Udržte si vitalitu i o Vánocích

Udržte si vitalitu i o Vánocích
Období Vánoc je pro mnohé velkým maratonem. Bohužel v opačném směru než vede ke zdraví a vitalitě. Během prosince se totiž často kompletně změní náš jídelníček, naroste množství úkolů a čas se podezřele zrychlí. Jak si Vánoce užít a udržet si přitom fyzické i duševní zdraví?
 

Nenechávejte nic na poslední chvíli

Základem úspěchu je utřídit si priority. Ačkoli si mnozí lidé myslí, že nejlépe fungují „pod stresem,“ je to bohužel „jen“ zdání. Naše tělo ve stresu reaguje pouze strategiemi útěk, útok nebo ztuhnutí. Naše mysl a představy samozřejmě mohou vyznávat jinou teorii, ale vnitřní hormonální koktejl se namísí navzdory jim. Pakliže se nám nepodaří nějakým způsobem stres (resp. jeho chemické vyjádření v našem těle) odbourat, začne narušovat harmonii vnitřních procesů. Tělo se začne vysilovat a my začneme nejprve pociťovat únavu, poté různé bolesti a v neposlední řadě i podrážděnost. A ta se k Vánocům příliš nehodí. Dejte si tedy dostatek prostoru na plánování, včetně pořizování dárků, rozdělte si úkoly a hlavně přijměte fakt, že život je plný překvapení, nikoli dokonalosti.
 

Stejné, ale lehčí

Vánoce jsou spojeny s cukrovím, vánočkou, štolou, řízky z kapra, bramborovým salátem s majonézou a tucty chlebíčků, brambůrkami a u dospělých mnoha skleničkami alkoholu. Už samotná kombinace je pro naše tělo skutečně zátěží. Zkuste si Vánoce odlehčit. Pomůžete svému tělu toto období hojnosti lépe zvládnout. Místo bramborových chipsů kupte zeleninové, pečivo nahraďte zeleninou, zařaďte zdravější cukroví - mouku nahraďte namočenými rozmixovanými ořechy a nahraďte bílý cukr některou ze zdravějších verzí (datlový sirup, agáve či javorový sirup).
 

Zařaďte procházky

Velkou úlevou pro tělo i mysl jsou procházky po čerstvém (i když ledovém) vzduchu. Nejenže protáhnete svaly, ale ještě vyčistíte hlavu od všech emocí. Ty během tohoto období v domácnostech doslova houstnou. Pokud máte psa, máte vyhráno. Pokud ne, zkuste si dát za cíl prozkoumat své okolí.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články