Bolí vás svaly po cvičení? Trénujte efektivněji

Bolí vás svaly po cvičení? Trénujte efektivněji

Hodně lidí věří tomu, že když se druhý den po tréninku sotva postaví na nohy, protože je bolí každý sval, jedná se o důkaz, že cvičili správně, je přece zdravé dát si pořádně do těla. Bolest svalů však nelze obecně považovat za měřítko kvalitního tréninku. Přesněji řečeno, jde o správnou míru. Je totiž velký rozdíl, vracíme-li se z fitka příjemně unavení, ale zároveň zrelaxovaní a nabití energií, nebo sotva pleteme nohama a cítíme se totálně vyřízení...

Proč po tréninku bolí svaly?

Příčinou je poškození svalových vláken, ve kterých během cvičení vznikají mikroskopické trhlinky. Později se však tato vlákna znovu obnoví, a jsou dokonce o něco silnější než předtím, což ve finále znamená také silnější svaly. To vše ale pouze v případě, že si kromě pravidelných tréninků dopřejete také klid a dostatečnou regeneraci. Pokud vás následující den po cvičení bolí svaly, ale nejedná se o nic extrémního, je to v pořádku. Tato mírná bolest signalizuje, že jste cvičili tak akorát a vaše tělo se začíná adaptovat na zvýšenou zátěž nebo intenzitu tréninku. Pokud se ale cítíte celí rozlámaní a máte problém vyjít schody, evidentně jste to přehnali. Buď jste si toho ve fitku naložili příliš, nebo jste se na cvičení vrhli po delší době nicnedělání. Na vině někdy bývá i nový typ cvičení, na který vaše tělo není zvyklé. V takovém případě se může objevit tzv. svalová horečka, která většinou přichází 24 až 48 hodin po cvičení a je často provázena velmi nepříjemnou bolestí, pálením a pocitem horkosti v okolí postiženého místa.
 

Svalovou horečku nerozcvičujte

Když už k něčemu takovému dojde, rozhodně se to nesnažte „rozcvičit“, právě naopak – dejte si pár dnů oddech. Někteří lidé sice mají ve zvyku zatnout zuby a jít si zatrénovat, což v mnoha případech skutečně funguje a bolest díky tomu odezní. Problém ovšem je, že tím narušíte proces regenerace, a to je špatně. Což ovšem neznamená, že byste celé dny měli proležet na gauči u televize. Jděte třeba na procházku, nebo do bazénu. Postižené svaly můžete také jemně masírovat, chladit studenou sprchou nebo použít ledový obklad. Rozhodně je důležité, aby bolest před dalším cvičením zcela vymizela. Nechte proto regeneraci doběhnout až do konce. Mějte na paměti, že svaly nerostou v tréninku, ale v době odpočinku.
 

Připravte tělo na zátěž

Bolesti samozřejmě můžete předejít i méně náročným tréninkem a také tím, že se před každým cvičením důkladně zahřejete a protáhnete. Jste-li začátečník, nenechte se ošálit vidinou brzkých výsledků, ani rádoby dobrými radami „zkušených borců“ a intenzitu cvičení navyšujte pozvolně a zlehka. Pokud své tělo připravíte na zátěž, svaly vás budou bolet mnohem méně, než když na to půjdete zhurta. To, že trénujete efektivně, poznáte i podle zlepšující se kondice. A naopak. Pokud poctivě cvičíte několikrát týdně a jste pořád tam, kde jste byli, zřejmě to chce změnu – často je třeba právě ubrat a dopřát si víc času na odpočinek.
 

Doplňujte energii stravou

K celkové kondici přispívá i vhodná strava, kterou lze zvýšit účinek cvičení. Pravidelná pohybová aktivita způsobuje zrychlení metabolismu a organismus zároveň musí pokrýt energii, kterou ze sebe vydáte při tréninku. Tu nejlépe doplníte komplexními sacharidy (např. celozrnné pečivo, hnědá rýže, ovesné vločky, banány, cizrna, sladké brambory). V jídelníčku nesmí chybět ani kvalitní bílkoviny (kuřecí a krůtí prsa, vepřová panenka, hovězí maso, ryby a mořské plody, tvaroh, jogurt, vejce, kefír, olomoucké tvarůžky, luštěniny) a vláknina, která je nezbytná k regulaci hladiny krevního cukru, což napomáhá lepšímu využití energie a tuků. Nezapomínejte také na celodenní přísun neslazených tekutin včetně iontových nápojů, které pomáhají doplňovat minerály, jež jsou obsaženy v potu.
 

Podpořte svoji kondici doplňky stravy! 

V obdobích zvýšené tělesné aktivity můžete také využít kvalitní doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů, které přispívají k normální funkci svalů (hořčík), pomáhají udržet zdravé kosti (vápník), chrání buňky před oxidativním stresem (zinek) a podporují imunitní systém (vitamin D). Naším tipem je Magnesium + B6 je doplněk stravy vhodný při fyzické i mentální zátěži. Magnesium a vitamin B6 podporují energii a přispívají ke snížení únavy a vyčerpání, jsou také nezbytné pro normální nervové a psychické funkce, vitamin B6 udržuje normální funkci imunitního systému a magnesium přispívá k normálním svalovým funkcím a udržování zdravých kostí a zubů. Další prémiové doplňky stravy, které ocení nejen ti, kteří žijí aktivním životním stylem, najdete na našem webu. 

Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články