Dejte vašim předsevzetím šanci

Dejte vašim předsevzetím šanci
Přelom roku je podobnými rituály přímo pověstný. V bláhové naději, že příchod nového letopočtu všechno změní, se předháníme v nejrůznějších předsevzetích, která se nejčastěji týkají naší postavy, kondice a zdraví. Málokdo však svému odhodlání dostojí. K tomu, aby tyto změny byly trvalé, je totiž zapotřebí nejen motivace, ale také správný „hnací motor“. Máme pro vás několik praktických tipů, jak to udělat, aby nezůstalo jenom u slibů.
 

1. Začněte nejlépe ihned

Nečekejte na to, až nadejde vhodná doba (příští pondělí, další měsíc, týden po výplatě…). Ta nejlepší doba je právě teď. Pokud své rozhodnutí začnete odkládat, s největší pravděpodobností se nakonec do ničeho nepustíte. Vždycky totiž existuje nějaké „ale“.
 

2. Stanovte si jen jeden cíl

Máte v plánu přestat kouřit, zdravě jíst, denně běhat deset kilometrů a dvakrát do týdne relaxovat v sauně? To je vážně moc pěkný a chvályhodný plán, až na to, že ho nelze realizovat. Nezdravý návyk nezměníte ze dne na den. Mnohdy naopak budete muset vyvinout značnou dávku sebezapření. Už to samo o sobě představuje silný stres a vyžaduje pevnou vůli. Nikdy si proto nedávejte sérii několika náročných úkolů, ale pouze jeden. Ten, který považujete za nejdůležitější. Budete tak mít mnohem větší šanci na úspěch.
 

3. Dělejte to kvůli sobě

Okolí na vás tlačí, abyste zhubli, vy se však ve svém těle cítíte příjemně? Kolegové z práce vás přemlouvají, abyste s nimi každé pondělí a čtvrtek vyrazili do posilovny, vám se ale dělá mdlo z představy upocených těl a železných činek? Dejte si předsevzetí, které chcete opravdu jen vy, nikoli váš manžel, tchyně nebo třeba šéf. Jedině tak máte šanci, že u něj vydržíte.
 

4. Zůstaňte nohama na zemi

Jestliže vám příroda nadělila atletickou postavu, stěží kdy z vás bude Twiggy, takže ani nemá smysl se o něco takového pokoušet. Stejně bláhové je doufat, že během dvou měsíců shodíte dvacet kilo. Nejenže podobnými experimenty trpí tělo i duše, ale za rohem už zlověstně číhá jo-jo efekt. A s tím vážně není radno si zahrávat.
 

5. Radujte se i z malých úspěchů

Podařilo se vám snížit váhu o 5–10 procent? Blahopřejeme! Tím jste udělali hodně pro své zdraví. Ačkoli vám to může připadat málo, podle vědeckých studií už tento váhový úbytek dokáže snížit cholesterol i krevní tlak a zlepšit celou řadu dalších fyziologických parametrů. Pokud jste navíc začali cvičit, můžete být na tom ve finále dokonce lépe, než hubený člověk, který se vůbec nehýbe. Přestože vám nějaká ta kila ještě přebývají, nenechte se tím odradit. Naopak, soustřeďte se na udržení nově získané váhy a radujte se z výhod, které vám přináší (obléknete menší konfekční velikost, lépe vypadáte, už se nezadýcháte při dobíhání autobusu apod.). Pamatujte si, čím menší změnu uděláte, tím bývá většinou trvalejší.
 

6. Nevzdávejte se při první chybě

Chybovat je lidské. Kdo z nás občas nešlápne vedle? Vypusťte ze svého slovníku výraz „nikdy“ a nevyčítejte si, když zhřešíte. Zlozvyky jsou velmi záludné a drží se nás zuby nehty. Není divu, že nás občas donutí selhat. To však není důvod k panice a už vůbec ne k tomu, abyste své cíle vzdali. Ponechte si prostor i pro občasné zaklopýtnutí. Honba za dokonalostí přináší jen další zbytečný stres.
 
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články