Zinek pro imunitu, pleť i plodnost!

Zinek pro imunitu, pleť i plodnost!
Věděli jste, že zinek je v lidském těle zastoupen jen ve velmi malém množství, ale pro lidské zdraví je nezbytný? Zinek ovlivňuje nejen schopnost organismu bojovat s infekcemi, ale také zdravou pleť a normální plodnost. Vše, co potřebujete o zinku vědět, vám přinášíme. 


 

Zinek a zdraví 

Zinek, mnohými poněkud opomíjená minerální látka, která má zásadní vliv nejen na imunitní systém, ale také na stav vlasů, nehtů, pleti, hladinu testosteronu v krvi a plodnost. Na dostatečný příjem zinku by neměly zapomínat ani budoucí maminky, protože zinek přispívá k normálnímu růstu a vývoji plodu v těhotenství, ovlivňuje růst a vývoj v době dětství a dospívání a je nutný pro celkové zdraví v dospělosti. Navíc zinek přispívá i ke snížení frekvence onemocnění spojených se stárnutím organismu, ovlivňuje normální funkci imunitního systému, stav pokožky, vlasů a nehtů, funkci zraku, činnost srdce, hladinu cukru v krvi, proces trávení, hladinu testosteronu v krvi a plodnost. Zinek je pro lidské zdraví nepostradatelný, a proto je důležité myslet na jeho příjem prostřednictvím pestré a vyvážené stravy, příp. prostřednictvím doplňků stravy s jeho obsahem. 
 

Jak poznat, že tělu chybí zinek? 

Nedostatek zinku se může projevit mnoha příznaky, které lze ovšem velmi snadno přehlédnout či nedávat do souvislosti právě se zinkem. Jedním z ukazatelů, že je tělu třeba zinek doplnit, může být častější výskyt respiračních infekcí, padání vlasů, popraskané koutky úst, únava, suchá, hrubá a šupinatá kůže, špatně se hojící rány, bílé skvrny na nehtech, ztráta chuti k jídlu, ztráta chuti a čichu, u těhotných špatný vývoj plodu, příp. porod miminka o nízké porodní váze, u mužů zhoršená kvalita spermatu a impotence.
 

Jak doplnit zinek? 

Nejlepším způsobem, jak tělu zajistit optimální příjem zinku, je pestrá a vyvážená strava s dostatkem potravin, které zinek obsahují. Zinek ve velmi vysokém množství obsahují zejména ústřice, krevety, krabi a další mořští živočichové, a proto v přímořských oblastech lidé trpících deficitem zinku příliš není. Bohužel na rozdíl od zemí, které moře nemají a nekonzumují tolik mořských plodů. Zinek bychom ale našli, i když v menším množství, také ve vepřovém, hovězím a jehněčím mase, v luštěninách, cereáliích a obilninách, ořeších, vejcích, mléčných výrobcích a v některé zelenině. Máte-li však obavy, že uvedené potraviny nekonzumujete tak často, aby vaše tělo mělo zinku dostatek, je vhodné zařadit do jídelníčku kvalitní doplňky stravy, které zinek obsahují.  

Kolik zinku je pro zdraví optimální? 

Našemu tělu neškodí jen nedostatek zinku, ale i jeho nadbytek. Pokud bychom to se zinkem přehnali, může nás čekat řada zdravotních obtíží jako např. průjem, zvracení, nevolnost, bolesti svalů aj. Riziko předávkování je ale minimální, protože zinek se v organismu nehromadí, a navíc není v našich končinách konzumován v množství, které by způsobilo předávkování. Denně bychom podle Národního institutu zdraví (NIH) přijmout: 

  • muži ve věku 14 a více let: 11 miligramů (mg)
  • ženy ve věku 14 a více let: 9 miligramů (mg)
  • těhotné ženy: 11 mg
  • kojící ženy: 12 mg
Pokud si nejste jisti, zda denně přijmete optimální množství zinku, můžete obohatit váš jídelníček prémiovými doplňky stravy Zinek 25 mg FORTE a Zinek 15 mg, které příjem zinku ohlídají za vás. 

 

Walmark doporučuje: 

  • Zinek 25 mg FORTE. Vysoká dávka zinku prémiové kvality pro zdravé vlasy, kůži, nehty a funkci imunitního systému.
  • Zinek 15 mg. Zinek – podporuje normální funkci imunitního systému a přispívá k normálnímu metabolismu.
  • Vápník Hořčík Zinek OSTEO. Zdroj klíčových minerálů prémiové kvality a vitaminu D, který pomáhá vstřebávání vápníku a udržuje hladinu tohoto minerálu v organismu v rovnováze. Obohaceno o vitaminy D a B6.

Zdroj:
www.cetebe.cz
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články