Přichází nová opora vaší imunity

Přichází nová opora vaší imunity
Nachlazení, kašel, angína, virózy… Podzim s sebou nepřináší jenom krásně vybarvené přírodní scenérie, ale i tradiční neduhy, kvůli kterým často sledujeme celou tu okolní nádheru nanejvýš tak oknem z ložnice. Není to škoda? K tomu, abychom se těmto trablům bezpečně vyhnuli, je však třeba správně fungující imunitní systém. Ty nejsilnější spojence pro jeho podporu nám nabízí sama příroda.

Kopřiva, česnek, podběl, bazalka, lichořeřišnice, jeřabina, ibišek, šípky, rakytník, černý bez, echinacea… Existuje celá řada bylinek, které nám pomohou aktivně pečovat o náš obranný štít. Stačí si pouze vybrat.
 

Třapatka – tradiční léčivka Indiánů

Blahodárné účinky echinacey (třapatka) znali už kdysi dávno domorodí Indiáni. Kdykoli se objevily nějaké zdravotní trable, rozžvýkali zkrátka kousek kořene. Právě tato část rostliny totiž obsahuje největší množství cenných bioaktivních látek. Z echinacey si také můžete vyrobit domácí tinkturu: do zavařovací sklenice nasypte 30 dkg pokrájených částí rostliny (od kořene po květ) a dolijte až po okraj 60% lihem. Nechte louhovat 2–4 týdny, sceďte a uložte v uzavíratelných lahvičkách. Při akutních potížích užívejte 2 lžičky každé 3 hodiny, preventivně 2 lžičky jednou denně.
 

Kurkuma – „zázrak“ indické medicíny

Hlavní složka kořenících směsí kari je známá už tisíce let jako širokospektrální lék na všechny možné druhy neduhů a tvoří jednu ze základních ingrediencí tradiční indické medicíny. Kurkuma je ideálním kořením do orientálních jídel. Můžete s ní ochutit i kuře, zeleninu, polévky či salátové zálivky – pro zvýšení blahodárných účinků je vhodné kombinovat kurkumu s květákem, brokolicí, kapustou či růžičkovou kapustou. Její schopnosti podporuje také med a piperin (alkaloid obsažený v pepři).
Smíchejte 100 g domácího medu, 2 polévkové lžíce kurkumy a 1/2 lžičky černého pepře a směs vložte do uzavíratelné sklenice. Pro větší efekt můžete ještě přidat lžíci olivového, lněného nebo kokosového oleje. První den užívejte každou hodinu 1 lžičku, druhý den půl lžičky každé 2 hodiny a třetí den půl lžičky třikrát denně. Směs hned nepolykejte, ale ponechte ji chvilku v ústech, až se sama rozplyne. Můžete ji také zamíchat do čaje nebo teplého rostlinného mléka (mandlové, sojové apod.).

 

Pelargonie – poklad afrických šamanů

Také rostlina s latinským názvem Pelargonium sidoides má poměrně dlouhou historii. Sloužila jako oblíbený léčebný prostředek jihoafrických domorodců, kteří s její pomocí vyléčili jistého Angličana jménem Charles Henry Stevens. Ten na černý kontinent odcestoval na doporučení svých lékařů s diagnózou tuberkulóza v pokročilém stadiu. Po dobu čtyř měsíců zde užíval nápoj, a následně tuto bylinu přivezl do evropy a šíříl její blahodárné účinky mezi lidi.
 

Naši další spojenci – zinek a vitamin C

Významným spojencem naší imunity jsou také některé vitaminy a minerály. K podpoře obranyschonosti organismu, která nás chráníproti infekcím a produkuje bílé krvinky slouží především vitamin C (kyselina askorbová), jehož přirozeným zdrojem je ovoce a zelenina: jahody, černý rybíz, paprika (hlavně ta červená), citrusové plody, zelí, rajčata, brokolice, růžičková kapusta, šípky a rakytník. Z cizokrajných plodů stojí za zmínku jihoamerické ovoce camu camu, které obsahuje 30-60krát vyšší množství vitaminu C než pomeranče.
K podpoře obranyschopnosti a antioxidační ochraně těla přispívá i zinek, který je vhodné začít doplňovat už od první chvíle.. Nachází se především v potravinách bohatých na bílkoviny, jako je libové maso, játra, mléko,
vejce nebo mořské ryby, dále pak v dýňových semínkách, nepraženém kakau, ořeších, luštěninách, quinoe či tofu.

Pokud chcete spojit účinky jednotlivých pomocníků do jednoho (extrakt z echinacey, černého bezu, pelargonie a kurkumy, zinek i vitamin C), můžete sáhnout i po novém doplňku stravy Herba C, který je určený k akutní podpoře imunitního systému a dýchacích cest.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články