínat.


 

Provoňte si ložnici mandarinkou

Máte doma aromalampu? Ponořte se do voňavé náruče vzácných éterických olejů. Proti stresu, úzkosti a napětí je výborná mandarinka, pomeranč, grapefruit, majoránka, bazalka či eukalyptus. Pokud vás trápí obavy, které vám už delší dobu nedávají spát, nebo vás tíží smutek, vyzkoušejte olej z pomerančového listí (petitgrain). K příjemné relaxaci v jakoukoliv denní dobu se výborně hodí ylang-ylang, meduňka, bergamot, levandule, pelargonie (růžové geranium), jasmín, kozlík, vanilka nebo růže. Kupujte pouze stoprocentně přírodní extrakty a ověřte si, jakým způsobem se daný olej používá. Jestli se dá neředěný nanést přímo na pokožku (například při masáži spánků), je-li vhodný do koupele, nebo jen do aromalampy.


 

Dejte si pod hlavu pohankový polštářek

Pocit celkové únavy velmi často souvisí s přetíženou krční páteří, což je dnes hodně rozšířený problém. Příčinou je opět z velké části stres, dlouhodobé sezení a špatné pohybové stereotypy. Proti bolestem páteře výborně zabírá relaxace s pohankovým polštářkem, který si můžete snadno vyrobit i sami doma. Pohankové slupky, případně další sušené bylinky (meduňka, máta, mateřídouška, levandule) zabalte do kousku gázy a vložte do povlaku na polštář. Nahřátý (na radiátoru, v mikrovlnné troubě) podporuje klidný spánek a ulevuje při bolestech hlavy či zad.


 

Zaujměte na pár minut „pozici mrtvoly“

Cvičíte jógu? I zde najdete celou řadu vynikajících relaxačních pozic, které vám nádherně uvolní tělo a zklidní mysl. Jednou z nejjednodušších, ale zároveň velmi účinných je šavásana (pozice mrtvoly), kterou bez problémů zvládne i naprostý začátečník. Doporučuje se zejména po hektickém dni, kdy vám hlavou krouží stovky nezvladatelných myšlenek. Jak na to? Lehněte si na záda a paže dejte od těla tak, aby dlaně směřovaly nahoru. Paty položte na okraj podložky a špičky nechte spadnout volně do stran. Bradu mírně zasuňte do hrudní jamky. Dýchejte přirozeně a uvolněně a vydržte tak alespoň dvě minuty, nebo i déle, jak vám to bude příjemné. Budete překvapeni, jak hluboce relaxační účinky má tato pozice.
 
 

Vyzkoušejte kozlík a koupel s mořskou solí

Při úzkostech, nervozitě nebo poruchách spánku se v lidové medicíně odjakživa používá kozlík lékařský. Obsažená kyselina valerenová ovlivňuje metabolismus kyseliny aminomáselné, která se stará o snadné a rychlé usínání. Kozlík také zmírňuje svalové napětí a dokáže zklidnit rozjitřené nervy. Můžete si z něho připravit čaj: půl lžičky drceného kořene přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a popíjejte po douškách. K dalším zklidňujícím a „uspávacím“ bylinkám patří mučenka, levandule, heřmánek, chmel, withania, třezalka, meduňka, a dokonce i šanta kočičí.

Negativní emoce a napětí spolehlivě rozpustí také lázeň s mořskou solí. Máte-li pocit, že potřebujete skutečně důkladný relax, rozmíchejte ve vaně celý kilogram a 20 minut v klidu relaxujte. Po skončení koupele se budete cítit daleko lehčí – na těle i na duši.
 
Kozlík lékařský najdete i v potravinovém doplňku Benosen, který je určen k podpoře zdravého spánku a uvolnění. Kromě kozlíku obsahuje také L-theanin –  aminokyselinu, jež je přirozeně obsažena v mozku, a extrakt chmele, který též příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívá k celkové relaxaci. 
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články