Krásné paže a ruce? Stačí 15 minut denně!

Krásné paže a ruce? Stačí 15 minut denně!
Chcete mít pevnou figuru a dobře tvarované ruce, ale posilovna vás neláká a čas s vámi nespolupracuje? Máme pro vás pět triků, jak na ruce s tak akorát vytvarovanými svaly. Poslední trendy ve cvičení mají jedno společné. Jednoduchost. Pevnost rukám dodáte s troškou vytrvalosti, aniž byste potřebovali složité stroje z posiloven. Stačí zvolit chytré cviky s vlastním tělem nebo jednoduchými činkami, které zpevní tělo a zesílí vybrané svalové skupiny. Máme pro vás pět jednoduchých, ale netradičních cviků s činkami, které zaberou 15 minut denně a budou vás bavit. Doporučuje se vždy sedm opakování ve třech sériích, výsledky se dostaví.

 

Bicepsy a vodní činky

Tento cvik je jako dělaný pro ty z vás, kteří doma ještě nemají vlastní činky. Začít se zpevňováním svalů rukou tak můžete hned, třeba při sledování večerních zpráv nebo seriálu. Naplňte dvě 1,5litrové láhve vodou a postavte se s mírně pokrčenými koleny tak, abyste se neprohýbali v bedrech. Uchopte do každé ruky jednu láhev, s výdechem láhve společně přitahujte k hrudi a s nádechem je vracejte zpět podél těla. Pro větší dynamiku můžete ruce střídat a měnit rychlost přitahování. Procvičíte si tak zejména bicepsové partie vašich rukou. Doporučujeme vyzkoušet i variantu s ne zcela plnými láhvemi. Tím, jak se při cvičení voda přelévá, používáte při cvičení svaly v ramenou a rukou, které by se do cvičení jinak nezapojily.
 
 
 

Rozpažování – ano, ale diagonálně

Leckdo asi zná klasické rozpažovací cviky s činkami. Dělejte je trošku jinak, cvičení vás bude bavit a bude i efektivnější. Začněte ve volném postoji, s lehčími činkami do tří kil v každé ruce, spojenými před hrudníkem jako na obranu. Začněte simultánně rozpažovat paže, a to tak, aby vždy jedna mířila vpravo od těla diagonálně vzhůru a naopak druhá doleva diagonálně dolů. Pokračujte až do plného rozpažení, chvíli vydržte a ruce vraťte opět před tělo. Při dalším opakování ruce a směry zrcadlově prohoďte. Diagonální poloha rukou zaručuje zpevnění nejen svalů na rukou, ale i modelaci ramen a zádových svalů.

 

 

Tricepsový zdvih – už žádné ochablé ruce

Na posilování tricepsů se často zapomíná, a to je škoda, protože především ženy pak trápí ochablé spodní partie paží, v kterých se tuk tak rád hromadí. Vezměte si do obou rukou jednu činku a zkuste si takzvaný tricepsový zdvih. V poloze vsedě nebo i vestoje uchopte oběma rukama konec činky a umístěte si ji do polohy za hlavu. Začněte činku tlačit směrem vzhůru až do zcela napjatých paží, chvíli vydržte nehybně a poté spouštějte opět do polohy za hlavu. Tricepsový sval se vám protáhne a prokrví jako u málokterého jiného cviku.

 

 

Thrusters aneb přídavné rakety 

Tenhle cvik je inspirovaný americkým konceptem crossfit, který klade důraz na kratší trvání, ale o to větší intenzitu cvičení. Budete k němu potřebovat dvě činky vyšší váhy, začátečníkům bude stačit 6–8 kilo na jednu činku. Cvik kombinuje dřepování a vzpírání činek nad hlavu. Začínáme ve volném postoji s činkami v pokrčených rukou, umístěných několik centimetrů nad rameny. Činky necháváme ve stejné poloze a jdeme do dřepu. Teď přichází čas pro posílení rukou. Při zdvihání těla z dřepu zpět do stoje vyráží obě ruce jako rakety rychle směrem vzhůru, až nad hlavu, dokud nejsou zcela napjaté a tělo nestojí vzpřímeně. Zároveň s výdechem ruce pokrčte zpět nad ramena a opakujte další dřep. Doporučujeme pět opakování ve třech sériích, skvěle tak cvičíte v podstatě celé ruce a ještě získáváte výbušnost a pěkně si protáhnete stehna a záda.

 

 


Kliky trochu jinak 

Kliky – každý je zná, ne všichni už je ale milují. Přijďte jim na chuť, vyplatí se to. Díky klikům posílíte nejen ruce, ale i ramena, záda a břišní svaly. Ti odvážnější si mohou vyzkoušet trošku netradiční kliky. Položte si dvě činky rovnoběžně směrem, kterým kliky budete dělat, na šířku vašich ramen. Na váze činek nezáleží, jelikož je nebudete zvedat. Důležité je, aby poskytovaly dostatek prostoru pro prsty v mezeře mezi činkou a podložkou. Uchopte činky do rukou a zaujměte základní pozici pro cvičení kliků. Dámská varianta umožňuje jako další styčný bod s podložkou kromě rukou a špiček u nohou ještě kolena. Dejte se do toho. Cítíte větší námahu než u běžných kliků? Kliky na činkách jsou na rozdíl od těch klasických hlubší, a tedy intenzivněji zatěžují tricepsy a ramenní i prsní svalstvo, a tak lépe spalují tuky a podporují zpevnění svalů. Kromě toho tělo na činkách musí více pracovat na udržení rovnováhy a tak jako bonus posilujete i vnitřní svalstvo. Cvik lze změnou polohy rukou obměňovat a tím měnit i zatížení jednotlivých svalů.

 
 

Žijete aktivně? Tak nezapomínejte na hořčík!

Proč právě hořčík (magnézium) je v souvislosti s aktivním životním stylem a sportem spojován? Hořčík má v lidském organismu celou řadu důležitých funkcí, přispívá k normální funkci svalů, a proto jeho deficit se může projevovat také nočními svalovými křečemi. Jaké jsou další funkce hořčíku? 
  • Magnesium přispívá k normálním svalovým funkcím a udržování zdravých kostí a zubů.
  • Magnesium a vitamin B6 podporují energii a přispívají ke snížení únavy a vyčerpání, jsou také nezbytné pro normální nervové a psychické funkce.
  • Vitamin B6 udržuje normální funkci imunitního systému. 
Pokud máte problém, zajistit tělu dostatečný příjem hořčíku prostřednictvím pestré a vyvážené stravy, je tu Magnesium + B6. Magnesium prémiové kvality obohacené o vitamin B6, podporuje zdravé fungování nervového systému a normální tvorbu červených krvinek, přispívá k normální funkci imunitního systému. 
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články