Zimní spánek nechte medvědům - oživte svou mysl i v zimě

Zimní spánek nechte medvědům - oživte svou mysl i v zimě
Zimní období je tradičně spojováno se zklidněním. Většina živočišných druhů zpomaluje svou aktivitu a některé dokonce usnou. I člověk by měl oproti hektické fyzické aktivitě v létě výrazně ubrat. Stav klidu však má ke spánku opravdu daleko. Zima je pro člověka obdobím bilancování. Svou pozornost přenáší z vnějšího prostředí do toho vnitřního. Mozek začíná hrát svou hlavní roli. Jak ho podpořit?
 

Manažer našeho těla

Mozek je základní řídící jednotkou lidského těla. Ovlivňuje nejen fyzické pochody, ale také naše duševní prostředí. Jeho jednotlivé části plní různé funkce. Některé části jsou zaměřeny „ven“ a mají za úkol zpracovat informace o vnějším prostředí, přijaté skrze naše smysly. Druhá skupina je zaměřena „dovnitř“ a jejím hlavním posláním je zabezpečení správné funkce orgánů. Jednotlivé části mezi sebou živě komunikují.
 

Když mozek volá o pomoc

Zatímco některé schopnosti mozku můžeme ovlivnit málo nebo vůbec, jiné můžeme ovlivnit poměrně dost. Mezi ty, na které máme určitý vliv, patří schopnost učit se, krátkodobá i dlouhodobá paměť a schopnost se soustředit. Pokud se cítíte unaveni, zapomínáte, nemáte nápady, těžko hledáte řešení, máte potíže s rozhodováním, vnímáte u sebe podrážděnost, výkyvy nálad, případně zdánlivě bezdůvodně propadnete negativismu, váš mozek vám posílá zprávu, že potřebuje podpořit.
 

Potrava pro mozek

Mezi látky, které mozku „chutnají“ patří především Omega-3 (zejména jejich složky DHA a EPA) a Omega-6 mastné kyseliny. Omega-3 patří mezi esenciální mastné kyseliny, které si organismus neumí vyrobit sám. Je proto důležité, abychom je do svého těla dodali prostřednictvím stravy (tučné mořské ryby, avokádo, lněné semínko, ořechy či mořské řasy) nebo formou potravinových doplňků. Pokud si chceme udržet optimální funkci mozku, je třeba Omega-3 dodávat v určité denní dávce. Pokud nejíme dostatek ryb, lze ji zajistit právě kvalitními potravinovými doplňky.
 

Sudoku i dýchání mozek vyladí

Stravou však „potrava“ nekončí. Aby mozek fungoval optimálně, potřebuje pro sebe dostatek podnětů. Tím, že se každý den něco nového naučíte, výrazně podpoříte jeho funkci. Ideální je například luštění křížovek či sudoku, hraní šachů, četba. Sledování televize bohužel mozek spíše vyčerpává, neboť informace jsou přijímány pasivně, nikoli aktivně. Mozek také potřebuje dostatek čerstvého vzduchu. Berte ho tedy pravidelně na procházku. Pokud mu chcete ulevit, zkuste se soustředit několik minut na svůj dech. Mozek se „vyčistí“ a vy můžete nalézt nová spojení a řešení.
 

Omega-3 pro mozek i tělo

Omega-3 mastné kyseliny jsou přínosné nejen pro správnou funkcionalitu mozku, ale dokáží podpořit i jiné oblasti. Mezi ty zásadní patří podpora normální funkce srdce. Zejména osoby se zvýšeným rizikem možného výskytu kardiovaskulárních chorob mohou Omega-3 zařadit jako aktivní péči pro udržení dobré kondice.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články