Výbuchy vzteku a špatná nálada mohou signalizovat oslabená játra

Výbuchy vzteku a špatná nálada mohou signalizovat oslabená játra
Máte pocit, že se z vás pomalu, ale jistě stává cholerik? Vybouchnete kvůli každé maličkosti a okolní svět vidíte černě? Možná zrovna prožíváte špatné období, nebo jsou na vině oslabená játra – orgán, který v sobě podle tradiční čínské medicíny uchovává nezpracované emoce.
 

Játra jako lapač negativních emocí 

Podle odborníků na tradiční čínskou medicínu vše, co v sobě z nějakého důvodu dusíte a potlačujete (ať už vědomě, či nevědomě) zůstává v játrech a odčerpává jim energii, kterou potřebují k tomu, aby mohla dobře fungovat. S trochou nadsázky lze říct, že játra slouží jako lapač negativních emocí. Těch může být samozřejmě celá řada. Nejvíc destruktivní účinek mají hněv, zloba, vztek, agrese, malichernost a pesimismus. A to nejen tehdy, když je dáváte najevo příliš často a hlasitě, ale také v případě, kdy je záměrně držíte v sobě. 
 

Nejste až příliš kritičtí?

Ačkoli jsou játra nesmírně výkonným orgánem s téměř zázračnou výdrží, mají své limity. Co játrům škodí?Nevhodná strava plná přepálených tuků, častá konzumace alkoholu, nebo krabička cigaret denně je zatěžuje stejně jako nadměrný stres, přílišná kritičnost a neschopnost odpustit sobě i druhým. Pokud člověk neumí přijmout sám sebe, se všemi chybami a nedostatky, není schopen ocenit to, co je na něm dobré, a stejně nesmlouvavě přistupuje také k ostatním, pak se s největší pravděpodobností bude potýkat s oslabenými játry, která se v tělesné rovině projevují pestrou škálou příznaků, jako je bolest v pravém podžebří, žaludeční nevolnost, nadměrné pocení, tmavé kruhy pod očima, zvýšená únava, malátnost aj.
 

Naučte se znát pravou míru

Ke zdraví jater můžete tedy (kromě jiného) přispět také pravidelnou psychohygienou. Uvědomte si, že nic v životě není jenom černé, nebo bílé. Nejen vy, ale i lidé kolem vás mají své silné a slabé stránky. Přestaňte se proto odsuzovat kvůli domnělým chybám a nedostatkům a tentýž postoj zaujměte také směrem k druhým. Snažte se být empatičtí a berte různé životní situace s větším nadhledem. Játra nás mají naučit umírněnosti (schopnosti znát správnou míru), a to nejen co se týče samotné životosprávy, ale i našich emocí.
 

Přestaňte malovat čerty na zeď

Stav našich jater souvisí také s důvěrou. Věřte víc sobě i okolnímu světu. Neberte ho jako nepřítele, před kterým je třeba mít se stále na pozoru, nýbrž jako spojence, který se postará, bude-li to zapotřebí. A zbavte se velmi škodlivého zlozvyku, kterým je vymýšlení hororových scénářů. Nebo si skutečně chcete do života přitáhnout všechny ty katastrofy, které si tak plasticky představujete? Zaměřte naopak pozornost na to, co je ve vašem životě dobré – děti, partner, práce, přátelé, zajímavé koníčky… Pokaždé se něco najde. Radujte se z maličkostí.
 

Využijte sílu přírody

Ke zdraví jater mohou přispět i některé bylinky, jako například ostropestřec mariánský. Semínka tohoto okrasného stříbrného bodláku obsahují komplex aktivních látek nazývaný silymarin, který pozitivně ovlivňuje jaterní tkáň, chrání jaterní buňky před škodlivým působením volných radikálů, podporuje samočistící (detoxikační) i regenerační schopnost jater a rovněž trávení a tvorbu žluči. 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články