Šípková sezóna je tu: kdy a jak sbírat šípky?

Šípková sezóna je tu: kdy a jak sbírat šípky?
Pokud máte tohle super zdravé ovoce spojené jen se šípkovou omáčkou, věřte, že kromě toho, že šípky skvěle chutnají, jsou také jednou z největších přírodních zásobáren vitaminu C. Poradíme vám, proč se vyplatí vyrazit na sběr šípků a co dobrého si z nich uvařit. 

 

Šípky a zdraví 

Šípky jsou plody růže šípkové (Rosa canina) a jsou bohatým zdrojem vitaminu C. Ve 100 g šípků najdeme tolik vitaminu C jako ve třech citrónech! Šípky ale obsahují i další zdraví prospěšné látky. Jsou jimi např. vitamin A, K, B1, B2 a B3, vápník a rutin. Pokud při podzimních procházkách potkáte šípkovou růži, nezapomeňte si šípky nasbírat. Podpora zdraví prostřednictvím šípků má velmi dlouhou tradici. Šípky byly od pradávna oblíbeným pomocníkem nejen při nachlazení, ale také při onemocněních dásní a ledvin. Samozeřjmě nesmíme zapomenout ani na to, že šípky jsou v podzimním období oblíbenou sezónní potravinou. Gastronomickým zážitkem je zejména šípková omáčka, ale vyzkoušet můžete i šípkovou marmeládu. 
 


Kdy vyrazit na šípky? 

Šípky začínají dozrávat koncem září, nejlepší doba pro jejich sběr je během října, kdy jsou nejsladší. Sbírejte šípky, které jsou tvrdé, pevné, jasně červené barvy. Na sušení jsou ideální šípky sbírané před prvními mrazíky. Šípky do vína, omáček, marmelád a džemů mohou být i přemrzlé. Poznáte je podle toho, že jsou měkké a mnohem sladší. Na sběr šípků se nezapomeňte vybavit rukavicemi a košíkem nebo plátěnou taškou, v igelitovém sáčku by se mohly zapařit. Před zpracováním šípky proberte, odstraňte stopky, tzv. bubáky a poškozené plody a větvičky. Šípky nezapomeňte dobře omýt a usušit. Pak už je jen vás, zda-li budete šípky sušit, nebo dále zpracovávat. 

 

Nejjednodušší je sušení 

Nejoblíbenějším způsobem, jak šípky uchovávat, je sušení. Využít můžete nejen sušičky ovoce, ale i troubu. Důležité pak je hlídat, abyste šípky nepřipálili. Sušíme na sedmdesát stupňů Celsia na plechu vylozeném pečicím papírem a vložte do trouby. Máte-li troubu bez větráku, nechte pootevřená dvířka, aby mola odcházet vlhkost. Dobře usušené šípky jsou tvrdé, jasné červené barvy. Skladujte ve skleněné nádobě nebo v bavlněném sáčku. V zimě stačí pár šípků přelít horkou vodou a máte zdravý šípkový čaj. 

 

Šípková omáčka

Pikantní šípková omáčka nejen ke kančímu, ale také k hovězímu masu. 
Ingredience: 300 g šípků (čerstvé nebo sušené), 1 jablko, hřebíček, nové koření, bobkový list, citrón, sůl, cukr, hladká mouka, hovězí bujón. 
Postup: Šípky a jablko vložíme do vody a přivedeme k varu společně s kořením. Vaříme do doby, než ovoce změkne. Poté vyjmeme koření, šípky a jablko rozmixujeme a přecedíme přes síto. Přidáme vodu, bujón a dochutíme solí, cukrem, citrónovou šťávou. Necháme přejít varem, zahustíme jíškou z hladké mouky a vody a krátce povaříme. 
 

Šípková marmeláda 

Co si letošní vánoční linecké cukroví promazat namísto klasickou rybízovou marmeládyou šípkovou, a navíc vlastnoručně vyrobenou? 
Ingredience: 1 kg šípků, 400 g cukru, půl lžičky kyseliny citrónové, půl lžičky hřebíčku, šťáva z citrónu. 
Postup: Ze šípků odstraníme bubáky a stopky. Šípky vložíme do hrnce s vodou a vaříme, než změknou. Poté rozmixujeme na kaši, kterou propasírujeme. K propasírované kaši přidáme cukr, kyselinu citrónovou a vaříme cca 5 miut. Rozlijeme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru. 

 

Jak na podzim podpořit imunitu? 

Abyste si podzimní procházky mohli užívat ve zdraví, je důležité myslet na podporu imunity. Podzim je totiž mnohými obávané období vyššího výskytu respiračních infekcí. Podpora imunity je to nejmenší, co pro své zdraví můžete udělat. 

 
  • Selezin ACE Complex. Unikátní kombinace vitaminů a minerálů. Vylepšené antioxidační složení důležité pro vaši krásu & ochranu buněk.
  • Beta Glukan 200 mg PREMIUM. Výrobek prémiové kvality s přírodními beta glukany z kvasinek Saccharomyces cerevisiae. Vysoká dávka beta glukanu, šípku, vitaminu C a černého bezu. 
  • Selen 100 µg. Vysoká dávka selenu prémiové kvality pro imunitu a zdraví vlasů a nehtů. Přispívá k normální funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem. 
  • Zinek 25 mg FORTE. Vysoká dávka zinku prémiové kvality pro zdravé vlasy, kůži, nehty a funkci imunitního systému.
Zpět na seznam všech článků

To nejlepší z našeho magazínu

Další články